БАЈДЕН УНАПРЕД ОПТУЖИО ТРАМПА Да ли демократе спремају ВЕЛИКУ ИЗБОРНУ КРАЂУ?
Тврдња Џозефа Бајдена да није сигуран да би Доналд Трамп мирно примио пораз типичан је пример замене теза - они који желе да изведу изборну превару, односно америчке демократе, упозоравају да друга страна, републиканци, неће признати резултате, а самим тим неће допустити превару.
Ово је коментар геополитичког коментатора, публицисте и историчара др Срђе Трифковића на изјаву још увек актуелног председник САД-а Џозеф Бајден „да није сигуран у миран пренос власти у САД ако републикански кандидат Доналд Трамп изгуби председничке изборе 5. новембра“.
Бајден унапред криви Трампа
Ова Бајденова изјава схваћена је као најава да лако може да се понове претходни избори на којима су на крају председника, то јест Бајдена, изабрали гласачи који су гласали поштом, што је оставило сумњу да је било неких неправилности.
Трифковић каже да није далеко од истине да се овако нешто поново деси.
- Амерички избори 2020. године представљају еклатантан пример кршења изборне воље на начин који дискредитује термин „ демократија“ што демократе увелико раде. И који је довео до исхода избора који је статистички гледано немогућ а то је да је у изборној ноћи у кључним државама Висконсин, Мичиген и Пенсилванија појавило десетине хиљада гласова само за Бајдена, а ниједан за Трампа, што је немогуће а што је и преломило исход изборне трке - подсећа Трифковић.
Очигледно је, додаје он, да се припрема слична превара али с тим што су демократе на неки начин најавиле такав исход.
Историја може да се понови
Демократе су, како каже, овим поручиле и да ће они који поричу легитимност тог исхода бити заправо непријатељи демократије а не они који припремају изборну крађу.
- Кључ је у такозваним гласовима неприсутних бирача, било да се упућују поштом или се ослањају на ово што се у Америци зове „жетва „гласова“ када демократски активисти иду по црначким гетоима и прикупљају бирачке листиће без икакве контроле и убацују их у последњи час у пакет тих манипулисаних гласова - објашњава Трифковић.
У овом сада случају, каже он, демократама може да прође манипулација ако буде изборна трка завршена са два или три или пет одсто разлике.
- Више од тога неће моћи. Али, они ће и на разне друге начине да Трампа онемогуће јер има довољно месеци до избора. На пример, неки од судских случајева које води манипулисано судство наместе тако да Трамп чак и не буде признат као кандидат у неким од кључних држава. Ту посебно мислим на Пенсилванију чији је Врховни суд у рукама демократа - истиче Трифковић.
Демократија на амерички начин
Према његовим речима, демократе у својим рукама имају читав механизам принуде да свако ко доведе у питање легитимност избора буде проглашен за побуњеника и изазивача грађанског рата.
- У Америци данас демократија личи на истински процес одраза воље народа само онолико колико вампир личи на живог човека. То је једна манипулантска машина у којој је унапред одређени исход и где се само траже начини да се резултати уштимују тако да делују иоле кредибилно и да представљају тобожњи одраз воље народа - закључује Трифковић.
Бајден је иначе ово рекао подсећајући на Трампов говор током кампање у марту у Охају, када је упозорио на "крвопролиће" ако не победи на изборима.
Међутим, Трамп је то изјавио док је говорио о потреби да се заштити америчка аутоиндустрија од стране конкуренције а касније је објаснио да је употребио реч "крвопролиће" мислећи на заштиту националне аутоиндустрије.
Подсетимо, Трамп је тврдио да је покраден на председничким изборима 2020. године а против њега су подигнуте кривичне оптужнице у Вашингтону и Џорџији због покушаја незаконитог поништавања резултата. Бајден се недавно повукао из председничке трке, препустивши демократску кандидатуру својој потпредседници Камали Харис.