ЖЕНУ ИЗВУКЛИ ИЗ КОЛА И СИЛОВАЛИ, ДОК СУ ДЕЦА ГЛЕДАЛА: Нови закон ступа на снагу, насилнике чека оштра казна!
Пакистан је одлучио да се обрачуна са насилницима
Пакистан је усвојио нове законе по којима ће неки силоватељи бити хемијски кастрирани након негодовања јавности против сексуалног насиља у земљи. Премијер Имран Кан и његов кабинет одобрили су законску меру прошлог месеца, а председник Ариф Алви потписао ју је данас.
Прекомерна употреба антибиотика може бити ШТЕТНА: Урадите ОВО и смањићете ризик од инфекција!
СТОТИНЕ ЉУДИ ЕВАКУИСАНО: Драма у Москви, специјалне јединице опколиле чувени театар Баљшој
БРИТАНСКИ ГЕНЕРАЛ ЗАПАЊИО ПРИСУТНЕ: Открио ко је највећа претња за острво - изненађујуће, али Руси нису!
Хемијска кастрација укључује употребу лекова за смањење тестостерона, а користи се за педофиле у Индонезији од 2016. године и педофиле у Пољској од 2006. године.
Долази као део низа мера које ће бити уведене у Пакистану за борбу против сексуалног злостављања - укључујући стварање националног регистра сексуалних преступника и заштиту идентитета жртава.
Закон је донесен након негодовања и протеста широм земље после силовања жене на периферији града Лахора у септембру, што је приморало владу да обећа акцију.
Двоје нападача извукли су жену из њеног аутомобила који се ноћу покварио на пустом аутопуту у близини града, у провинцији Панџаб на истоку, и групно је силовали док су је преплашена деца гледала. Обојица мушкараца су касније ухапшени.
Аутомобил жене је остао без бензина док је била са своје двоје деце. Позвала је помоћ, али су је одвукла из возила и силовала два мушкарца док је чекала поред пута.
Протести су избили након што је водећи инспектор Умар Шеик сугерисао да је жена крива за напад, рекавши да је током дана требало да путује прометнијим путем и да провери бензин пре него што крене.
"Amnesty International" објавио је поруку подршке демонстрантима саопштивши: "Било је превише жртава и премало пресуда за починиоце у кривичноправном систему који карактерише некажњавање."
Неки су, међутим, критиковали меру кастрације јер је сматрају престрогом и тврде да званичници нису следили неопходан процес консултација пре него што су је одобрили. Влада сада има 120 дана да ту меру изнесе у парламент и да је трајно усвоји као закон. До тада ће предлог закона остати на снази.
Као део осталих мера донетих на специјалним убрзаним судовима, расправљаће се о случајевима силовања и мораће да донесу пресуду у року од четири месеца.
Сексуално узнемиравање и насиље над женама уобичајено је у Пакистану, где се скоро 1.000 жена убије сваке године у такозваним "убиствима из части" због наводног кршења конзервативних норми о љубави и браку.
Пакистан је сведочио порасту броја случајева силовања од 2018. године, када је серијски убица силовао и убио шестогодишњу Зајнаб Ансари у источном граду Касур у провинцији Панџаб. Случај је изазвао протесте широм земље, а Имран Али (24) је касније осуђен на смрт и обешен.
Осуђеним силоватељима у Пакистану тренутно прети казна од 10 до 25 година затвора или смртна казна.
За групно силовање добија се смртна казна или доживотни затвор. Међутим, неефикасна истрага и кривично гоњење случајева силовања уобичајена су у земљи у којој је сексуално и родно засновано насиље над женама широко распрострањено.
Многе жене се плаше да ће их полиција или други прогањати ако се јаве. Последњих година све гласније феминисткиње оспоравају друштвене норме које утичу на начин на који се случајеви силовања воде у Пакистану.