ЈЕЗИВА ПРЕДСКАЗАЊА: Ево какав сценарио у 2017. години чека Европу!
Велика искушења и после 2016. године
Протекла 2016. година била је страшна за Европу која је искусила терористичке нападе у Бриселу, Ници и Берлину, Брегзит и срамоту Калеу, а 2017. би могла бити иста таква - а можда и не, пише "Гардијан" износећи песимистички и оптимистички сценарио за наредну годину.
Према катастрофичном сценарију, још један масовни, смртоносни напад на почетку године ишао би на руку десничарском кандидату Герту Вилдерсу, који би могао победити у Холандији.
КАТАСТРОФА У БЕРЛИНУ: Мигранти покушали да запале бескућника (ВИДЕО)
Само месец дана касније, баш пред прву рунду председничких избора у Француској 23. априла, турски председник Реџеп Тајип Ердоган би, како лист оцењује, коначно могао да изгуби стрпљење због неиспуњених обећања Европе у погледу визне либерализације и замрзавања приступних преговора и закључи да је прави тренутак да отвори границе и пусти стотине хиљада очајних избеглица и миграната да крену у Европу, што ће многи од њих, нарочито младићи у пуној снази и учинити.
Слике тог новог егзодуса и мигрантске беде на екранима у тренутку избора у Француској би, упркос анкетама јавног мњења које предност дају конзервативном Франсоа Фијону, могле омогућити шокантну победу екстремне десничарке Марин Ле Пен у другој рунди у мају, пише Гардијан.
Преузимање власти од естабилшмента би било довршено победом Покрета пет звездица на превременим изборима у Итаљи, трећој од шест првобитних чланица ЕУ, а до јесени би ескалација мигрантске кризе и терористичке претње довеле до пада Ангеле Меркел на изборима у Немачкој, наводи се у тексту.
Према Гардијану, следећи пример Доналда Трампа, протекционистичке европске владе би потом прионуле на раскидање мултилатералних трговинских споразума и затварање граница. У Холандији и Француској, Вилдерс и Ле Пенова би организовали референдум о Холандегзиту и Фрегзиту, а у Италији би се грађани изјашњавали о повратку на лиру, док би дужници и кредитори у еврозони хватали једни друге за гушу.
- Ништа од овога наравно не мора да се догоди - пише Гардијан.
Према оптимистичном сценарију, европска полиција и обавештајне службе би могле да спречавају планове за терористичке напада, а Ердоган би могао да закључи да му је у дугорочно интересу ипак да не изазове терминалну кризу у Европи, наводи лист.
ТУРСКА И РУСИЈА ПОСТИГЛЕ ВАЖАН ДОГОВОР?! Анкара спремна за споразуме, Кремљ не жели да коментарише
Европа би, додаје британски дневник, могла показати, као што наговештава неочекивана победа левичарски оријентисаног Александра Ван дер Белена над екстремно десничарским Норбертом Хофером у Аустрији да је прошла врх таласа популизма.
Уздрмани очигледним хаосом који је изазвао Брегзит и дестабилизујућим избором Трампа, бирачи у Европи би могли пажљивије погледати шта њихове радикално десничарске партије обећавају, и определити се уместо њих за безбедност.
Вилдерс би био поражен у Холандији. У Француској би победио Фијон а планиране изборне реформе у Италији би требало да доведу до пропорционалног преставничког система, у коме је немогуће формирати владу без коалиција штоје покрет Пет звездица увек одбијао.
Меркелова би убедила Немачку да је она најсигурнији избор док би се Грчка како и увек некако извукла, а Европа би коначно схватила да мора да понуди конкретне одговоре за потребе и страховања грађана уколико жели да преживи, додаје Гардијан.
Међутим, Европом у сваком случају дува ветар незадовољства и озлојеђености на уобичајену политику и било би изненађујуће да жртва тога не буду бар још неки из естаблишмента, закључује британски дневник.