Путин под новом оптужбом: Депортација украјинске деце као политичка манипулација?!
Извештај Школе јавног здравља универзитета Јејл оптужује Русију да су авиони под директном контролом председника Путина коришћени за трансфер украјинске деце.
Авиони и средства под директном контролом руског председника Владимира Путина коришћени су у програму у коме су узимана деца са окупираних украјинских територија, одузиман им је украјински идентитет, и била су смештана код руских породица, тврди се у извештају Школе јавног здравља универзитета Јејл, који је данас објављен.
Према истраживању, које подржава Стејт департмент, идентификовано је 314 украјинске деце која су одведена у Русију првих месеци рата у Украјини, као део онога што је био је систематски програм који је финансирао Кремљ да би их "русификовао", пренео је Ројтерс.
Истраживач Натанијел Рејмонд, извршни директор Лабораторије за хуманитарна истраживања Унверзитета Јејл казао је да ће сутра представити налазе истраживања Савету безбедности Уједињених нација.
Рејмонд је рекао да истраживање нуди доказе који ће поткрепили оптужбе Међународног кривичног суда против Путина за "присилни трансфер" деце из једне националне и етничке групе у другу.
Он је навео и да је извештај доказао да је "депортација украјинске деце била део систематског програма који води Кремљ", са циљем да их учини држављанима Русије.
Истраживање је засновано на подацима добијеним из три руске базе података владиних усвајања, у периоду од више од 20 месеци.
- Јејлова истрага је затим мапирала наводну логистику програма усвајања и финансирања, и потврдила је идентитет 314 деце, казао је Рејмонд.
Истраживање је део иницијативе коју води Стејт департмент, са циљем да документује потенцијално кршење међународног права и злочина против човечности од стране Русије, и снага које дејствују са руским у Украјини.
У извештају се наводи да су украјинска деца доведена у Русију била подвргнута "продржавној и милитаризованој пропаганди", која је била документовала као "патриотско преваспитавање", у објекатима у којима су деца томе била подвргавана.
Према извештају, украјинска деца су у Русију превожена авионима ваздушно-космичких снага Русије, који су под директном контролом Путинове канцеларије, а њима је превезено више група деце из Украјине између маја и октобра 2022. године.
Превезене две групе деце?
У извештају се наводи да су најмање две групе деце превезене авионима којим управља Управа за председничку имовину у оквиру руске Председничке администрације, у мају и октобру 2022. године.
Деца која су тада довезена на војни аеродром Чкаловски у близини Москве, 16. септембра 2022. године, а претходно су била пребачена са окупираних украјинских територија Доњецка и Луганска до руског града Ростов, недалеко од границе са Украјином, авионом са репним бројем РА-85123, наводи се у извештају.
Она су довезена авионом ТУ-154М којим управља 223. летачки одред руског Министарства одбране, наводи се у извештају, а лет тог авиона потврђују подаци о праћењу летова на сајту "Flightradar24.com".
Од 314 идентификоване украјинске деце, њих 166 је било смештено директно код грађана Русије, наводи се у извештају, док је касније још трећина од преосталих 148 деце који су наведени у руским базама података о смештају деце, било смештено код руских држављана.
Налози за хапшење због наводне депортације деце
У марту 2023. године, Међународни кривични суд је расписао налоге за хапшење председника Русије Владимира Путина и његове комесарке за права деце Марије Љвове-Белове, за наводни ратни злочин због депортације украјинске деце.
Љвова-Белова је тада навела да је њена комисија поступила тако из хуманитарних разлога, ради заштите деце на подручју где су се одвијале ратне операције.
Канцеларија Љвове-Белове није одмах одговорила на захтев Ројтерса за коментар у вези најновијег извештаја, док су из Кремља на исти захтев навели да неће одговорити на питања те новинске агенције, због недостатка времена.
Ројтерс наводи да је документовао трансфер хиљада деце у руске кампове, присилну натурализацију Украјинаца и учешће Белорусије у том програму.
Кијев процењује да је око 19.500 деце одведено у Русију или на Крим, док је Љвова-Белова раније оспорила те бројке и навела да је 380 сирочади и деце која нису имала родитеље дато руским хранитељским породицама, између априла и октобра 2022. године.
Извор: Танјуг