ЕВРОПА ПОНОВО ПОД БЛОКАДОМ: Због чега смо после седам месеци изнова дошли до ње?
Инфекције расту великом брзином широм Европе, а неке земље које су избегле најгоре у првом налету, овога пута нису поштеђене
Неке од европских највећих компанија уводе неку форму националне блокаде, док се континент супротставља порасту броја оболелих и умрлих од корона вируса.
РУСИ СЕ НЕ ПЛАШЕ АМЕРИЧКИХ ПРЕТЊИ: Ракетна трка је борба коју Вашингтон не може да добије
АЗЕРИ ГАЂАЛИ РУСКИ ГАРНИЗОН! Баку направио кобну грешку која ће променити ток рата!
ПОДРШКА ФРАНЦУСКОЈ ОД РУСИЈЕ! Путин жестоко осудио крваве нападе у Ници, светом одјекнуле његове речи
Од петка људи у Француској моћи ће да напусте своје домове само због есенцијалног посла или медицинских разлога. Председник Емануел Макрон рекао је да земља ризикује да буде "преплављена другим таласом који ће без сумње бити тежи од првог".
У међувремену и Немачка уводи мање озбиљну националну блокаду. Мере ступају на снагу у понедељак и нису широког обима као у Француској, али укључују затварање ресторана, барова, теретана и позоришта, објавила је канцеларка Ангела Меркел.
Инфекције расту великом брзином широм Европе, укључујући и Велику Британију, која је у среду пријавила 310 смрти и 24.701 нов случај.
Нова студија показала је да скоро 100.000 људи сваког дана оболела од вируса у Енглеској.
У Француској дневни број умрлих од короне највећи је од априла. У среду је пријављено 36.437 оболелих и 244 умрлих.
Здравствени званичници у Немачкој рекли да је у четвртак још 89 људи умрло, док је забележен рекордан број инфекција - 16.774.
Први талас вируса раније ове године неке делове Европе ударио је веома јако, док су друга подручја успела да избегну најгоре.
Италија, Шпанија, Француска и УК биле су међу најтеже погођеним нацијама и све су увеле строге националне блокаде које су временом бројеве случајева, хоспитализације и смртне случајеве спустиле на низак ниво, али су уништиле економију.
Мере су почеле да се ублажавају почетком лета, са поновним отварањем неесенцијалних радњи, барова и ресторана и укидањем забрана путовања. Међутим, већ у августу случајеви су поново почели да расту, а последњих недеља дошло је до великог убрзања.
Земље које нису тешко погођене у првом таласу, као што су Чешка и Пољска, овога пута нису поштеђене, док експерти упозоравају на алармантне стопе инфекције широм континента.
Макрон је рекао да ће под новим правилима људи морати да попуњавају образац како би оправдали свој излазак из куће, као што је било тражено и у првој блокади у памрту. Друштвена окупљања су забрањена.
Макрон је ставио до знања да ће јавне службе и фабрике остати отворене, додајући да економија "не сме да стане или доживи колапс".
Француски премијер Жан Кастекс рекао је парламенту у четвртак да сви ученици од шест година па навише морају да носе маске у разредима како би заштитили сву децу, наставнике и родитеље. До сада су маске биле обавезне само за ученике изнад 11 година.
Рекао је да ће позвати компаније да њихови радници раде од куће пет дана недељно.
У међувремену у Немачкој канцеларка Ангела Меркел рекла је да ће "зима бити тешка - четири дуга, тешка месеца".
Док Немачка има нижи ниво инфекције него већина других делова Европе, брзина којом је вирус почео да се шири протеклих недеља забринула је владу.
Делимична блокада почеће у Немачкој 2. новембра и трајање најмање до 30. новембра под условима које договоре Меркелова и премијери 16 држава.
Барови и ресторани биће затворени осим за услугу доставе, али школе и вртићи остаће отворени. Социјални контакти биће ограничени на два домаћинства са максимум 10 људи.
Каталонија је данас најавила 15-дневну забрану уласка и изласка са своје територије, што је најновије у низу ограничења која су шпански региони предузели да би покушали да обуздају ширење корона вируса.
Каталонски званичници су рекли да су нове мере, које укључују затварање биоскопа и позоришта и продужење затварања барова и ресторана, од суштинског значаја да би се обезбедило да болнице могу да приме све пацијенте које треба збринути.
Шпански парламент изгласао је данас да се ванредно стање у тој земљи продужи за још шест месеци, чиме ће локалне власти добити додатна овлашћења за контролу другог таласа корона вируса.
У Шпанији ће ванредно стање остати на снази до 9. маја.
Грчка је једна од земаља која се такође сусреће са порастом заражених од корона вируса, а у складу са тиме премијер те земље Киријакос Мицотакис најавио је да ће сутра објавити нове мере.
- У петак ћу објавити нове мере, а то је локдаун Солуна, Ларисе и Родопски регион - казао је Мицотакис, а преносе грчки медији.