СВЕ О ВАН ДЕР БЕЛЕНУ: Нови председник Аустрије има руско порекло
Нови председник Аустрије Ван дер Белен који је вечерас, према прелиминарним резултатима, победио на председничким изборима у Аустрији политичар је са дугогодишњим искуством који је у току кампање обећао да ће бити надстраначки шеф државе, иако је у трку ушао уз подршку странке Зелених.
Ван дер Белен, који је рођен пре 72 године у Бечу, дете је мајке Естонке и оца Руса, а детињство је провео у аустријској покрајини Тирол. Преци по оцу Александера ван дер Белена су се преселили из Холандије у Русију крајем 17. века и од 18. века су живели у Псковској губернији.
ПРЕЛИМИНАРНИ РЕЗУЛТАТИ ИЗБОРА У АУСТРИЈИ: Води Александер ван дер Белен, Хофер признао пораз
Његов отац се родио у Пскову, али је након Октобарске револуције емигрирао у Естонију, где се упознао са будућом мајком новог председника, те се 1940. преселио у Аустрију.
Ван дер Белен је касно ушао у политику, најпре је био члан Социјалдемократске партије (СПО), али је касније прешао у странку Зелених, чији је био посланик од 1994.
Није дуго требало да професор привреде крене да се пење у хијерархији Зелених и, због одличне реторике, гарниране хумором, ускоро постане и звезда те странке, иако су његови ставови по партијској бази сувише економско-либерални.
Он је 1999. постао и лидер Зелених, а странку, коју је водио десетак година.
За његово време Зелени су ређали изборне успехе, а када је 2008. лошије прошао на гласању него што је очекивао, предао је кормило странке Еви Главишниг.
Ван дер Белен је око себе окупио значајна имена из политичког и културног живота Аустрије која су подржала његову кандидатуру.
Сви који се плаше успона деснице подржавали су шармантног професора, који ће након ове победе бити један од најстаријих председника.
Ван дер Белен се током кампање представљао као кандидат центра настојећи да привуче грађане страхом од деснице. Он је у другом кругу, крајем маја, победио тесно, освојивши 50,3 одсто гласова, али је исход галсања поништио Уставни суд због нерегуалрности око пребројавања гласова пристиглих путем поште.