РУСИЈА ИМА САМО ТРИ САВЕЗНИКА - АРМИЈУ, ФЛОТУ И СРБЕ: Москва не сме оставити Београд на цедилу!
Српско друштво је највише проруски оријентисано у свету
Ако је судити према изјавама западних званичника, политичара и медија, онда су сви руски обавештајци недавно прешли на Балкан. Колико је у стварности изражено руско присуство на Балкану и да ли Русија има конкретне интересе у региону за EADaily говоре српски и руски експерти.
Европске силе се сложиле: Затражене јасније мере против илеганих миграција из Африке
Цео свет ДРХТИ због Кимових РАКЕТА: У Јапану се народ спрема за оно најгоре!
Медијска кампања против Москве почела је током последњих избора у Црној Гори крајем 2016. године, када су црногорске власти - којима су се први пут, после дугих година, фотеље прилично заљуљале у контексту приступања земље НАТО пакту и када је пронађен "руски траг" у наводном покушају државног удара.
Ни амерички потпредседник Мајк Пенс није заборавио да помене "руку Кремља" у августу ове године током самита Јадранске повеље у Подгорици. Он је оптужио Русију да је покушала да "подели регион", "да подрије интеграционе процесе" и "помоћу силе уведе нове границе".
Зато не чуди што је недавно председник Србије Александар Вучић поменуо учешће "страног фактора" у шпијунском скандалу између Србије и Македоније, да би га разјарени новинари првом приликом упитали да ли је у све умешана Русија? Српски председник је дао негативан одговор.
За то време бивши високи представник међународне заједнице за Босну и Херцеговину Волфганг Петрич у интервјуу аустријским медијима изјавио је да је прецењен утицај руског фактора на Балкану. Он сматра да Србија само "флертује са Русијом", али да сигурно корача у ЕУ. И наставио да тврди како председнику РФ Владимиру Путину "није стало до Балкана", већ да га регион интересује искључиво у контексту терања ината Бриселу.
Доктор политичких наука и сарадник Института за европске студије из Београда Стеван Гајић каже да у речима аустријског политичара нема ничег изненађујућег.
Он је за EADaily напоменуо да док је Волфганг Петрич био високи представник међународне заједнице за Босну и Херцеговину, он је водио изразито антисрпску политику која се састојала у преносу овлашћења и државних права Републике Српске у корист Муслиманско-хрватске федерације (сада Федерације Босне и Херцеговине).
- Важно је истаћи да је он Аустријанац који има словенско порекло. Зашто је то важно? Зато што је управо Аустрија та земља која је имала аспирације на БиХ и зато што је аустро-угарска окупација била прва искра у пожару Првог светског рата. Током америчке доминације у свету и после потписивања Дејтонског споразума 1995. године, глобалисти су Аустријанцима, као традиционалним окупаторима БиХ, наменили улогу високих представника. И данас се тамо један такав налази на дужности, а то је Валентин Инцко - прецизира Стеван Гајић.
Што се тиче спољне политике Русије, овај експерт сматра, да је Балкан из објективних разлога за њу изузетно важан, обзиром да је то једини регион у свету са кога се Русија може кретати на југ, пошто овде живе православни словенски народи, у првом реду Срби, истиче он.
- То је велики потенцијал којег се Европљани плаше. Зато српски народ последњих 30 година пати, а у суштини и много дуже. Ово питање датира још од „Велике игре" која је вођена између Велике Британије и Руске Империје у XIX веку - објашњава српски политиколог.
- Мислим да је Русија заинтересована за Балкан, али у овом моменту, судећи по неким догађајима, она нема јасно изграђену стратегију за овај регион - истиче он.
Овај експерт је и раније у разговору за EADaily истицао да је у последњих пар деценија Русија учинила неколико кардиналних грешака.
- То је повлачење њене војске са Косова 2003. године, и крајње ћутање (ако не и нешто више) у причи око отцепљења Црне Горе од Србије. То је била геополитичка катастрофа, пре свега, за Србију која је изгубила излазак на море, као и за Русију, уласком Црне Горе у НАТО - поновио је овај експерт и додао да је то био изразито непријатељски гест Запада према Москви.
Гајић оцењује да је глобални проблем руске политике у свету то што Русија у сарадњи са другим државама увек гради односе са властима, а не са друштвеном заједницом.
- Српско друштво је највише проруски оријентисано у свету. И то сви знају у Европи и читавом свету, а не само у православном или руском свету. У Србији је русофилство, ма колико то парадоксално звучало, много јаче него у бившим републикама СССР - истиче овај политиколог.
Он сматра да због тога Русија има предност без преседана.
- Русија још увек није пронашла механизме деловања посебно када је реч о "мекој" и "тврдој" сили. Она се не сналази у тој игри јер стално комуницира са влашћу, а не са друштвом, што локални властодршци умеју добро да искористе, Зато Русија са свом својом огромном силом бива наивна и у суштини понижена у комуникацији са локалним властодршцима - истиче Гајић.
Гајић сматра да је добар пример за то управо вечити шеф Црне Горе Мило Ђукановић који је годинама уживао подршку Русије по свим могућим питањима да би на крају учинио оно "што је нама на Балкану било очигледно од самог почетка - ушао је у НАТО, а антисрпска политика је на крају довела до антируске активности, исто онако како је прозападна политика у Украјини брзо постала антируска - рекао је Гајић.