НЕБЕСКА ПАЛАТА пада на Земљу, нико не зна где и кад ће ударити
Узнемирујуће вести
Кинеска свемирска станица тешка 8,5 тона убрзала је своје неконтролисано спуштање према Земљи и очекује се како ће ударити у површину за неколико месеци.
СВЕТ је чекао на ово: Скида се ознака "ПОВЕРЉИВО" - Кенеди, ЦИА и све остале ТАЈНЕ излазе на видело
Полицијска акција се наставља: Ухапшено још 4 СПАВАЧА Исламске државе, сами правили ОРУЖЈЕ
Свемирска лабораторија Тиангонг-1 , или "Небеска палата" лансирана је 2011. као "моћан политички симбол" Кине, и представљала је корак на амбициозном научном путу да се Кина претвори у свемирску суперсилу.
Кориштена је за мисије са и без посаде па је посетила и прва жена астронаут, Кинескиња Лиу Јанг, 2012. године.
Али 2016., након месеци нагађања, кинески су представници потврдили да су изгубили контролу над њом која ће се сударити са Земљом 2017. или 2018.
Кинеска свемирска агенција службено је обавестила УН како очекује да ће се Тиангонг-1 срушити негде између октобра 2017. и априла 2018. године. Отада се орбита полако али сигурно приближава површини Земље. А задњих недеља спустила у гушће делове атмосфере па је почела падати још брже.
- Сада када је испод 300 километара и у гушћој атмосфери, брзина пада постала је већа - рекао је Џонатан Мекдауел, познати астрофизичар са Харварда и додаје - Очекујем да ће пасти за који месец, крајем 2017. или почетком 2018.
Упркос томе што се очекује да ће већина летелице изгорети у атмосфери, он каже како би неки делови, и то до тежине од 100 килограма могли ударити у Земљу.
Шансе да некога погоди комад распадајуће свемирске станице су мале, али Кина је још у мају рекла УН-овом Комитету за мирољубиво кориштење свемира да ће пажљиво пратити пад лејелице и обавестити УН када почне крајњи пад. Само пар дана пре удара биће немогуће предвидети гдје ће ударити.
- Не можете баш управљати тим стварима - рекао је Мекдауел и доадао - Чак и неколико дана пре удара нећемо знати тачно време, већ само унутар шест или седам сати, плус минус, када ће пасти. А ако не знамо када ће пасти, не можемо знати ни где ће пасти.
И најмања промена у атмосферским условима може преместити место удара са једног континента на други.