ПОРОДИЦЕ ПРЕМИНУЛИХ ОД КОРОНЕ ТРАЖЕ ОДШТЕТУ: Званичници једне земље оптужени за немар - нису слушали стручњаке
У тужби је наведено да су три званичника одговорна јер нису на време ставили градове Алзано Ломбардо и Нембро у каранетену крајем фебруара, упркос препорукама научника
Чланови породица преминулих од последица заразе корона вирусом у Италији предузимају правне кораке против премијера, министра здравља, као и председника регије Ломбардија.
КРИТИЧНО У БРИТАНИЈИ: Нови сој вируса све брже се шири, данас ослука о ОШТРИМ РЕСТРИКЦИЈАМА
СТРАВИЧАН НАПАД У КОВИД БОЛНИЦИ: Убио цимера боцом за кисеоник
"БЕЧКИ ЛЕДЕНИ САН" ПО СТРОГИМ ПРАВИЛИМА: Сви учесници ће морати да се региструју, а добиће и ПОСЕБАН УРЕЂАЈ
Како пише Гардијан они ће правне кораке предузети због немара у вођењу кризе узроковане пандемијом.
Чланови породица 500 преминулих особа поднели су грађанску тужбу у провинцији Бергамо, која је била тешко погођена током првог таласа пандемије коронавируса. Тврде да су тројица званичника Ђузепе Конте, Роберто Сперанза анд Атилио Фонтана, наводно саучесници за смрт скоро 70 хиљада преминулих од корона вируса.
У тужби је наведено да су три званичника одговорна јер нису на време ставили градове Алзано Ломбардо и Нембро у карантин крајем фебруара, упркос препорукама научника. Тврди се како нису надоградили национални план ни имплементирали регионални који је требало направити.
Адвокатица Консуело Локати која заступа породице преминулих тражи 259 хиљада евра одштете за сваку породицу. Тужба је настала на иницијативу групе "Нои Денунцремо", која од марта окупља чланове породица преминулих. Ова група је до сада у оквиру истраге коју је покренуло тужилаштво у Бергаму у јуну поднела око 300 жалби локалним властима у којима детаљно описују како су жртве преминуле.
Локати је рекла како током истраге на жалбама поднесеним тужилаштву нису утврђени кривци или злочинци. Но објаснила је да је истраживање које су спровели последњих месеци довело до сазнања ко су одговорни, те су одлучили да покрену грађанску парницу.
- Према закону у Италији је потребно имати адекватан национални план, а регионалне власти морају према њему имплементирати регионални план рекла је Локати.
Додала је и како не само да је национални план био застарео већ да није уопште тестиран да се види да ли је деловао. Италија је прва европска земља која је погођена пандемијом. План који је био на снази за време пандемије у Италији датирао је из 2006. године.