ФБИ НА УДАРУ! Сноуден је упозоравао: "Не желим да живим у свету где се снима све што урадим или кажем"
ФБИ злоупотребио обавештајну базу података 278.000 пута
Амерички суд је утврдио да је ФБИ 278.000 пута непрописно тражио информације из националне базе података о страним обавештајцима током неколико година. Пресуду је донео Суд за надзор страних обавештајних служби, а објавила ју је Канцеларија директора националних обавештајних служби (ОДНИ), пренео је Ројтерс.
ПОДИГНУТА УЗБУНА, 25 МИЛИОНА ЉУДИ У ОПАСНОСТИ?! Затворене школе и аеродром, у току је безбедносна операција (ВИДЕО)
ПЉУШТЕ ОПАСНЕ ПРЕТЊЕ Одлуке на самиту Г7 разбеснеле Лаврова: "Русија је принуђена да одговори на објављени рат"
НЕВЕРОВАТНЕ СЛИКЕ ИЗ СИДНЕЈА: Аустралијанци са руским заставама и порукама ПРОТИВ НАТО пакта
ФБИ је интересовао потенцијални страни утицај на одређене догађаје, попут нереда на Капитолу 6. јануара 2021. године и након протеста 2020. године због убиства Афроамериканца Џорџа Флојда, навео је суд.
Обавештајна база података прикупља дигиталне и остале информације о појединцима.
Члан 702 амандмана из 2008. на Закон о надзору страних обавештајних служби (ФИСА) из 1978, легализовао је тајни програм прислушкивања, који је одобрила Бушова администрација, дозвољавајући америчким обавештајним агенцијама да прате поруке из иностранства које се шаљу преко америчких мрежа, попут Гугла.
Међутим, суд је утврдио да је ФБИ прекршио правила ФИСА, посебно приликом криминалних истрага у периоду између 2016. и 2020. године, јер, како се наводи, "није било рационалног разлога да очекују да ће наћи доказе о злочинима или о раду страних обавештајних служби", иако је ФБИ веровао да постоји основа за тако нешто.
На позадинском брифингу са новинарима, високи званичник ФБИ-а је рекао да су у тим случајевима аналитичари погрешно разумели стандард и да су морали да прођу додатну обуку.
ФБИ претреси морају имати сврху страних обавјештајаца или бити усмерени на проналажење доказа о злочину. Међутим, конгресни критичари програма већ дуго су под узбунон због, како кажу, неоправданих претрага базе података за информације о Американцима, заједно са општијим забринутостима због злоупотреба надзора.
Подсетимо, Едвард Сноуден је одговоран за једно од најзначајнијих "цурења" информација у историји америчке Националне службе безбедности (НСА)
Сноуден је у једном интервјуу открио да се одлучио на овај потез свестан да ће имати моћне непријатеље, али да не жели да живи у друштву које надзире грађане.
- Не желим да живим у свету где се снима све што урадим или кажем - рекао је Сноуден том приликом.