Човечанство на ивици - Америка се припрема за рат са Кином: "Водиће се на копну, мору, ваздуху и свемиру"
Оружане снаге САД се припремају за могући сукоб са Кином, војска увежбава тактику, укључујући и ону позајмљену као резултат посматрања сукоба у Украјини, пише "Њујорк тајмс".
Лист напомиње да се став кандидата за место председника САД Доналда Трампа и Камале Харис може разликовати по питању сукоба у Украјини и на Блиском истоку, али, без обзира на то ко победи на предстојећим изборима у новембру, "Сједињене Државе ће наставити да се припремају за рат са Кином", преносе РИА новости.
- Војска САД трансформише себе и стотине хиљада младића и девојака за још један рат, овај пут потенцијални сукоб са Кином... такав сукоб би се могао водити на копну, мору, ваздуху и свемиру. Дакле, војска се обучава да се припреми за то... Војска је радила на новим маневрима, прикупљеним као резултат посматрања битака Украјине против Русије - наводи се у материјалу.
Према писању листа, сукоб између тако великих држава које поседују нуклеарно оружје као што су Кина и Сједињене Државе биће "вишеструко опаснији". Напомиње се да би то могло да доведе до нивоа губитака међу америчком војском који није забележен ни у најкрвавијим сукобима у којима су учествовале Сједињене Државе.
Иако Тајван има сопствене одбрамбене системе, војни стручњаци кажу да је мало вероватно да би острво било у стању да одбрани потенцијални кинески напад без помоћи Сједињених Држава. Осим тога, у америчким политичким круговима постоји забринутост да ће Сједињене Државе изгубити прилику да доминирају регионом ако се не умешају у такав сукоб.
Војска САД већ стационирана у Јапану, Кореји...
Лист наглашава да је америчка војска у региону већ стационирана у Јапану , где их има око 54 хиљаде, и у Јужној Кореји, где их има 25 хиљада, а један број их је стациониран и на Филипинима.
Пекинг сматра Тајван саставним делом НР Кине, а придржавање принципа "једне Кине" је предуслов за друге државе које желе да успоставе или одрже дипломатске односе са НРК. Принцип "једне Кине" и непризнавање независности Тајвана поштују и Сједињене Државе, упркос чињеници да одржавају блиске контакте са Тајпејем у разним областима и снабдевају острво оружјем.
Ситуација око Тајвана се значајно погоршала након што је Ненси Пелоси, тадашња председница Представничког дома САД, посетила острво почетком августа 2022. године. Кина, која ово острво сматра једном од својих провинција, осудила је њену посету као подршку САД тајванском сепаратизму и одржала велике војне вежбе.
Званични односи између кинеске централне владе и њене острвске провинције прекинути су 1949. године након што су се снаге Куоминтанга предвођене Чанг Кај Шеком, поражене у грађанском рату са Комунистичком партијом Кине, преселиле на Тајван. Пословни и неформални контакти између острва и континенталне Кине настављени су касних 1980-их. Од раних 1990-их, странке су почеле да контактирају преко невладиних организација - Пекиншке асоцијације за развој међустраитских односа и Тајпејске фондације за међустраитску размену.