ОВАКО ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Оргије крвавог убијања и милионске жртве нас чекају ЗА ПАР ГОДИНА
Ово су неки од сценарија који могу бити окидач глобалног уништења, и десиће се за наших живота.
Рат је једна од константи у људској историји. Без обзира на то колико напредујемо и колико се мења наша технологија, и даље убијамо једни друге. Због тога, неизбежно је да ће данашње генерације искусити нови рат. Једино питање је кад.
Ево 9 могућих сценарија ратова који би могли да се разбуктају у наредних пар година и захвате остатак планете. Неки су регионални, неки су глобални. Једно је сигурно: ови могући конфликти сви имају потенцијал да се претворе у ужасне, крваве сукобе.
Након Путиновог припајања Крима, Европа је нервозна при самој помисли на могућност рата против Русије. Како каже бивши заменик НАТО команданта Сер Александар Ричард Ширеф, у питању је прилично сигурна могућност да ће до овога и доћи.
Ширеф указује на руски страх од опкољавања од стране НАТО пакта, што би била варница која би запалила тензије у региону. Већ од маја 2017. године, овај одликовни британски генерал очекује од Москве да пробије коридор кроз Украјину, повезујући Крим са Русијом, и затим изврши инвазију на друге државе Балтика. Пошто су Естонија, Литванија и Латвија све чланице НАТО-а, ово би могло резултирати ужасним ратом.
Иницијална битка за Балтик сама по себи би могла да однесе десетине хиљада живота. Ширеф верује да би Русија припретила нуклеаркама у случају покушаја интервенције НАТО, што би угрозило животе милиона.
КУСТУРИЦА РУСИМА: Америка ће Трећи светски рат започети нападом на РТ
Лета 2016. године, високо рангирани севернокорејски дипломата је из Лондона пребегао за Јужну Кореју. То је био последњи у низу инцидената који указују на могући колапс режима Ким Џонг-Уна.
Ким је одбацио моћне савезнике попут Кине. Према америчким изворима, он више није у стању да обезбеди средства за своје елитне помоћнике на власти. Јефтина технологија паметних телефона омогућила је људима да виде како изгледа живот ван граница Северне Кореје. У међувремену, држава се припрема за несташице хране које ће учинити да глад из 1994. године делује безазлено.
Резултат би могла бити револуција као ни једна коју је ДРСК икада видела. Људи би изашли на улице, армија би се могла поделити на фракције и почео би пакао. Последњи пут када је комунистичка диктатура насилно збачена десио се у Румунији, где је револуција однела преко 1.100 живота за мање од 10 дана. Свргавање Кима могло би бити још крвавије.
Суочени са ваздушним нападима, економским превирањем и надолазећим армијама, ИД је на ивици колапса. Ипак, они се неће тихо предати. Када сама држава пропадне, постоје велике шансе да ће џихадисти пребацити борбу директно у Европу.
Борци-повратници могли би да масакрирају континент смртоносним герилским ратом урбане гериле. Европски градови претворили би се у кланице. Видели бисмо учестале нападе на цивиле и сукобе између полиције и џихадиста на улицама метропола.
Главне мете биле би Француска и Белгија, следила би Немачка и Велика Британија. Ни један већи град не би био безбедан. Политика би престала да постоји. Било би крвопролића и дивљања. И овај тешки урбани рат завршио би се тек са смрћу последњег припадника ИД.
На улицама Каракаса влада безакоње. Основне намирнице је скоро немогуће купити, инфлација је прешла 500 одсто и могла би доћи до 1.600 одсто. Дешавају се протести, насиље, учестала корупција, полицијска бруталност. Потенцијални резултат ове анархије? Грађански рат.
Председник Николас Мадуро није вољан да се повуче, а постоји могућност да ће грађани Венецуеле узети оружје у руке. Масовни пребези војске и полиције су такође могући. Суседне десничарске државе би могле да се умешају у сукоб, као и левичарске групе попут колумбијске Народно-ослободилачке армије. Таква мешавина конфликта могла би да одведе читав регион у тотални хаос.
У оваквој ситуацији, пуч би био безазленији сценарио, а прави грађански рат довео би до репресије и крвопролића ван свих граница.
Једна установљена суперсила, друга која се тек спрема да освоји свет. Тренутно, Кина и Русија су две највеће "зверке" источно од Урала. Обе имају огромне армије. Обе имају никлеарно наоружање. Обе желе да се прошире. И обе желе Сибир.
Слабо насељен, богат ресурсима комад земље већи од Канаде, Сибир је већ дуже време на нишану Кине. Њихова настојања да купе делове ове територије изазвала су отпор Русије, а пошто Пекинг сматра да има историјско право на источни Сибир, и много Кинеза се насељава преко руске границе, за Кремљ ово може бити лош сигнал.
Кинеско-руски конфликт био би разоран са два могућа исхода. Или би кинеска армија десетковала Русију или би Москва у старту започела нуклеарни рат. Како било, број жртава би превазишао оба досадашња светска рата заједно.
ЕКСКЛУЗИВНО Асадов војник за Србију Данас: У Алепу се води ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ!
Културна револуција под Мао Це Тунгом била је брутална. Око 1.5 милиона људи изгубили су животе. Још неколико милиона је мучено и осакаћено. Масивна корупција, грађански отпор и осећај издаје претворили су се у масакр. Данас би се све ово могло поновити у виду крваве репризе.
Кина има дугу историју сељачких буна. Сам Мао је дошао на власт у једној таквој побуни где је страдало осам милиона људи. Пар деценија раније, Боксерска побуна довела је до 100.000 жртава. Пар деценија пре тога, побуна у Таипингу однела је небројено много жртава (конзервативне процене кажу 20-30 милиона, а могло их је бити и 70).
У историјском контексту, нова Културна револуција није немогућа. Кину већ дрма 500 нових протеста сваког дана. Сваке године избије око 100.000 мањих побуна. Уколико наредна финансијска криза снизи већ проблематичан стандард живљења, могли бисмо бити сведоци још једне оргије катаклизмичног убијања.
Саудијска Арабија је добро прошла током Арапског пролећа. Како су диктатори падали у Тунису и Египту, Сирија горела а Либија експлодирала, саудијски владари успели су да задрже власт. Али, да ли су?
Према Вашингтонском институту у САД, услови у Саудијској Арабији личе на оне који су претходили Египатској револуцији. Нација је спремна за рат.
Пад цене нафте довео је трошаџијско краљевство на ивицу банкрота. Незапосленост младих је ван контроле и то у земљи где има много младих људи. Дешавају се непопуларне приватизације, шиитска мањина изазива нереде, Исламска држава напада. Рат у Јемену не иде онако како је замишљено.
Лако је замислити да ће се из свега овога изродити револуција. Ако тако буде, биће то нови Египат, Либија или Сирија. Само време ће показати.
Током зиме 2008. године могло је доћи до смака света. Раскол Пакистана и Индије око тероризма је замало ескалирао у нуклеарни рат. На крају, ургенција глобалних дипломата је успела да смири страсти. Али, две земље би поново могле доћи у овакву ситуацију.
Индијско-пакистански нуклеарни рат бацио би Дели, Мумбаи, Карачи и Исламбад у ватру. Десетине милиона нестали би у нуклеарном паклу. Последице оваквог разарања уништиле би житнице широм Азије, што би довело до масовног гладовања. Процене кажу да би животе изгубило две милијарде људи.
Шта би могло да изазове овакав ужасан конфликт? Спорни регион Кашмира, нестабилни Пакистан или терористички напади који ову земљу повезују са Индијом.
Једино што је још страшније од сукоба Пакистана и Индије било би заоштравање односа Кине и САД. Посебно ако би у конфликт ушли и Филипини, Јужна Кореја, Јапан и други.
Јужно кинеско море је регион који ће највероватније изазвати Трећи светски рат.
Током последњих пар година, Кина се агресивно шири на овој територији. Ради то на уштрб мањих земаља, са којима су САД савезници. САД су одговориле упозорењима. Кина је узвратила претњама. Ни једна страна не одустаје.
Уколико све ово ескалира у рат, нико не зна какве ће бити последице. Умешао би се читав свет, погинули би милиони, могуће и милијарде људи. Био би то Други светски рат на стероидима - најсмртоноснији конфликт у људској историји.
ДА ЛИ СЕ ОСТВАРУЈЕ ПРОРОЧАНСТВО: Трећи светски рат је већ почео?