БОРЕЉ ПОРУЧИО: Од лидера на самиту ЕУ тражићу подршку за даљи притисак на Косово и Србију
ЕУ и САД од Београда и Приштине траже хитну деескалацију.
Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ изјавио је данас у Бриселу да ће од лидера чланица ЕУ тражити подршку за даљи притисак на Косово и Србију са циљем деескалације у односима две стране.
Откријте нове могућности: Наставак школовања након средње школе
БОРЕЉ ПОТКАЧИО И СРБИЈУ: Ако не дође до смиривања ситуације на КиМ ОБЕ стране сносиће последице
"ПОТРЕБНЕ СУ ХИТНЕ АКЦИЈЕ" Борељ послао јасну поруку: Државе чланице ЕУ губе стрпљење због ситуације на Косову
По доласку на дводневни самит шефова држава или влада чланица ЕУ, Борељ је подсетио да су министри спољних послова чланица Уније 26. јуна одлучили да треба предузети економске и политичке мере како би лидерима Србије и Косова постало јасно да ће се суочити са последицама ако не допринесу деескалацији.
- Кад је реч о Косову и Србији, известићу лидере о целокупном свом раду претходних дана и тражити њихову подршку да наставим да вршим притисак на њих (на Србију и Косово), како бисмо избегли ескалацију и вратили се у нормалу. Државе чланице су на Савету за спољне послове одлучиле да треба предузети мере, економске и политичке, да им се јасно стави до знања да изостанак доприноса деескалацији има цену - казао је Борељ.
Најновија криза на северу Косова траје од 26. маја, када су нови градоначелници општина са српском већином, етнички Албанци изабрани на изборима које су Срби бојкотовали, ушли у зграде локалних самоуправа у Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, уз помоћ косовских специјалаца.
ЕУ и САД од Београда и Приштине траже хитну деескалацију, односно повлачење косовских полицајаца из зграда локалних самоуправа на северу Косова и српских демонстраната са улица.
Запад захтева и хитно одржавање нових локалних избора на северу Косова, уз безусловно учешће Срба, и повратак Београда и Приштине примени договора из Охрида, што укључује и све раније постигнуте споразуме.
У нацрту закључака самита ЕУ, у који је агенција Бета имала увид, лидери Уније упозоравају да ће изостанак попуштања затегнутости на Косову имати „неповољне последице“ и захтевају хитно одржавање избора на северу Косова, наставак дијалога две стране и спровођење договора из Охрида, што укључује стварање Заједнице српских општина (ЗСО).