Европско-руска мисија је УСПЕШНО извела спуштање на Марс! После седам месеци и пола милијарде километара!
Летелица мисије „Егзомарс“ (ExoMars) успешно је привела крају критичан маневар уласка у орбиту Марса и сигнали које је послала стигли су до станица на Земљи.
Модул "Скјапарели" послао је данас сигнал после слетања на Марс, што је потврда да је, после седмомесецног путовања и преваљених пола милијарде километара, све прошло по плану при спуштању на површину Црвене планете!
Европско-руска мисија је успешно је извела спуштање на Марс, пошто се током поподнева мали роботски свемирски модул спустио на површину Црвене планете.
Hello, #Earth! Дид you miss ме?! #ExoMars https://t.co/hjXg3RTvCY— ExoMars орбитер (@ESA_TGO) Оцтобер 19, 2016
Летелица мисије „Егзомарс“ (ExoMars) успешно је привела крају критичан маневар уласка у орбиту Марса и сигнали које је послала стигли су до станица на Земљи.
Поновно успостављање веза са „Скјапарелијем“ је нека врста потврде да је рад мотора протекао по плану, а сада чланови мисије на Земљи чекају детаљнију оцену динамике спуштања како би то било потврдено.
.@ESA_TGO comms енгинеер Оливиер Р репортс "орбитер сигнал ис looking греат" #ExoMars— ЕСА Оператионс (@esaoperations) Оцтобер 19, 2016
Тимови који прате модул мисије „Егзомарс“ цекају назнаке напретка на Црвеној планети.
Инжењери са нестрпљењем цекају нови пакет информација које треба да им допреми Насин "Марс Reconnaišance Орбитер", који је прелетео изнад места слетања „Скјапарелија“.
Модул „Скјапарели“ се одвојио од матицног брода "Траце Гас Орбитер" (ТГО) у недељу, након чега је наставио свој пут до површине планете, док це ТГО уци у орбиту Марса и остати у њој како би прикупљао узорке гасова.
После пређене пола милијарде километара, све очи команде Европске агенције за истраживање свемира (ЕСА) биле су уперене у модул „Скјапарели“, јер с Европа тако придружила елитном клубу (САД и Русија (ШСР) за сада) оних који су се спустили на Марс.
Најближе спуштању на Црвену планету је од европских земаља дошла Велика Британија мисијом „Бигл 2“, која је дотакла површину, али је тада изгубљена свака комуникација.
„Скјапарелијева“ главна мисија јесте да тестира технологију за спуштање, како би утабао пут за ровер са бушилицом, који це бити послат 2020. године у оквиру друге фазе „Егзомарс" мисије.