ПОБЕДА ТАЛИБАНА ВЕТАР У ЛЕЂА АЛ КАИДИ? Аналитичар открио СКРИВЕНУ страну пораза Американаца у Авганистану
Чини се да је авганистанска влада у стању наглог колапса. Најмање десетак провинцијских престоница пало је талибанима у руке за само недељу дана.
Талибани сада контролишу око 66 одсто земље. Када је председник Џо Бајден најавио повлачење САД пре четири месеца, тај број је износио 15 одсто. Како градови падају, овонедељна најгора обавештајна процена да би Кабул могао пасти у року од 30 дана изгледа да је била изразито оптимистична, пише аналитичар Чарлс Листер на свом блогу на сајту меи.еду.
НОВА ПРАВИЛА ЗА ГРАЂАНЕ АВГАНИСТАНА: Талибани уводе ЗАБРАНЕ и КАЖЊАВАЊА у окупираним местима
"НИЈЕ ШАЛА ДА ЋЕ ИЗБИТИ НОВИ СВЕТСКИ РАТ!" Лукашенко упозорио - постоји опасност од ЗАПАДНИХ РАКЕТА
КАКВА ЈЕ СУДБИНА АВГАНИСТАНА? Кабул ускоро под опсадом талибана, Сајгон у глави Американаца
Неке талибанске линије фронта сада су на мање од сат времена од главног града, где се сада шаљу америчке трупе да обезбеде масовну евакуацију амбасаде - која би се могла преселити на аеродром у Кабулу.
То је осуђујући симбол катастрофе до које је дошло због прераног, углавном безусловног и нелогично исхитреног повлачења. Евентуално повлачење било је легитиман и вероватно прави циљ, али то није био начин да се то учини. Ово је била велика спољнополитичка одлука донета углавном имајући у виду унутрашњу политику, а тај "прогресивни" експеримент је очигледно пропао. Из управе која се поноси људским правима, хуманитарношћу и либералним, демократским вредностима, поштедите мисли о милионима жена и девојака које се сада суочавају са животом под средњовековном, насилно мизогинистичком владавином талибана. Напуштање милиона таквој судбини не делује ми посебно "прогресивно" или одговорно.
Експоненцијално ширење талибана последњих недеља има много везе једноставно са моментом. Са сваком победом на бојном пољу, способност групе да присили масовну предају владиних снага значајно је порасла. Неки кључни окрузи су пали без испаљеног метка. Али са сваком победом, група је такође добијала приступ огромној количини тешког наоружања. Само од јавно доступних снимака, група је заробила скоро 2.000 Хамвија, МРАП-ова, АТВ-а, АФВ-ова и камиона за прикупљање, америчке производње, као и тенкове, тешку артиљерију и најмање један хеликоптер. Због тога заплене оружја Исламске државе у Сирији и Ираку 2014. изгледају тривијално. Што је још горе, талибанске борбене снаге повећале су хиљаде бораца ослобођених из више од 10 недавно заробљених затвора.
Авганистан у којем доминирају талибани обећава Ал-Каиди загарантовано сигурно уточиште и очајнички му је потребан простор за дисање након две деценије немилосрдног америчког притиска против тероризма. Ал-Каида и даље дугује талибанима заклетву на верност-тај однос никада неће бити прекинут преговорима са Западом. Способност обавештајне заједнице да прати и пресреће претње тероризмом широм Авганистана претрпела је огроман ударац 2021. године. Стратези Ал-Каиде ретко ће бити тако срећни још од терористичких напада од 11. септембра. Џихадисти широм света славиће да је победа талибана могућа пре 20. годишњице 11. септембра. Немогуће је потценити колико ће то вероватно бити значајно за џихадистички покрет широм света - жањеће се годинама, ако не и деценијама.