ИСПРАВКА: Протести у Аустралији и Немачкој нису били усмерени против Била Гејтса, већ против владиних мера
У јавности се појавила вест о протестима у Аустралији и Немачкој који су се одржали због незадовољства владиним мерама у сузбијању пандемије COVID-19, а велика већина медија што домаћих што страних објавила је нетачне наводе да је реч о протестима против Бил Гејтса.
Оригинални чланак који су махом сви медији преводили налазио се на страници News Punch, а аутор је Baxter Dmitry, познат по креирању лажних вести.
Лажна вест која је објављена односила се на наводне протесте са захтевима за хапшење Бил Гејтса, а посебна пажња посвећује се графиту на зиду у Мелбурну који, како је наведено, напада “поклоника вакцине”.
Какви су протести одржани у Аустралији и какве везе мурал има са протестима?
СВЕ ЊЕНЕ НАЈГОРЕ ПОСЛЕДИЦЕ БИЋЕ "ЗБРИСАНЕ": Бил Гејтс открио датум када ће се завршити пандемија
Мурал је насликао уметник под именом Лушу, што је и видиљиво у објави на његовом Twitter профилу, али тај мурал нема везе са протестима. Протести у Аустралији на којима окупљени исказују незадовољство мерама у вези са спречавањем ширења пандемије су заиста одржани у неколико наврата у различитим градовима, ипак нису се односили на Бил Гејтса.
BBC је известио 13.9.2020. о протестима одржаним тог дана у Мелбурну на којима је присуствовало 250 грађана. BBC је навео да је реч о “анти-локдаун” протестима, односно, протестима против актуелних мера у овој земљи у вези са сузбијањем ширења пандемије Covid-19. Такође је и наведено да су на протесте у овом граду грађани позивани преко друштвених мрежа, са група у којима се промовишу теорије завере те да су и викенд пре тога, дакле 5. и 6. септембра одржани слични протести.
Шта се догодило на протестима?
Две одржане демонстрације биле су промовисане у групама на друштвеним мрежама посвећеним дељењу теорија завере о пандемији коронавируса. У недељу се око 250 људи окупило на централном тргу краљице Викторије и затражило заустављање блокаде у граду. На терену су биле присутне бројне полицијске снаге и избили су сукоби. Полиција је саопштила да је на протесту одржаном у недељу ухапсила 74 особе и казнила још 176 других. У суботу је ухапшено 14 лица. Протеклог викенда 5.и 6. септембра, окупљена лица, укључујући неке теоретичаре завере о коронавирусу, одржали су манифестацију "Дан слободе" широм Аустралије у знак протеста против онога што су назвали "пренаглашеним" одговором на пандемију. Док је у суботу објављивао нове информације о коронавирусу у земљи, премијер савезне државе Викториа, Даниел Ендрју, рекао је да су протести били "себични, незаконити и погрешни".
-Није паметно, није у реду, није време за протест. Нико нема право доносити такве изборе, што потенцијално доводи у опасност све на чему радимо- рекао је.
Нејасно је зашто су ови протести повезани са муралом, који је настао два дана пре протеста. Додатно, ни сам аутор мурала није навео било какву повезаност свог дела са протестима. О протестима у Аустралији одржаним нешто раније, 5. септембра, је извештавао и Гардијан, где наводи разноликост циљева протеста који се одржавају под називом Дан слободе.
Дакле, из наведених примера извештавања светских медија јасно је да су у Аустралији заиста одржани протести на којима су се окупљали грађани са различитим циљевима. У првом реду су то демонстрације против мера карантина које подразумевају низ ограничења везаних за кретање, рад угоститељских објеката, ношење маске и слично.
Међу окупљенима на протестима су и поборници различитих теорија завера, попут оних о 5Г мрежи, вакцинама и сличним, али и поборници теорија завере о Гејтсу. Међутим, не постоји ни један кредибилан медијски извештај у којем се наводи да су протести примарно били “посвећени” њему, то јест да је њихов главни циљ “да се Бил Гејтс ухапси и суочи са оптужбама за „злочине против човечности".
Осим протеста у Аустралији из септембра ове године, у чланку оригиналном се помиње и “велика група” која се окупила испред Парламента у Мелбурну у мају, за коју је такође наведено да захтева “хапшење Била Гејтса”. Као доказ за ту тврдњу, приложен је видео снимак са Твитера објављен 10. маја. Међутим, у опису тог видео снимка се не наводи да је главни захтев протеста хапшење Гаејтса. У опису стоји да су присутни током “анти локдауна” протеста почели узвикивати “ухапсите Бил Гејтса” - што нам говори да хапшење није био главни захтев и повод окупљања, него повик на протестима.
Како је у мају известио Гардијан и тада су се одржавали слични протести, између осталих уз поруке везане за теорије завера у вези вакцина, 5Г мреже или Bill Гејтса. Претрагом фотографија са тог скупа видљиво је да у окупљеној маси тек појединци носе различите транспаретне са именом Гејтса на којима га повезују са наводима о плановима за вакцинисање и сличним теоријама завере.
Какви су протести одржани у Немачкој?
За протесте у Немачкој се у чланку такође наводи да су одржани “против Гејтса и великих фармацеутских кућа”.
Тачно је да су се у августу одржали протести у Немачкој. У Берлину су 1. августа одржане демонстрације под називом “Дан слободе - Крај пандемије”, у знак протеста због владиних мера за сузбијање ширења вируса САРС-ЦоВ-2.
Како је видљиво из извештаја који су о протестима објавили Еуроњуз, Гардијан и BBC, главни разлог протеста су биле владине рестрикције везане за сузбијање пандемије, а не Бил Гејтс и “велике фармацеутске куће”. И у овом случају, међу окупљенима је могуће видети појединце са натписима о њему и теоријама завере, али то није главни циљ протеста.
Један од главних повода за овакве протесте и у Аустралији и у Њемачкој али и другим земљама где су они одржани су генерално дезинформације и теорије завере везане за пандемију COVID-19. Дакле, из наведеног је јасно да су протести у Аустралији и Немачкој организовани против карантинских мера у овим земљама, те да то нису протести “против” Бил Гејтса.
Тачно је да су се међу окупљенима на протестима узвикивале различите пароле против Гејтса, које су исписане и на транспарентима, али он и његово хапшење нису били ни главни ни једини циљ протеста, као ни “велике фармацеутске куће”.