РИВАЛИТЕТ И ДАЉЕ ТРАЈЕ! За Пескова нема дилеме: Односе Запада и Русије дефинисале две личности
Портпарол Кремља прекоментарисао и тему светског лидерства САД
Однос западних партнера према Русији почевши од 1940-их година грађен је на постулату о потреби заузимања чврстог става према њеној влади, који је први пут изложен у "дугом телеграму" америчког дипломате Џорџа Кенана, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.
НЕМАЧКИ МИНИСТАР ОТВОРИО ДУШУ: Русија је велики играч, Спутњик В је изненадио многе људе
ЦРНА СТАТИСТИКА У ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Умрло готово пола милиона људи више него 2019. године
ШТА РЕЋИ, А НЕ ЗАПЛАКАТИ: Жалосни су покушаји Америке да повеже руску вакцину са геополитиком
- У једном потезу он је изложио одређену визију и концепт будућих односа са нашом земљом, која је потом добила свој развој, буквално месец дана касније, у Черчиловом говору у Фултону, и заједно су се ова два погледа на свет ујединила и постала темељ на коме је већ био формиран поглед на свет САД, партнера, америчких сателита према нашој земљи. Ово није однос пријатељства и партнерства, на нашу жалост. То је однос, у најбољем случају (за нас), обуздавања, а у најгорем, директне конфронтације - објаснио је Песков на конференцији за штампу.
Он је приметио да "до каквих год да је периода ресетовања и преоптерећења долазило у односима земаља, каквих год периода романтизма било у нашим односима, ова идеологија, идеологија Кенана и Черчила, доминирала је у том односу који смо ми осећали и коју и даље осећамо на себи".
Истовремено, Песков је истакао да је Кенан волео Русију и да ју је добро познавао, иако је погрешио у вези са њом. Касније, 1999. године, дипломата је "проширење НАТО-а назвао трагичном грешком", рекао је портпарол Кремља.
Коментаришући тему светског лидерства САД, Песков је истакао је да је то у неким областима очигледно, на пример, када је реч о лидерству у економији.
- Али лидерство у одлучивању о судбини народа других земаља, лидерство у смени политичких режима, то је хегемонија, тачније покушај претендовања на хегемонију, јер је у том погледу лидерство већ показало своју неоснованост - нагласио је Песков.
У уторак је у Руском војно-историјском друштву одржана презентација оригинала овог документа у оквиру отварања Библиотеке војног историчара.
Кенанов "дуги телеграм" - телеграм 511 амбасаде САД у Москви, послао је Џорџ Фрост Кенан у Вашингтон 22. фебруара 1946.
У њему се говори о немогућности нормалне сарадње са СССР-ом и потреби да се заузме чврста политика према совјетској влади.
Копије телеграма упућене су члановима владе и високим војним официрима, а амерички Стејт департмент послао је текст свим америчким амбасадама.
Стручњаци сматрају да се заједно са чувеним говором Черчила у Фултону у марту 1946, Кенанов "дуги телеграм" такође може сматрати америчким "манифестом" Хладног рата.
Овај телеграм, у којем је Кенан користио изразе попут "Русија поштује само силу", "прети анексијом суседним државама" и други, "сасвим очигледно" доказује израз да "историја учи томе да не учи ничему", рекао је председник савета Руског војно-историјског друштва и специјални представник председника Русије за заштиту животне средине, екологију и саобраћај Сергеј Иванов.
Према његовим речима, СССР-а одавно више нема, а у односима Сједињених Америчких Држава према Русији све је остало као у време Хладног рата.