ШТА СВЕТ РАДИ ЗА НОВОГОДИШЊУ НОЋ? Славље ће обележити карантин и друге епидемиолошке мере широм планете
Нетипичан дочек Нове године
Дочек Нове године широм света, уместо традиционалних окупљања и славља обележиће карантин и друге мере за стотине милиона људи због растуће пандемије COVID 19, тако да ће већина становника планете испратити стару годину, коју би најрадије сви да забораве, код куће.
КАКАВ НЕУСПЕШАН СИН: Отац Бориса Џонсона подноси захтев за француски пасош
ВЕЛИКИ ПЛАНОВИ ЗА 2021: Русија ће по космосу да ради оно што нико неће
СВЕ ЈЕ СПРЕМНО ЗА КОНАЧНИ ОБРАЧУН СА КОРОНОМ: Још једна земља одобрила вакцину компаније "АстраЗенека"
Премијер Велике Британије најавио је јуче да ће од данас још 20 милиона људи у Енглеској бити уведено у најстрожи ниво ограничења.
- Морам да вас замолим да поштујете правила која важе у местима где живите и да сутра увече Нову годину дочекате безбедно код куће - поручио је британски премијер у среду, током конференције за штампу, преноси BBC.
За читав средишњи део Шкотске од 26. децембра важи ниво четири, најстроже мере, и остаће тако најмање три недеље.
Ирска ће данас прећи на највиши ниво ограничења, забранити све посете домаћинствима, затворити сву небитну малопродају и ограничити путовање на удаљеност до 5 км.
Немачка је тренутно под блокадом до 10. јануара. Влада је забранила продају ватромета и увела строга ограничења за број људи који се могу окупљати на јавним местима.
Министар здравља Јенс Шпан је рекао да очекује да ће земља имати "најтиши дочек Нове године" до сада.
Холандија је тренутно под блокадом која би требало да траје до 19. јануара.
Уобичајено одбројавање у новогодишњој ноћи одвијаће се "иза затворених врата" на фудбалском стадиону у Амстердаму.
Турска ће започети своје четвородневно закључавање такође у новогодишњој ноћи.
Француска треба да мобилише 100.000 полицајаца и жандара у новогодишњој ноћи како би обезбедила примену полицијског часа од 20 часова, уведеног за борбу против коронавируса.
Додатно обезбеђење такође има за циљ заустављање паљења аутомобила које се често дешавају у последње ноћи у години, у француским предграђима од нереда 2005. у Паризу и другим местима, а само прошле године упаљено их је 1.457.
Аустралија ће бити међу првим земљама које ће дочекати Нову 2021.годину.
У две најмногољудније аустралијске државе Новом Јужном Велсу и Викторији, које се боре са сузбијањем новог таласа COVID-19, неће бити окупљања, тако да ће традиционални новогодишњи ватромет у Сиднеју већина становника посматрати на телевизији пошто власти власти позивају да се остане код куће.
Неки ресторани у луци, где се одржава ватромет наплаћивали су до 1.294 долара за место, објавиле су у среду сиднејске новине.
Мелбурн, други град по насељености у Аустралији, отказао је ватромет ове године јер отприлике 450 000 људи дође у град како би провео ту новогодишњу ноћ.
У Кини, лунарна нова година која пада у фебруару 2021. године углавном има предност над прославом 1. јануара.
Иако је обележавање западног празника све чешће последњих деценија, ова година ће бити мирнија због отказивања планираних догађаја и ноћних температура које иду и до -15 Целзијуса.
У Хонгконгу прописи о социјалном удаљавању ограничавају окупљања само на две особе, а ресторани морају да се затворе до 18 сати.
Велики део Јапана чека 2021. мирно код куће, након што је у Токију пријављен екордан број дневних случајева коронавируса од око 1.300,а цар Нарухито послао је видео поруку за Нову годину, уместо традиционалног поздрава са балкона са царском породицом пред гомилом окупљених људи испред палате.
У Јужној Кореји, градска влада Сеула отказала је годишњу церемонију звона уочи Нове године у четврти Јонгно први пут откако је догађај постоји од 1953. године, у којој се обично окупља око 100 000 људи.
Милиони људи у Индији планира да Нову годину дочека скромним прославама код куће због ноћног полицијског часа, забране забава на плажи и ограничења кретања у већим градовима и местима након што је нова, заразнија варијанта коронавируса стигла у земљу.
У Њу Делхију, Мумбаију и Ченају, хотелима и баровима је наложено да се затворе у 23 сата, а дронови контролишу кретање људи у Мумбају, пошто су забрањена велика окупљања.
А Нови Зеланд, који је два сата испред Сиднеја и неколико његових суседа на острвима у јужном Пацифику немају случајева COVID-19, а прославе Нове године су у овој држави исте као и до сада, наводи АП.