Родитељи у комшилуку траже блокаду ТикТока: Да ли ће и Србија кренути овим путем?
Влада Албаније донела је одлуку да блокира кинеску платформу ТикТок, саопштила је данас албанска министарка просвете Огерта Манастирлиу.
Министарка је на завршном састанку са родитељима и ученицима рекла да више од 80 одсто родитеља тражи ограничење друштвених мрежа, пренео је данас Сити њуз Албанија (ЦНА).
– У време када су технолошки изазови неизбежни, физичка и дигитална безбедност је приоритет. Да бисмо повећали ову безбедност, одлучили смо да блокирамо ТикТок платформу. Такође, Инсталираћемо паметне камере кроз пројекат ‘Паметни град’, чиме ћемо обезбедити ефикаснији надзор унутар школа и њихове околине – казала је Манастирлиу.
Ово није ни изблиза једина земља која је изела на зуб апликацију у власништву кинеске компаније ByteDance. Поред оних који су је забранили, недавно смо писали како је и амерички Врховни суд одредио датум када ће пресудити у "случају ТикТок".
Суд ће коначну реч о томе да ли контроверзна забрана апликације за друштвене мреже ТикТок крши Први амандман Устава САД рећи 10. јануара, непосредно пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп преузме дужност.
Врховни суд тако ће морати да одлучује између Конгреса с једне стране, који заступа забринутост због ризика за националну безбедност због кинеске контроле над поменутом апликацијом и корисника и руководилаца платформе, с друге стране, због тврдње да забрана крши Први амандман, који штити слободу говора у Сједињеним Америчким Државама, пренео је CNN.
Конгрес је усвојио забрану уз подршку обе велике странке раније ове године, а председник Џозеф Бајден је потписао у априлу.
Амерички савезни суд раније је потврдио уставност закона који би могао да доведе до забране ТикТока за неколико месеци.
Савезне државе које су за забрану, оптужују ТикТок да намерно користи софтвер који је дизајниран да изазове зависност и децу држи "приковану" за екран што дуже и што чешће, као и да погрешно представља ефикасност своје модерације садржаја.
Извор: БизПортал