Сад ће ИЗГУБИТИ и оно што су имали: Шпанске власти УКИДАЈУ аутономију Каталоније?
Каталонци су добили шта су и хтели
Професор политичких наука на универзитету у Барселони Хесус Паломар сматра да је "врло могуће да ће се Влада у Мадриду позвати на Члан 155 шпанског Устава, који омогућује да се регионима поништи аутономни статус", уколико каталонски парламент прогласи независност Каталоније два дана након званицних резултата референдума, преноси "Дојче веле" (DW).
Србија ову шансу не сме пропустити: Каталонија нам враћа Косово и Метохију
КРАЈ УЈЕДИЊЕНЕ ЕВРОПЕ: ЕУ не може да угаси ПОЖАР СЕПАРАТИЗМА у свом дворишту, Балкан препуштен себи
Према закону који је раније донео каталонски парламент, независност треба да буде проглашена у том року.
Паломар тврди да би у случају поништавања аутономног статуса Каталоније "шпанска влада могла да ухапси регионалног премијера Карлеса Пуџемона и друге чланове владе, који су били укључени у читаву акцију око проглашења независности".
Каталонци КРВНИЧКИ избацивали шпанске полицајце из хотела: Шпанци једва извукли живу главу (ВИДЕО)
Према мишљењу Паломара, премијеру Шпаније Маријану Рахоју је ипак за то потребна подршка других странака у парламенту.
- Подемос и социјалисти за то вероватно неће гласати - каже Паломар.
Он не искључује могућност хапшења и оцењује да је „шпанска влада на све спремна“. Овај политиколог оцењује да је до пре неколико година још постојала могућност политичког договора, проналажење на пример финансијског решења и додаје да то сада више није могуће.
Солана, стигла мечка на ваша врата - Бомбардујте сада Шпанију и подржите сепаратисте
- Не зато што политичари то не желе, већ зато што сада, након недеље, друштво то не жели. Уколико би независност била само политички циљ странака, преговори би још били могући, али након референдума пре свега људи хоће независност - сматра Паломар.
Он додаје да "са једне стране имамо премијера Рахоја, који, без обзира колика је цена, не жели да говори о независности", а "са друге стране имамо премијера Пуџемона који хоће да разговара само о томе како да се најбоље оствари независност" и тврди да је "те потпуно супротне позиције је немогуће помирити“.
(НЕ)УСПЕЛИ штрајк у Каталонији: Негде се ради, а негде све стоји
Паломар оцењује као замисливо решење укључивање посредника из иностранства, којег обе стране уважавају, попут једног од добитника Нобелове награде за мир, али додаје да шпанска влада вероватно не би прихватила међународног посредника.
Овај стручњак оцењује да су позиције две стране непомирљиве као никада раније, па тако дијалога не може бити.
- Ни једна страна неће другој изаћи у сусрет - тврди Паломар.
Криза на Пиринејима: Данас генерални штрајк у Каталонији (ФОТО)
На питање да ли сепаратистима иду на руку слике крвавих демонстраната и да ли је инсистирање на референдуму политичка рачуница, професор политичких наука на универзитету у Барселони одговара одлучно.
- Не, нико није могао да предвиди или замисли такво насиље. За четрдесет година тако нешто нисмо видели - наглашава Паломар.