БАЈДЕН МОРАО ДА ПОПУСТИ: Притисак је био огроман, нова одлука ће променити Америку
САД су биле главни противник предлога, али је Бајден на крају попустио
Администрација америчког председника Џозефа Бајдена дала је подршку одрицању од заштите интелектуалног власништва за патенте вакцина против ковида 19. То представља напредак у међународним напорима да се суспендују патентна правила док пандемија бесни у Индији и Јужној Америци.
РУС ИЉА ЈЕ ХИТЛЕРУ И ФРАНКУ ЗАДАВАО ВРАЖЈЕ ГЛАВОБОЉЕ: Упознајте оца руских специјалаца и краља диверзија (ВИДЕО)
ОПЕТ ГОЛЕ УКРАЈИНКЕ: Направиле лом у Турској и то за време најстрожег поста Рамазана, верници бесни! (ВИДЕО)
ЗВАНИЧНО! РУСИЈА ОДОБРИЛА ВАКЦИНУ СПУТЊИК ЛАЈТ: Даје се у једној дози "Ефикасна и против нових сојева"
САД су биле главни противник предлога Светске трговинске организације да се обустави заштита интелектуалне својине у настојању да се појача производња вакцина.
Председник Бајден био је, међутим, под све већим притиском да подржи тај предлог, укључујући и бројне демократе у Конгресу. Кетрин Таи, трговинска представница Сједињених Држава, објавила је став администрације, преноси АП.
- Ово је глобална здравствена криза, а ванредне околности пандемије корона вируса захтевају ванредне мере - казала је она и додала да администрација снажно верује у заштиту интелектуалног власништва, али у циљу окончања пандемије подржава одрицање од те заштите за вакцине против ковида 19.
Таи је казала да ће САД учествовати у преговорима у вези са тим питањем у Светској трговинској организацији, додавши да ће ти преговори потрајати с обзиром на природу институције и сложеност питања.
Уколико се у оквиру Светске трговинске организације постигне консензус, патенти вакцина биће доступни за коришћење другим произвођачима од чега би највише могла да има користиИндија, која је тренутно тешко погођена другим таласом пандемије.
Глобални савез за вакцине ГАВИ поздравио је одлуку администрације америчког председника и позвао Вашингтон да помогне произвођачима да преносе знања како и се повећала глобална производња вакцина.
- Препознајемо и значај посвећености Бајденове администрације да ради на повећању производње сировина за производњу, што ће имати непосредан утицај на ублажавање тренутних ограничења снабдевања у свету - наводи се у саопштењу, преноси Ројтерс.
ГАВИ је позвао међународну заједницу да одмах подели дозе вакцина против корона вируса са КОВАКС програмом како би помогла земљама које су најтеже погођене ограничењима у снабдевању и морају хитно да заштите најризичнији део становништва.
Генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Гебрејесус оценио је као "историјску" одлуку САД да подрже глобално одрицање од заштите интелектуалног власништва за патенте вакцина против ковида 19. Тедрос је на Твитеру навео да је тај потез корак напред према вакциналној једнакости. Истакао је да се таквом одлуком добробит људи свуда у свету поставља као приоритет у овом критичном времену.
- Хајде да се сада сви заједно покренемо брзо, у солидарности, ослањајући се на генијалност и посвећеност научника који су произвели спасоносне вакцине против ковида 19 - написао је Тедрос, који је месецима позивао на одрицање од заштите патента за вакцине.
"Сви да дозволе извоз вакцина"
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да је ЕУ спремна да размотри сваки предлог који води бржем окончању пандемије вируса корона, укључујући и предлог САД о размени технологија за прозводњу вакцина.
- Спремни смо да размотримо питање укидања интелектулане својине када је реч о вакцинама, ако то може допринети циљу - поручила је Фон дер Лајенова у свом видео обраћању Универзитету европског института.
Она је оценила да је кампања вакцинације показала своју успешност, а да је Европа данас стигла и престигла многе делове света по броју вакцинисаних, али и извоза вакцина.
- У Европи се сваки секунд вакцинише 30 грађана. На дневном нивоу вакцинишемо 30 милиона људи. У јулу ћемо моћи да стигнемо до нашег циља, а то је 70 процената вакцинисане одрасле популације - рекла је Фон дер Лајенова.
Она оцењује да би појединачна набавка вакцина по земљама чланицама "политички поцепала" ЕУ, уз огромне последице по једниствено тржиште и економију.
Председница ЕК наводи да је ЕУ својом заједничком политиком набавке вакцина успела да до сада обезбеди 200 милиона доза за своје грађене и још толико подели широм света. Она је позвала све земље света где се производе вакцине против ковида 19 да, по угледу на ЕУ, дозволе извоз вакцина.