ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ АКАДЕМИКА АВГАНИСТАНА: Ко је Ашраф Гани, председник који је поклекао пред Талибанима?
Имао је незгодан темперамент
Председник Авганистана Ашраф Гани (72), који је данас напустио Авганистан након што су талибани ушли у главни град Кабул, два пута је изабран за авганистанског председника, а сматра се једним од највећих академика ове азијске земље.
ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ СУ ЧЕКАЛИ ОВАЈ ДАН! НЕЋЕ БИТИ ТРАНЗИЦИОНЕ ВЛАДЕ: Талибани захтевају да им се потпуно преда власт
РУСИЈА ОДГОВОРИЛА НА ПИТАЊЕ: Да ли ће признати Талибане као нову власт у Авганистану? Било је речи и о одбеглом Ганију
Заев: Северна Македонија спремна да прихвати избеглице из Авганистана
Он је отишао из Авганистана неколико часова након што су талибани ушли у Кабул, саопштили су владини званичници, али се не зна где је отишао, пренео је Ројтерс. Гани је постао председник Авганистана 2014. године, а преузео је власт од Хамида Карзаија, који је водио земљу након америчке инвазије на талибане 2001. године.
Надгледао је завршетак америчке борбене мисије, повлачење страних снага из земље, као и мировни процес са побуњеним талибанима.
Британска новинска агенција додаје да је уложио напор да оконча вишедеценијски рат, упркос континуираним нападима талибана на владу и безбедносне службе, а почео је и преговоре са побуњеницима у Дохи 2020. године.
Међутим, Ганиија, познатог по, како наводи Ројтерс, ''незгодном темпераменту, али и дубокоумном размишљању'', талибани никад нису прихватили и мировни преговори нису много одмакли. Стране владе су били фрустриране спорим напретком преговора, а било је све више позива да се формира прелазна влада која би заменила његову администрацију.
Током председичког мандата успео је да запосли нову генерацију младих, образованих Абганистанаца и да их стави на лидерске позиције у време када су на власти биле бројне познате, елитне личности и заштићене групе, додаје британска агенција.
Обећао је да ће се борити са корупцијом, да ће поправити нарушену економију и да ће од земље направити регионално трговинско седиште између централне и јужне Азије, али није успео да испуни већину ових обећања, додаје Ројтерс.
По вокацији антрополог, Гани има докторат на њујорском универзитету Колумбија и 2010. године именован је међу 100 највећих мислилаца света у избору магазина "Форин полиси". Провео је скоро четврт века ван Авганистана, током бурне деценије совјетске власти, цивилног рата и талибанске владавине.
Током тог периода, радио је као академик у САД, а касније у Светској банци и у мисијама УН широм источне и јужне Азије. Након инвазије коалиције предвођене САД у Авганистану, поднео је оставку у међународним институцијама и вратио се у Кабул како би постао саветник новог председника Карзаија.
Био је министар финансија Авганистана 2002. године, али се разишао са Карзаијем, па је 2004. године постављен за ректора Кабулског универзитета. Први пут се кандидовао за авганистанског председника 2009. године, али је тада добио четири одсто гласова.
Када је Карзаију било онемогућено уставом да се кандидује трећи пут за председника, Гани је одрадио успешну кампању и 29. септембра 2014. постао председник Авганистана, а реизабран је 2019. године. Његови односи са Вашингтоном и осталим западним силама нису били лаки и неретко се није слагао са стратегијом Запада за Авганистан, додаје Ројтерс.
Више вести о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.