РУСКИ ВОЈНИ БРОДОВИ УШЛИ У БАЛТИЧКО МОРЕ! Шведска и Данска одмах подигле војску - ситуација напета (ФОТО)
Владе скандинавских земаља у паници
Размештање руских јединица на границе према Украјини последњих дана је главна тема светских медија, али чињеница да су три брода Руске морнарице из Северног мора кроз мореуз Велики Белт у Данској ушла у Балтичко море прошла је скоро незапажено.
Али, не и у суседним скандинавским земљама. Њихове владе су све нервозније због ширења руских војних маневара, пише DW.
"РУСИЈА ЋЕ НАПАСТИ УКРАЈИНУ" Бајден упозорио: Свету прети највећа криза од Другог светског рата
ЕВРОПИ ПРЕТИ РАТ? Шокантно признање Столтенберга: "НАТО помаже у обуци украјинских снага"
Шведска
Влада у Стокхолму је брзо реаговала и с великим публицитетом: крајем прошле недеље је на острво Готланд у Балтичком мору послала већи број оклопних возила и од тада улицама патролирају војници.
На Готланду, који је само око 350 километара ваздушном линијом удаљен од руске ексклаве Калињинград, живи око 60.000 људи. Нарочито у лучком граду Висби, главном гарду на острву, војска доминира градском сликом. Одговорни у главном граду Шведске пред собом имају следећи најгори могући сценарио: Русија би наредних дана или недеља могла не само да пружи пипке према Украјини него и према балтичким земљама Естонији, Летонији и Литванија и тако се опасно приближи Шведској.
Шведска није чланица НАТО, али блиско сарађује с Алијансом.
Финска
Са својом 1.300 километара дугом границом с Русијом Финска јој је близу као ниједна друга европска земља. Ни Финска није чланица НАТО. Слично као и у Шведској, нема потребне већинске подршке за приступ западном војном савезу. С обзиром на то да је влада у Хелсинкију дуго сматрана прагматичном у односима с Москвом, сада се више не може сакрити раст неповерења.
Дуги низ година у политичким програмима стоји опција приступања НАТО, али најјаснији знак одвраћања Финске од Русије био је у децембру прошле године. Премијерка Сана Марин окончала је дугогодишњи спор око набавке нових борбених авиона и наручила 64 авиона Ф-35 од фирме Лоцкхеед Мартин из САД. Посао вредан 8,4 милијарде евра.
Данска
Влада у Копенхагену у односу с Москвом у овом тренутку следи двоструку стратегију. С једне стране је исто као и Шведска појачала своју војну приправност у Балтичком мору. Наиме, у Балтик је послала једну фрегату, већи број борбених авиона Ф-15 и око 200 војника.
Данска је једна од оснивача НАТО, и самим тим је та интервенција под врховним командом војног савеза.
Осим тога, Данска је одлучила да подржи Украјину са око 22 милиона евра.
Норвешка
Као још једна од оснивача НАТО, Норвешка је од 1949. његов саставни део и налази се на спољним границама на северу. Обрамбена политика игра врло велику улогу у самопоуздању те земље. Око 8000 младих мушкараца и жена годишње одслужи обвезни војни рок. Норвешка с Русијом дели око 200 километара дугу границу, а обе земље су при том конкуренти када се ради о сфери утицаја на Арктику. Ово је још један од разлога зашто се ових дана улажу напори да се покаже војна спремност.
Влада у Ослу је тек недавно склопила нови војни споразум с САД, према којем Норвежани Американцима, у случају рата, дозвољавају приступ у четири своје војне базе. Треба такође напоменути да ће се на норвешкој територији у марту и априлу одржати једна од највећих војних вежби НАТО од краја Хладног рата "Хладни одговор" (Цолд Респонсе). Учествоваће око 35.000 војника из 28 чланица НАТО, али и других партнерских земаља.