КОРОНА НИЈЕ ДОШЛА ИЗ КИНЕ? Научници желе да прошире истрагу на више држава, траг их води на друго место
Научници су већ идентификовали више од 100 облика корона вируса повезаних са САРС-ом широм Кине
Научници који покушавају да утврде порекло вируса који изазива ковид 19 кажу да има све више доказа који указују да би истрагу требало проширити изван Кине.
КАКВО ЛЕТО ДОНОСЕ КОВИД ПАСОШИ? Назире ли се крај драме и каква ће бити коначна одлука ЕУ
ИЗГУБИО ТИКЕТ ОД МИЛИОН ДОЛАРА: Прегазио га ауто на паркингу али један потпис је све решио!
ДЕТЕ (1) УПУЦАЛИ ПОЛИЦАЈЦИ Крик очајне мајке: Пре него што сам схватила шта се дешава, већ су ЗАПУЦАЛИ НА МОЈ АУТО
Од првог потврђеног случаја ковида 19, који је кинески град Вухан довео у центар пажње светске јавности у децембру 2019, истраживачи који покушавају да открију како и где је настао вирус, који изазива потенцијално смртоносну болест, концентрисали су се на Кину.
Најближи познати рођак патогена, има 96 одсто идентичан геном, а ради се о још једном облику корона вируса, који је откривен почетком 2020. у јужној кинеској покрајини Јунан.
Међутим, неколико недавних студија пронашло је више вируса који су скоро подједнако слични САРС-ЦоВ-2 као и тај из Јунана, али даље јужно, у Камбоџи и на Тајланду.
Вирусолози у недавној мисији у Вухану, које је Светска здравствена организација послала да испитају порекло ковида 19, такође сматрају да би у следећој фази истраживања Југоисточна Азија требало да се дода у области од интереса.
Њихов савет је да се прате слепи мишеви. Неке врсте тих летећих сисара су добро познати резервоари облика из породице коронавируса и водећи кандидати као извор САРС-ЦоВ-2.
Научници су већ идентификовали више од 100 облика корона вируса повезаних са САРС-ом широм Кине, каже Питер Дажак, један од вирусолога, учесника мисије у Кини.
- Међутим, нисмо обавили довољно истраживања у Мјанмару, Лаосу и Вијетнаму, да бисмо заиста могли да кажемо да их нема чак и више у тим земљама - каже Дажак.
- Када на мапи обележите где живе слепи мишеви који преносе ове вирусе, онда почнете да примећујете да у тим земљама на јужној кинеској граници има још више врста слепих мишева, и вероватно више врста вируса. Дакле, постоји могућност да је вирус у ствари настао у покрајини Јунан, али моја најбоља процена је да морамо да испитамо Мјанмар, Лаос, Вијетнам, па чак и даље јужније, целокупан регион Југоисточне Азије као потенцијално жариште - додаје он.
Кина је одбила да преда оригиналне податке о најранијим ковид пацијентима. И без тога, додаје Дажак, кинески научници и делегација СЗО сложили су се да је пут којим је САРС-ЦоВ-2 највероватније стигао до људи био од слепих мишева преко неке врсте узгајане дивље животиње, која је послужила као преносилац.
Почетком прошле године научници из Кине и Аустралије пријавили су да су открили вирусе који су више од 90 одсто идентични САРС-ЦоВ-2 у малајским панголинима (љускавим мравоједима) - који би могли да буду потенцијални преносник, јер их људи лове због њихових крљушти и меса. Ти панголини се инче кријумчаре у јужну Кину из Југоисточне Азије.
Неколико месеци касније, научници су открили претке вируса САРС-ЦоВ-2 у слепим мишевима потковичарима, који су прикупљени у Камбоџи и замрзнути више од деценију раније. У својим извештајима, навели су да откриће "наговештава да вируси у сродству са САРС-ЦоВ-2 живе на много већој георгафској површини него што се претходно мислило и да Југоисточна Азија представља кључну област коју треба размотрити у потрази за пореклом САРС-ЦоВ-2, која је и даље у току".
А у фебруару, научници на Тајланду такође су пронашли вирусе који су веома слични САРС-ЦоВ-2 у колонији слепих мишева недалеко од Бангкока, као и антитела ефикасна против самог вируса САРС-ЦоВ-2 у прокријумчареном панголину, којег су заплениле тајландске власти на југу земље, у близини границе с Малезијом.