Постаћете СВЕТСКА ЕКОНОМСКА СИЛА: Трамп даје гаранције Киму, тражи САМО ЈЕДНУ ствар
У Ханоју у Вијетнаму последње припреме за дводневни, Други самит лидера Сједињених Држава и Северне Кореје. Лавров: САД тражиле савет од Руса уочи сусрета
Северна Кореја би могла да постане једна од великих економских сила!
Ово тврди амерички председник Доналд Трамп уочи сутрашњег дводневног, другог по реду, сусрета са севернокорејским колегом Ким Џонг Уном у Ханоју, у Вијетнаму. Он сматра да би тај економски пробој био могућ ако би се Пјонгјанг одрекао нуклеарног оружја и истиче да Северна Кореја има "више потенцијала за убрзан раст него било која друга земља".
Истовремено, министарка спољних послова америчког савезника Јужне Кореје Канг Кјунг-ва изјавила је да се Сеул нада опипљивим резултатима самита Трампа и Кима по питању денуклеаризације и "одговарајућих мера Сједињених Америчких Држава". Но, она сматра да би окончање нуклеарних тестова јужног суседа био само почетак и да комплетна денуклеаризација "захтева много више конкретних корака".
Њена изјава уследила је пошто је Трамп навео да САД не пожурују Северну Кореју да докаже да напушта своје оружје. Вашингтон је, каже, задовољан док нема нуклеарних тестова Пјонгјанга. Но, амерички државни секретар САД Мајк Помпео подсетио је, ипак, да Пјонгјанг и даље представља нуклеарну претњу.
САД затражиле хитну седницу СБ УН због Венецуеле: Нови притисци Вашингтона!
С друге стране, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров тврди да су САД затражиле савет од Москве пре састанка двојице лидера. Лавров сматра да нема брзог решења питања денуклеаризације на Корејском полустрву, уочавајући да би Уједињене нације могле да укину неке санкције против Северне Кореје које оптерећују односе Пјонгјанга и Сеула. Лавров је уверен и да би разговори шест земаља - Русије, Кине, САД, Јапана, Северне и Јужне Кореје - о нуклеарном питању Корејског полуострва, могли да буду корисни, ако би се постигао напредак у дијалогу Вашингтона и Пјонгјанга.