Шпанци у НЕИЗВЕСНОСТИ због напада у Барселони: Шта ће сада бити са НЕЗАВИСНОШЋУ Каталоније?
Каталонија без Шпаније није безбедна
Напад у Барселони би могао значајно да утиче на политичку будућност Каталоније и поставља се питање шта ће бити са референдумом о независности овог аутономног региона Шпаније који је планиран за 1. октобар, пише данас Дојче веле.
Када је у четвртак поподне возач комбија улетео у масу људи на најживљој улици у Барселони и усмртио најмање 14 особа и повредио око 100, веома брзо је окривљен исламистички тероризам. Још почетком године, Исламска држава (ИСИС) је претила да ће напасти омиљена туристичка места у Шпанији.
Хапшење у близини Србије: Приведена жена због планирања ТЕРОРИСТИЧКОГ НАПАДА!
Свет жали за жртвама у Барселони: Краљевски пар одао пошту настрадалима
Тако је још исту ноћ ИСИС преузела одговорност за овај напад, чије су жртве биле пре свега туристи. Нешто после поноћи, у градићу неких 100 километара од Барселоне, полиција је убила пет особа осумњичених за тероризам. Медији пишу да је атентат био планиран за петак ујутро.
У међувремену се зна да је експлозија у среду која је усмртила две особе и разнела једну кућу у крају Барселоне који се зове Алканар - такође у вези са терористичким нападом у Барселони.
- Тог дана (у среду), на аутопуту који води према југу, било је изразито много саобраћајне контроле. Сесар Мартинез и његова породица су били на путу: Оружане јединице су нас зауставиле на А7 код Малаге. Третирали су нас као криминалце и имали смо осећај да се нешто лоше догодило. Али очигледно је да се то лоше догодило дан касније - рекао је Сесар.
Да ли је полиција већ нешто знала? Након напада у Барселони ухапшен је 28-годишњи Мароканац и још једна особа из шпанске енклаве Мелила. Тиме се у фокусу нашао још један важан аспект: имиграција из Марока која је већ седмицама у порасту, а са њом и тензије у шпанским енклавама Цеута и Mellila.
Мароканске и шпанске обавештајне службе тесно сарађују, наводи су из владиних кругова. У Шпанији се илегално досељавање до сада држало под контролом са додатним економским споразумима у земљама порекла, али због тврдог става Либије према избеглицама, поново је порастао притисак на Мароко. На плаже Андалузије, директно међу туристе, сваки дан стиже на стотине избеглица.
Свима је јасно да Каталонија има проблем са безбедношћу. Каталонске новине "Ел Периодико" прошле године су више пута упозоравале на овај проблем. Овај аутономни регион, баш као и Баскија, има своју полицију - "Мосос d'Esquadra" или кратко "Мосос". Каталонија такође имају сопствену антитерористичку јединицу, коју теоретски контролише Мадрид. Према извештајима медија, ова антитерористичка јединица већ месецима не следи упутства из главног града.
Управо због тога многи у нападу виде пре свега следеће: Каталонија без Шпаније није безбедна. То је у изјави за ТВ овако формулисао портпарол владајуће PP (Партидо Популар), Рафаел Ернандо: "Сада нам је неопходно искуство Шпаније у борби против тероризма."
Ова изјава има дуплу поруку: "Не бојте се, помоћи ћемо вам" и Каталонији је потребна Шпанија".
Међутим, то треба посматрати и у контексту покрета за независност региона. 11. септембра се прославља Диада, "национални празник" Каталоније, а 1. октобра био је планиран референдум о независности - други по реду. Референдум је према шпанском Уставу илегалан и још при одржавању првог референдума пре три године, било је хапшења тамошњих политичара. Ернандо се нада, да ће полицијске јединице радити заједно и да ће ову борбу контролисати Мадрид.
Сада почиње огорчена борба полицијских снага око тога ко је одговоран за напад и ко треба да води истрагу о томе. Премијер Маријано Рахој искористио је моменат и у четвртак увече допутовао у Барселону и позвао на национално јединство и слогу. Он нема никакав план Б за жељену независност Каталоније, али може да рачуна с тим да питање независности сада није у првом плану - обзиром да је атентат био већих размера, регионалне власти сада имају других брига, наводи DW.
Рахој доказује политички инстинкт и најављује да ће државне антитерористичке јединице преузети истрагу о нападу и координацију мера безбедности у Каталонији. Као разлог је навео историју оружаних сукоба за ослобођење баскијске организације ЕТА, која је била највећа у Европи.
ШПАНСКЕ ВЛАСТИ НА УДАРУ КРИТИКА: Барселона одбија да постави заштитне стубиће на улицама
- Већ смо освојили многе битке против тероризма. Ми Шпанци, освојићемо и ову - каже Рахој.
До сада из Мосос-а на ово нису реаговали.