Једна црквена молитва је била кобна за целу Европу: Са ње се корона вирус пренео чак и у Латинску Америку (ФОТО)
Око 2.500 случајева повезано је са овим догађајем.
С позорнице евангелистичке цркве, вођа госпел хора започео је вечерњу молитву и проповедање. "Славићемо Господа! Осећате ли радост вечерас?", упитао је он. "Да!" викало је стотине окупљених у цркви 18. фебруара.
Неки од њих прешли су хиљаде километара да би учествовали у дружењу које је трајало недељу дана у Милузу, граду од 100.000 становника на граници Француске са Немачком и Швајцарском. За многе припаднике, годишње славље је најважнија тачка црквеног календара. Овог пута, неко из масе имао је корона вирус.
ПОПРАВЉА СЕ КЛИНИЧКА СЛИКА У ФРАНЦУСКОЈ: Ипак, стручњаци позивају на опрез, ево зашто
Погледајте дванаест најчуднијих мера у борби против короне широм света: Нема звоцања, али вотка је обавезна
НЕМА ВИШЕ МЕСТА ЗА МРТВЕ: Преминуле од короне трпају у контејнере
Са овог молитвеног дружења кренуло је ширење Covid-19 у Француској, једној од најтеже погођених земаља у Европи. Око 2.500 потврђених случајева повезано је са овим догађајем.
Верници у цркви су нехотице одвели болест изазвану вирусом у западноафричку државу Буркина Фасо, медитеранско острво Корзику, Гвајану у Латинској Америци, Швајцарску, француску нуклеарну електрану и радионицу једног од највећих европских произвођача аутомобила.
Неколико недеља касније, Немачка је делимично затворила своју границу са Француском, суспендујући пакт о слободном кретању који је на снази последњих 25 година.
- Црквени кластер био је кључни фактор - рекле су две особе упознате са немачком одлуком. Црквени званичници рекли су да је 17 чланова те заједнице преминуло од компликација повезаних с болешћу.
Док су се верници окупљали ведрог уторка у цркви, стари шопинг центар претворен је у аудиторијум од 2.500 места, а болест се чинила далеком. Француска је имала 12 потврђених случајева, према подацима Светске здравствене организације (СЗО). У области Милузу их није било.
Француска, као и друге владе северне Европе, није ограничила велика окупљања. Није било алкохол гела за вернике да очисте руке, није било ударања лактова уместо руковања.
Дан након што је 29. фебруара идентификован први случај повезан са црквом, службеници јавног здравства следили су уобичајени протокол и пронашли људе са којима су били у контакту, како би зауставили ширење.
Користећи списак цркве, прво су контактирали особље јаслица. У овом тренутку, здравствени инспектори су схватили да је прекасно. Чланови особља јаслица већ су били болесни.
Међу окупљенима је био и мештанин Елие Видмер (37). Његови родитељи били су чланови цркве, коју је 1966. основао Џин Питершмит, француски продавач који је прихватио евангелизам након што је његова супруга неочекивано излечена од болести.
Окупљање у Милузу било је нешто чему се радовао читаве године.
- Осећате посебну енергију током те недеље. На недељу дана престајете са свим како бисте се духовно напунили - рекао је он. Као бубњар у црквеном оркестру, присуствовао је целе недеље.
Антонета (70), бакица која живи на Корзици, већ 25 година одлази на окупљање. Овог пута отишла је са још пет жена. Она је говорила под условом да се не идентификује у потпуности, рекавши да су људи ван цркве били стигматизовани због ширења вируса.
- Нисмо знали ништа о епидемији када смо ишли у цркву - рекла је она.
Није знао ни Мамадоу Карамбири, који је слетео на француски аеродром Шарл де Гол 14. фебруара из Буркине Фасо.
У цркви је било и двоје деце чијој је мајци позлило пре почетка догађаја, рекли су здравствени званичници. Мајка је остала код куће, али деда довео децу - старије дете је имало пет година, млађе само годину дана.
Деца и њихова мајка касније су били позитивни на корона вирус, што је мајку учинило потенцијалним извором кластера. Званичницима јавног здравства није било јасно где је мајка покупила инфекцију.
Окупљање је трајало седам дана, а никад није било мање од 1.000 људи.
На крају церемоније 21. фебруара нико није пријавио симптоме налик грипу, иако је у Француској тада било 12 случајева.
Преко пута цркве налази се ресторан брзе хране, а многе породице тамо су ишле на ручак.
Дан када је корона почела све да коси
Крајем фебруара, Видмер је почео да се осећа слабо. Његова жена, његово троје деце и свекрва такође су се разболели.
СЗО је 3. марта у Француској забележила 91 нови случај Covid-19, чиме је укупан број био 191. Црква, подстакнута открићем заражене жене и њено двоје деце, на својој је Фејсбук страници објавила да људи који су били на скупу, треба да се обрате лекару.
Вирус се проширио породицом оснивача цркве. Сада се опоравља десетак чланова. Неколико километара даље од границе, немачки званичници гледали су са све већом узбуном. Они су добили извештај са Института Роберт Кох који је источну Француску додао на листу четири подручја ризика од коронавируса широм света.
До 11. марта, француски број Covid-19 скочио је на 1.774, од којих је 33 умрло.
Отприлике 45.000 француских радника свакодневно путује у Немачку, према званичним подацима - око петине њих из области Милузе. Већина ради у немачком богатом индустријском региону Баден-Виртемберг, где су седишта аутомобила порше и мерцедес-бенз. Европа-Парк, тематски парк изнад Рајне у Немачкој, велики је послодавац такође француских радника.
Након присуства скупу, радник из француске нуклеарне електране био је позитиван.
Немачки званичници у Баден-Виртембергу одлучили су да делују, уводећи ограничења кретања преко границе.
Француска влада тражила је од Берлина објашњење.
16. марта немачка канцеларка Ангела Меркел разговарала је са француским председником Емануелом Макроном. Разговарали су о кластеру у источној Француској и ризику од преноса. Тада су се договорили да ће затворити границу за саобраћај осим теретних возила и људи који имају есенцијална путовања.
Али болест је већ била напољу. Становник Швајцарске који је био на окупљању донео је вирус у своју евангеличку заједницу у близини Лозане.
Бака Антоанета је 4. марта била први случај Covid-19 на Корзици.
До 20. марта у Француској је било више од 10.000 случајева корона вируса. Отприлике четвртина била је у Гранд-Есту, региону који обухвата и Милуз. Веома велика већина њих могла би се пратити до цркве, рекли су званичници.
У Француској је данас 92.839 оболелих од корона вируса, док је више од 8.070 људи умрло.
Пљуште оставке због короне: Главна здравствена саветница владе напустила позицију
"НАШ ЖИВОТ ВРЕДИ МАЊЕ ОД ЦЕНЕ ЈЕДНЕ МАСКЕ": Медицинари у Италији препуштени сами себи, држава их оставила
Гувернер Њујорка: Мање смртних случајева може бити трачак наде, И ДАЉЕ ФАЛИ ОПРЕМА
КОРОНА ВИРУС УШАО И У РУСКУ ЦРКВУ: Заражена три свештеника
ШТА СЕ ДЕШАВА СА ЏОНСОНОМ? Након ноћи проведене у болници, огласио се његов сарадник