"Мама, не остављам те..." Дечака (8) отац УПУЦАО у главу "случајно" - Покушао да убије мајку - Злочину сведочила ЦЕЛА породица
Дечак (8) из Минесоте, убијен је прошле недеље, док је покушавао да заштити мајку од оца насилника.
Амир Демарион Харден је 6. јуна упуцан у главу и врат, а 9. у истом месецу је подлегао тим повредама, наводи се у саопштењу издатом од стране Хенепинске окружне медицинске службе, преноси Law&Crime.
На дан пуцњаве, Данер Харден, отац дечака, пуштен је из затвора након што је платио кауцију због оптужби за породично насиље.
Он се, наводно, вратио у породични стан бесан. Покушао је да убије супругу пиштољем, али је грешком ранио сина. Када је схватио шта је урадио, пуцао је себи у главу. Дечак и отац насилник су убрзо примљени у дом здравља, а касније пребачени у Хенепинску окружну медицинску службу са прострелним ранама.
- Његов отац је покушао да убије мене, али је мој син био упуцан уместо мене - написала је неутешна мајка дечака.
Стравичном злочину сведочили су још четворо браће и сестара.
- Амир је покушао да отме пиштољ из очевих руку. Викала сам на њега да оде код комшија. Одбио је и рекао 'мама, не остављам те!' -додала је и рекла како остала деца имају трауме које ће их пратити заувек.
Препознавање жртве насиља може бити изазовно јер многи људи скривају или минимизирају своје проблеме из страха, срама или због других фактора. Ипак, постоје неки знакови на које треба обратити пажњу, као и начини на које можете реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља.
Знакови да неко може бити жртва насиља:
Физички повреди: Присуство необјашњивих повреда или повреда које се често понављају може бити знак физичког насиља.
- Промене у понашању: Промене у понашању као што су повлачење, нервоза, депресија или анксиозност могу указивати да особа пролази кроз неки облик насиља.
- Изолација: Жртве насиља често се повлаче и избегавају друштвене ситуације. Партнер који је насилник може покушати изоловати жртву од породице и пријатеља.
- Финансијска контрола: Насилници често контролирају финансије жртава, ограничавајући им приступ новцу или присвајајући њихову имовину.
- Емоционално понашање: Насилници често користе емоционално манипулативне тактике попут понижавања, вређања или претњи како би контролисали своје жртве.
Како реаговати ако сумњате да је неко жртва насиља:
- Будите подршка: Приступите особи с пажњом и емпатијом. Немојте је осуђивати или кривити за ситуацију у којој се налази.
- Понудите помоћ: Питајте особу како можете помоћи и будите спремни да је подржите у проналажењу сигурног уточишта или тражењу професионалне помоћи.
- Препоручите ресурсе: Упознајте особу са ресурсима као што су телефонске линије за подршку, сигурне куће или организације које пружају помоћ жртвама насиља.
- Поштујте границе: Ако особа не жели да прича о својој ситуацији или не жели помоћ, поштујте њене границе. Немојте је притискати или форсирати на било који начин.
- Пријавите насиље: Ако сумњате да је неко у опасности, не устручавајте се да пријавите насиље надлежним органима или организацијама за заштиту жртава.
Важно је бити обазрив и тактичан у приступу како бисте осигурали да особа која је жртва насиља осећа подршку и разумевање.