ПРЕМИНУЛА ОД РАКА, АЛИ УНАПРЕДИЛА МЕДИЦИНУ: Ћелије Хенријете Лакс постале су БЕСМРТНЕ и непрекидно се размножавају
Њене бесмртне ћелије помажу медицинској науци и човечанству већ 65 година
Овој Афроамериканки из сиромашне породице пореклом из Вирџиније, која је расла на плантажама дувана, дијагностификован је канцер цервикса почетком 1951. године, када је имала 30 година.
МАСКА СКУПА КАО КРУНА: Милион и по долара за заштиту од короне, а ево чиме ће бити украшена (ВИДЕО)
МАЛО ЈЕ ПОТРЕБНО ДА СЕ ПОНОВО РАЗБУКТИ: Кина пријавила 44 нова случаја корона вируса
РУСКА ВАКЦИНА ДОБИЛА ИМЕ: Прва је на свету и баш зато је овако названа
Лечила се у "Џонс Хопкинс"-у пошто је то била најближа болница која је примала пацијенте Афроамериканце. Лекар Хауард Џонс је приликом прегледа узео узорак израслине са Хенријетиног цервикса и послао га у патолошку лабораторију где је убрзо утврђено да је реч о ћелијама рака, малигном епидермоиду.
Упућена је на зрачење, а током третмана узета су јој још два узорка ћелија и предата америчком научнику немачког порекла Џорџу Ото Геју. Ото Геј је баш у то време основао Лабораторију за културе ткива и осмислио неколико апарата који су помогли лабораторијском узгоју ћелија, па је почео да "узгаја" ћелије канцера из Хенријетиног цервикса, преноси портал Наука кроз приче.
За разлику од претходних покушаја узгоја ћелија које је успевао да одржи у животу само неколико дана, Геј је открио да поједине Хенријетине ћелије непрекидно бујају и не умиру након неколико деоба, па је њиховим размножавањем успео да створи линију ћелија. У октобру 1951. године Хенријета Лакс је умрла од рака који је метастазирао по читавом организму, али се њене ћелије настале из узорка ткива и данас непрекидно размножавају, живе и умиру у лабораторији. Ланац ових ћелија постао је бесмртан – одржава се деценијама и познат је као ХеЛа линија ћелија.
Осим што је сам податак о узгоју бесмртних ћелија фасцинантан, суштина њиховог узгајања је да се користе за бројна медицинска тестирања. Оне су, на пример, у наредним годинама послужиле да се направи вакцина за дечју парализу, која је на њима тестирана. Затим, ХеЛа ћелије су биле прве људске ћелије које су успешно клониране 1955. године, а у то време већ су биле у масовној производњи и истраживачи су их све чешће потраживали. Коришћене су за испитивање сиде, ефеката разних лекова и хемијских супстанци, затим рака и низа других болести.
Захваљујући њима, научна заједница је дошла до око 11.000 патената и узгојено је до данас, процењује се, око 20 тона ХеЛа ћелија. Иако чак није познато ни где је тачно гробно место где је Хенријета Лакс сахрањена, на накнадно постављеном надгробном споменику записано је да ће њене бесмртне ћелије заувек наставити да помажу човечанству.
ОГЛАСИЛА СЕ ТАХИНОВСКА ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ ОДЛАСКА ИЗ ЗЕМЉЕ: Деца су најважнија, не дај Боже да се суочите са таквим избором (ВИДЕО)
КОРОНА СЕ ПОЛАКО СТИШАВА: Први пут после 23. априла мање од 5.000 новозаражених у Русији
КРИЗА ИЗБАЦИЛА ШОЛЦА У ПРВИ ПЛАН: Ко је човек који важи за НАЈОЗБИЉНИЈЕГ КАНДИДАТА за наследника Ангеле Меркел?
ПРЉАВА ИГРА АМЕРИКАНАЦА: Шпијунски дрон се приближавао граници, а онда су Руси подигли "мигове" (ВИДЕО)
БАЛКАН ЈЕ ЖАРИШТЕ КОРОНЕ, ХИТНО СЕ УВОДЕ НОВЕ МЕРЕ: Авион пун људи заражених Ковидом 19 слетео у Финску