ЕВРОПА ОПЕТ У ЦЕНТРУ ПАНДЕМИЈЕ! Отказани фестивали, а у државама ЛОКДАУН - неизвесни и божићни вашари
Скоро две трећине нових инфекција, око 1,9 милиона, било је у Европи, а пораст броја инфекција бележи се шесту недељу заредом широм континента, док се неке земље суочавају са четвртим или петим таласом
Изгледало је као да се пандемија никада није ни догодила. У Келну, хиљаде људи у фенси хаљинама гурали су се један поред другог у тесно збијеној гомили док су одбројавали до почетка годишње карневалске сезоне 11. новембра. У Паризу, барови и клубови били су отворени до касно и пуни људи у среду, уочи националног празника Дан примирја. У Амстердаму је било уобичајено пуно у кафићима и ресторанима. Али уместо да најављују почетак сезоне прослава које кулминирају Божићем и Новом годином, те ноћи су можда биле последње за излазак док четврти талас корона вируса захвата Европу.
ЗАХАРОВА ОПЛЕЛА ЖЕСТОКО ПО АМЕРИКАНЦИМА! Оно што сада намеравају са Кубом је ван памети - НЕДОПУСТИВО!
ДОЋИ ЋЕ И ТАЈ ДАН! Како би могао да изгледа крај пандемије у свету? Због једне ствари до тога ћемо стићи на ТЕЖИ НАЧИН
Десетак холандских градова већ је отказало популарне параде које, на радост деце нације, обележавају годишњи долазак Синтерклаас-а овог викенда, а божићни вашари у Немачкој могли би да буду отказани.
- Не можете да замислите да стојите на вашару и пијете кувано вино, док су болнице пуне и боре се за последње ресурсе - рекао је прошле недеље Михаил Кречмер, премијер Саксоније, позивајући савезну владу да обави тежак задатак.
Европа (опет) у центру пандемије
Док је Холандија у суботу постала прва западноевропска земља која је увела делимично затварање од лета, Берлин је забранио ресторане за невакцинисане, Француска се утркује да побољша бустер кампању, а Аустрија је од данас увела локдаун за невакцинисане. Европа је, још једном, у центру пандемије.
Према Светској здравственој организацији, инфекције корона вируса широм континента порасле су за седам посто, а смрт за 10 посто прошле недеље, чиме је Европа постала једни регион на свету где се случајеви и смрти стално повећавају.
Скоро две трећине нових инфекција, око 1,9 милиона, било је у Европи, рекао је СЗО, а пораст броја инфекција бележи се шесту недељу заредом широм континента, док се неке земље суочавају са четвртим или петим таласом.
Осим у централној и источној Европи, где је стопа вакцинације ниска, број пријема у болнице и смртни случајеви генерално су много нижи него прошле године, преноси Гуардиан.
Међутим, стручњаци се слажу да је комбинација ниже стопе вакцинације, слабљење имунитета код људи који су рано вакцинисани, и растућег самозадовољства у вези са маскама и дистанцирањем након што су владе ублажиле границе током лета, највероватније узрок пораста инфекција.
- Порука је увек била да сви то ураде. Вакцине раде оно што је обећано: спречавају тешке облике болести, и посебно смртност. Али оне су наша најмоћнија предност само ако се користе уз превентивне мере - рекао је Ханс Клуге, директор СЗО за Европу.
Потрошња вакцина на континенту највећа је у јужној Европи, при чему су Португал, Малта и Шпанија двоструко вакцинисале више од 80 посто своје популације, а Италија не заостаје са 73 посто, према подацима из OurWorldInData.
Седмодневни просек нових дневних инфекција најнижи је у блоку у тим земљама, око 100 на милион људи - али расту, и порасли су у џеповима где је примена вакцина ниска.
"Вратили смо се у мрачне дане пандемије"
Трст, у којем је прошлог месеца дошло до великих протеста против ковид пасоша које је увела Италија, захтевајући да радници покажу доказ о вакцинацији, имунитету или негативном тесту да би ушли на посао - забележио је више него дупли број инфекција на дневном нивоу.
- Вратили смо се у мрачне дане пандемије - рекао је шеф једног од одељења интензивне неге у граду након бума пријема у болницама, од којих је 90 посто невакцинисано и већином директно повезано са протестима.
Међутим, Холандија, Француска и Немачка, где је стопа вакцинације само неколико процената нижа, такође се суочавају са порастом инфекција.
Холандија, која је у потпуности вакцинисала 73 посто популације, ушла је у тронедељно делимично закључавање у суботу, затворивши барове, ресторане и есенцијалне радње од 20 сати, неесенцијалне радње и услуге од 18 сати, и ограничивши окупљање у кућама на четири госта.
Земља, која је већину мера ублажила током лета, ове недеље је забележила седмодневни просек нових инфекција са 609 на милион људи, што је натерало владу да одустане од обећања да ће уклонити све мере до краја године.
Почетак 5. таласа у Француској?
Скоро 69 посто популације у Француској је у потпуности вакцинисано, према подацима OurWorldInData (владине бројке, које укључују и оне који су примили једну дозу ако су претходно имали ковид).
Здравствени сертификат који показује доказ о вакцинацији, опоравак или негативан тест потребан је од лета за улазак у барове, ресторане и неке тржне центре, улазак у авионе или дуга путовања возом, док су маске обавезне у затвореним јавним просторима - али нови случајеви расту скоро сваке недеље у протеклих месец дана.
- Ово што доживљавамо у Француској изгледа као почетак петог таласа - рекао је министар здравља земље прошле недеље, док се седмодневни просек нових случајева, иако је још увек релативно низак, попео на 134 на милион.
Председник Француске Емануел Макрон рекао је да од 1. старији од 65 година и људи из ризичних група који нису примили трећу вакцину више неће имати право на здравствену пропусницу, а да ће истовремено програм бустер дозе бити проширен на старије од 50 година.
"Пет минута до поноћи"
Немачка, где је 66,5 посто популације у потпуности вакцинисано, на прагу је четвртог таласа који би могао да буде најтежи до сада, бележећи највећу дневну стопу инфекције за две године у последњих пет дана, са 48.640 нових случајева у петак, чиме је седмодневни просек достигао више од 381 по милиона.
Шеф немачке агенције за контролу болести упозорио је да се одељења интензивне неге суочавају са великим притиском и да је земља на "пет минута до поноћи", док најтеже погођене државе размишљају о затварању.
Од понедељка у Берлину, само потпуно вакцинисанима или онима који су се недавно опоравили од короне, биће дозвољен улазак у ресторане, биоскопе и фризерске салоне. Међутим, неки стручњаци мисле да ово неће бити довољно и да су потребне строге акције савезне владе.
Могу ли земље обуздати пораст без локдауна?
Са најнижом стопом инокулације (62,8 посто) и највишом стопом инфекције (више од 1.000 дневних случајева на милион становника) од скоро свих западноевропских држава, Аустрија је увела локдаун за невакцинисане људи.
У западној Европи, сада се поставља питање да ли земље могу да обуздају овај најновији талас без потребе да прибегну потпуним затварањима.
Стручњаци кажу да је одговор вероватно да - мере као што су дистанцирање, маске и вакцине за улазак у затворене просторе биће од виталног значаја.
- Ако једна од ових ствари недостаје, видећемо ситуације какве сада видимо у многим европским земљама - рекла је Антонела Виола, професорка имунологије на италијанском Универзитету у Падови.
Ханс Клуге је прошле недеље рекао да власти морају да убрзају вакцинацију, укључујући и бустер дозе за ризичне групе и дозе за тинејџере.
- Већина људи који су данас хоспитализовани и умиру од короне нису у потпуности вакцинисани - рекао је он.
Али мере јавног здравља и социјалне мере су подједнако важне, рекао је он, додајући да СЗО процењује да би 95 посто коришћења универзалне маске у Европи могло да спаси скоро 200.000 живота.