СВЕ ШТО НИСТЕ ЗНАЛИ О ТРАМПУ: Отац 5 деце, богати бизнисмен и кандидат за председника САД!
Жестоко је настројен према исламском фундаментализму и илегалним миграцијама из Мексика!
Доналд Џон Трамп, је амерички бизнисмен, ТВ личност и политичар. Рођен је 14. јуна 1946. године у њујоршком округу Квинс као четврто од петеро деце Фредерика Трампа и Мери Меклауд. Похађао је и 1964. године завршио Њујоршку војну школу. Студирао је на исусовачком Универзитету Фордхам, а потом завршио пословну школу "Вортон", на којој је 1968. дипломирао економију, после чега се придружио породичној трговини некретнинама. Трампово богатство, које је највећим делом стекао сопственим залагањем, а само малим делом наследио, процењује се на 4,59 милијарди америчких долара.
Породица Трамп
Мајка му се звала Мери Меклауд Трамп, пореклом је била из Шкотске, а отац му се звао Фред Трамп. Доналд има брата и две сестре. Деда по оцу му је пореклом из Немачке где је рођен 1869. године. Трамп се 1977. оженио Иваном Зелничковом, бившом скијашицом из Чешке. Имају троје деце - Доналда Јуниора, Иванку и Ерика. Пар се развео 1992. године. Трамп се поново се оженио 1993. Марлом Меплз, америчком глумицом и водитељком са којом има кћерку Тифани, рођену 13. октобра 1993. године. Развели су се 8. јуна 1999. године. Трамп је 26. априла 2004. запросио Меланију Кнавс, бившу манекенку и модела из Словеније. Венчали су се 22. јануара 2005. године на Флориди, а 20. марта 2006. су добили сина Берона Вилијама Трампа.
Успешни бизнисмен
Веома је талентован у склапању уговора и успео је током 1980-их да изгради царство у некретнинама, коцкарницама, спорту и транспорту, а захваљујући томе је постао и веома познат. Његове зграде су окарактерисане као сатирички лични култ Трампа. Реч "Трамп" се увек појављује у имену његових зграда (Трамп тауер, енгл. Трумп Tower, Трамп Таџ Махал енгл. Трумп Тај Махал, итд.), а често је иницијал „Т“ истакнут на више локација, како у згради, тако и ван ње. Међутим, његове разгранате компаније данас се баве и другим пословима, попут франшизе за избор Miss САД и за izbor Miss Универзума. Трамп је од раније био познат медијима. Од 2004. године био је продуцент и водитељ ријалитија "Приправник".
Рецесија 90-их
Последице рецесије су 1990-их онемогућиле Трампа да отплаћује дугове. Иако је тренутно успео да спаси своје царство новим позајмицама, то је само повећало дугове и довело је Трампове фирме до стечаја, а Трампа на ивицу банкротства. Банке су изгубиле стотине милиона долара, али су одлучиле да реструктуришу његове дугове како би избегле још веће губитке у судском процесу.
Трамп је 1994. године елиминисао огроман део од својих личних дугова који су износили деветсто милиона долара, а пословне дугове је смањио на три и по милијарде долара. Иако је изгубио Трамп шатл, који је купио 1989. године, успео је да задржи зграду Трамп у Њујорку, као и коцкарнице у Атлантик Ситију. Године 1995, удружио је све своје објекте коцкарница у "Трамп хотелс & касино ризортс". Његове деонице на Волстриту су 1996. године вределе нешто изнад 35 долара, али су 1998. године пале на нешто преко 10 долара, јер се компанија борила да отплати дуг од скоро 2 милијарде долара. Трамп је 1999. године изразио жељу да постане председник реформске партије САД. 2004. године је створио серију Шегрт, на америчкој ТВ мрежи Ен-Би-Си.
Кандидатура за председника САД
Дана 16. јуна 2015. године, Трамп је најавио своју кандидатуру за председника Сједињених Америчких Држава у Трамп Кули, у Њујорку. Кандидовао се као члан Републиканске странке. Скренуо је пажњу на питања домаће политике, попут проблема илегалних имиграција, експлоатације америчких радних места, на национални дуг САД, и исламски тероризам. Слоган кампање је "Начинимо Америку Величанственом Поново." (енгл. Маке Америца Греат Агаин, по узору на слоган Роналда Регана).
Амерички патриота, борац против исламског тероризма и илегалних хиспано миграната
Трамп себе описује као "здраво-разумног" конзервативца. Овакав је по фискалним и верским питањима, те истополоним браковима и питању абортуса. Неки политички аналитичари су Трампа окарактерисали као умереног конзервативца с обзиром на неуобичајен конзервативан приступ политици уз контрирање традиционално конзервативним кандидатима попут сенатора Теда Круза. Платформа његове политичке кампање ставља велики акценат на Амерички патриотизам и негодовање глобалистима.
Такође, презире политичку коректност која је довела до регресије Америчког друштва протекле деценије, где изразито истиче неспособност Барака Обаме да именује исламски тероризам правим именом и политички коректан приступ решавању проблема ИС. Такође, предвиђену промену лика на новчаници од 20 долара истиче као безначајан и беспотребан акт чисте политичке коректности. Са друге стране, Трамп верује да су за високу стопу силовања, убистава и криминала са дрогом у Америци заслужни илегални имигранти, већином из Мексика. Из тог разлога сматра да је неопходно осигурати јужну границу САД у циљу регулације имиграната, као и депортовати све илегалне имигранте назад у отаџбину.
- Мексичке власти присиљавају своје најнежељеније становнике да оду у САД. Они су, у многим случајевима, криминалци, дилери дроге, силоватељи и сл. То је била очито управо ова недеља када је, примера ради, млада жена у Сан Франциску свирепо убијена од до тада 5 пута депортованог Мексиканца с дугачким криминалним досијеом, који је био натеран назад у САД јер није био пожељан у Мексику. То је тек један од хиљаду сличних инцидената широм Сједињених Држава... Највећи добављачи хероина, кокаина и других наркотика су мексички картели који уређују да имају на располагању мексичке имигранте који прелазе границу и при том уносе дрогу.... С друге стране, много дивних људи долази из Мексика у нашу земљу и чини је бољом. Али ти су људи овде легално, и веома им шкоде они који долазе илегално. Поносан сам да могу рећи да познајем много радних људи Мексиканаца - многи од њих раде за мене и са мном ... и, једнако као и наша земља, моја организација је боља због њих - истакао је Трамп у једном од својих говора.
Влада Мексика је у августу 2015. године напала Трампове изјаве као "апсурдне, расистичке и неуке".
Кампања
Кампања Доналда Трампа се увелико противи владајућој класи Републиканске странке, које не жели аутсајдера као кандидата у општим изборима. Плаше се да би Доналд Трамп променио углед Републиканске Странке, и верују да је неискусан као политичар. Међутим, Трамп увелико води у трци као претендент за председника, већином због неизмерног покрића од стране медија и способности да сам себи финансира кампању, у односу на политичаре који се служе политичким акционим комитетима (удружења која финансирају политичке кампање путем донора). Такође, често добија подршку од јавних личности, а његове присталице га хвале јер "говори онако како јесте" (у односу на политичко-коректни приступ других кандидата).
Петиција у Великој Британији
Преко 500.000 људи у Уједињеном Краљевству је потписало петицију да се Трампу забрани улаз у државу, те су је британски политичари размотрили и закључили да ипак не поступе на такав начин.
Већина Трампових предлога одговара средњој класи САД, док их неки политички стручњаци сматрају контроверзним или неостваривим, попут предлога депортације 11 милиона илегалних имиграната, подизања зида на граници САД-Мексико (који би према Трампу, Мексико исплатио), агресивних техника испитивања осумњичених терориста, и привременој забрани муслиманима да приступе територији САД док се не разреши проблем исламског тероризма и фундаментализма у свету.
Такође, Трампа критикују по питању противљења политичкој коректности, и сматрају да је "раздвајач" народа и "силеџија". Истичу вербалне нападе према новинарима, политичарима, и ривалским кандидатима. Медији и политичари широм Европе су са обзиром на те критике преувеличали ставове Трампа, те га многи карактеришу као расисту, шовинисту и сл.
Ставови о Сирији и Ираку
Као што се 2003. године противио америчкој инвазији на Ирак и идеји да ће Ирак након америчке окупације постати модерна демократија (прогнозирао је да ће тамо настати још гора диктатура, чим амерички војници оду), тако 2015. године критикује америчку политику у Сирији, и тврди да сиријски председник Башар ал-Асад на страни чијих се непријатеља САД 2012. године ангажују у грађанском рату у Сирији који је 2013. довео до стварања терористичке Исламске државе - изгледа много боље од неких наших такозваних пријатеља.
Подршка Трампу од стране јавних личности
Међутим, Трампова контроверзна реторика је увелико прихваћена од стране интернета, те многе "интернетске познате личности" и новинари подржавају Доналда Трампа: новинари Мајло Јинополус и Херит Армстронг, јутјубер Гевин МекИнес, комичар и уметник Бен Герисон, и др. Они сматрају да је западом завладао регресивни либерализам и регресивна левица, чији резултат су између осталог тзв безбедносне зоне на универзитетима (зоне где је забрањено изношење мишљења које вам се не допада), оживљавање расизма кроз тзв. "пецање на расизам" (енгл. Раце баитинг) од старне медија, и милитаризација активиста "Црначки животи вреде" – из тог разлога Трампа виде као директну опозицију оваквој идеологији и из тих разлога га подржавају.
Доналд Трамп је такође захваљујући својој кампањи постао велики део интернет културе (енгл. Cyberculture), и као такав је добио надимак "Бог Император", и јутјуб серију "Не Можеш Искрчити Трампа". Захваљујући популаризацији преко интернета, људи широм света прате кампању Доналда Трампа и многи су уплетени у исту, па скрећу пажњу грађанима САД на анкете и релевантне покрете путем интернета.
Игор Тот
Студент рачунарства из Србије, Игор Тот је марта 2016. године покренуо вебсајт "Нема Трампа - Нема Гласа!" (енгл. Но Трумп - Но воте!) као контру републиканској политичкој елити која настоји да спречи номинацију Доналда Трампа. Ово је инспирисало хиљаде Американаца да шаљу разгледнице Републиканском одбору у Вашингтону са натписом "Нема Трампа - Нема Гласа!".
Подршка Трампу од стране европске деснице
Доналда Трампа подржавају десничари Европе, који се противе масовној миграцији која нарушава хомогену културу запада. Немачка популарна десничарска странка Алтернатива за Немачку (АфД) је прихватила анти-муслимански став, Пољаци су покренули контра-петицију Британцима којом позивају Трампа у посету својој држави, а белгијски политичар и оснивач Народне странке, Мајкл Модрикамен је јавно подржао Доналда Трампа за председника пар дана пре него је у Бриселу избио терористички напад.
Доналд Трамп осудио бомбардовање Србије
У емисији код Ларија Кинга Доналд Трамп је поводом бомбардовања Србије критиковао Била Клинтона. Он је напад на Србе окарактерисао као злочинске нападе.
- Клинтонови су направили хаос на Балкану и на Косову. Погледајте шта смо направили Србији ваздушним бомбардовањем са сигурне висине. Ти исти Срби су спасавали америчке пилоте у Другом светском рату - рекао је Трамп у емисији.
Трамп је грешком назвао бомбардовање Србије из разлога што је наша земља била њихов савезник.
- Велика је грешка што смо бомбардовали народ који је био наш савезник у оба светска рата. Клинтонови сматрају то за успех, а мене је то срамота – нагласио је он.
Доналд Трамп изненадио је све извињењем које је упутио Србима:
- Упућујем извињење Србима за све грешке америчке политике, а пре свега Клитонових. Нама у борби против исламског тероризма требају савезници који имају ратно искуство борбе са овим злом - а то су у Европи Руси и Срби. Ако ја будем на челу Америке биће промењен сполјнополитички курс који је до сада често био погрешан.
Номинација у оквиру Републиканске странке
Дана 3. маја 2016. године, након што је победио на изборима у Индијани, Доналд Трамп је званично претпостављен да ће освојити номинацију Републиканске странке од стране председника странке, Ринса Прибуса. Само пар сати касније, Бивши председник Мексика, Висенте Фокс Кесада је упутио јавно извињење Трампу за погрдне коментаре које је изјавио поводом његове политике и кандидатуре у прошлости. Захваљујући освојеним делегатима у Северној Дакоти, 26. маја 2016. Доналд Трамп је премашио неопходних 1,237 делегата потребних за председничку номинацију у оквиру Републиканске странке.
Доналд Трамп је аутор неколико књига о успешном предузетништву. Оно што је интересантно је да су Трампову трку за председника САД обележиле бројне контроверзне као што је случај и са Хилари Клинтон. Тако се током предизборне трке Трамп нашао у центру више скандала, међу којима су силовање Плејбој скандали. Такође, у јавности су током кампање процуреле и голе фотографије Меланије Трамп.