Решена мистерија: Насукани бродови пуни мртве посаде која је побегла из Северне Кореје због ГЛАДИ
Изолована држава прошле године преживела тешку сушу која је драматично оштетила производњу хране у земљи
Десетине мртвих тела мистериозно је испливало на јапанску обалу током последњих недеља, а сви докази упућују на Северну Кореју.
Прочитајте и:
Током последњих месец и по дана најмање 40 лешева са 15 бродова испливало је дуж западне обале Јапана. Последњи случај се догодио прошлог четвртка кад су два костура пронађена близу преврнутог бродића код града Ога.
Иако јапанске власти нису са сигурношћу могле да утврде порекло пловила без живе посаде више чињеница указује на то да су дошли из Северне Кореје. На једном од бродова, пронађеном на острву Садо 26. новембра, откривена је кутија севернокорејских цигарета и јакна са севернокорејским писмом. Два беживотна тела са другог брода, пронађеног у префектури Јамагата, носила су на себи значке са лицима Кима Ил Сунга, деде севернокорејског лидера Кима Џонг Уна.
Већина откривених бродова су језовити – јапанске власти проналазиле су лобање и лешеве у стању распадања у више случајева.
Севернокорејски бродови испливавају у Јапану већ годинама. Тренд се погоршао од почетка године кад је испливало рекордних 76 бродова, а од тога 28 само у новембру. Овакве појаве су чешће крајем године иако је лоше време погубно за старе бродиће и опрему.
Зашто се то дешава?
Стручњаци указују да растући број фантомских бродова у Јапану указује да Северној Кореји прети несташица хране.
- Фантомски бродови су барометар стања животних услова у Северној Кореји које је тренутно мрачно и очајно. Ово указује на ограничења идеологије коју је развио Ким Ил Сунг, а која оправдава државну политику упркос глади и економским тешкоћама у земљи – каже директор Азијских студија Универзитета Темпл у Јапану Џефри Кингстон,
Професор Кингстон каже да су климави бродови неприкладни за олујна мора Јапана током јесени и да их се сигурно многи преврну, а да нико и не сазна за то.
Северна Кореја је прошле године преживела тешку сушу, која је драматично оштетила производњу хране у земљи, а резултат ћемо вероватно видети у предстојећим несташицама, саопштиле су Уједињене нације у јулу.
Иако тачан домашај штете није познат, УН наводе да су две трећине главних севернокорејских подручја за производњу житарица тешко погођена сушом.