ИСТРАЖИВАЊА У БРАЗИЛУ ПОКАЗАЛА ЕФИКАСНОСТ: Колики је проценат заштите након примања кинеске вакцине?
Кинеска вакцина показала је ефикасност од нешто више од 50 одсто.
Према најновијим резултатима, утврђено је да је вакцина против коронавируса коју је развио кинески "Синовац Biotech" ефикасна тек 50,4%.
МЕДИЦИНАР ДОБИО КОРОНУ ЧЕКАЈУЋИ ДРУГУ ДОЗУ: Сазнао да је позитиван три дана након што му је отказана ревакцинација
СТРАТЕГИЈА КОЈА ШОКИРА: Једна држава је решила да прво вакцинише млађу популацију, старији на крају реда
СВЕТСКА ВЕЛЕСИЛА УВОДИ ОБАВЕЗАН ПЦР ЗА ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ: Мера ступа на снагу 26. јануара
То значи да је вакцина знатно мање ефикасна од претходних података - са једва преко 50 одсто потребних за регулаторно одобрење.
Прошле недеље истраживачи са Института Бутантан, који је спроводио испитивања у Бразилу, објавили су да је ова вакцина имала 78 одсто ефикасности у односу на "благе до тешке" случајеве ковида 19.
Али у уторак су открили да у израчунавање овог процента нису укључени подаци из групе "врло благих инфекција", међу онима који су развили болест а примили су вакцину, и који нису захтевали лекарску помоћ.
Са укључивањем ових података, стопа ефикасности сада износи 50,4 одсто, рекли су истраживачи.
Али Бутантан је нагласио да је вакцина 78 одсто ефикасна у спречавању блажих случајева којима је било потребно лечење и 100 одсто ефикасна у спречавању умерених до озбиљних случајева.
Резултати испитивања кинеске вакцине разликују се од земље до земље.
Турски истраживачи су прошлог месеца рекли да је вакцина КоронаВак била ефикасна 91,25 одсто , док је Индонезија, која је у среду почела свој програм масовне вакцинације, рекла да је ефикасна 65,3 одсто.
Кинеска вакцина је , уз ону произвођача АстраЗенека , друга коју бразилски регулатор тренутно разматра за одобрење, а неколико земаља, укључујући Индонезију, Турску и Сингапур, наручило је ову вакцину, наводи BBC.