СТИЖЕ СПУТЊИК ЛАЈТ: Све о новој руској вакцини која се даје у једној дози
Нова верзија цепива биће намењена углавном страним тржиштима, односно, због лакше примене, биће оријентисана на места где постоје жаришта епидемије
Једнокомпонентна вакцина против корона вируса Спутњик Лајт појавиће се у фебруару, објављено је на Твитер налогу Спутњика В, прве одобрене вакцине против вируса корона на свету чији је творац руски Научно-истраживачки центар "Гамалеја".
ПОГОДИО ПРАВО У МЕТУ: Америка би сама себи требало да уведе санкције
ПРОЦУРИО ФИЛМ КОЈИ ЈЕ КРАЉИЦА ЕЛИЗАБЕТА ЗАБРАНИЛА: Открива највеће тајне краљевске породице (ВИДЕО)
ИРАН ПОГУБИО ПОЗНАТОГ БОКСЕРСКОГ ШАМПИОНА: Оптужен је за издају државе и велике злочине
Ово саопштење је уследило након што је америчка компанија "Џонсон и Џонсон" објавила да ефикасност њихове вакцине која се даје у једној дози варира од 69 до 85 одсто.
- Показали су добре резултате. Вакцина "Џонсона и Џонсона" је у суштини само прва доза Спутњика В (људски аденовирусни вектор 26). Ми ћемо такође лансирати једнокомпонентну вакцину у фебруару. Назвали смо је Спутњик Лајт - написали су творци руске вакцине.
Шеф Руског фонда за директна улагања Кирил Дмитријев изјавио је да ће нова верзија вакцине бити намењена углавном страним тржиштима, односно да ће због лакше примене бити оријентисана на места где постоје жаришта епидемије.
- Спутњик Лајт може да послужи као ефикасно привремено решење за многе земље које доживљавају врхунац епидемије - изјавио је Дмитријев.
"Лагана" верзија Спутњика В добила је 11. јануара дозволу за клиничка испитивања од стране руског министарства здравља. Испитивање се спроводи на 150 добровољаца и врши се у три медицинске установе: Првом медицинском универзитету "Сечин", Научно-истраживачком центру "Еко-безбедност" и Научно-истраживачком институту за грип "Смородинцева".
Како је објављено на сајту државног регистра који садржи одобрења за истраживање руског министарства здравља, циљ клиничких испитивања је процена сигурности, толеранције и имуногености вакцине Спутњик Лајт у вези са превенцијом инфекције корона вирусом.
Председник Русије Владимир Путин изјавио је раније да постоји "лагана" верзија руске вакцине против ковида-19. Он је навео да ће ова вакцина имати краћи ефекат, али да омогућава вакцинацију већег броја људи.
- Ако се особа разболи након примљене лајт вакцине, неће развити тежак случај ковида. Вирус се неће спустити у плућа, биће само као мања прехлада - рекао је Александар Гинтсбург, шеф "Гамалеје".
Он је објаснио и како ће вакцину успети да пусте у употребу тако брзо од почетка клиничког испитивања. Наиме, није потребно мењати технологију јер ће поједностављена верзија користити прву компоненту оригиналне вакцине.
Он је истакао да ће након вакцинисања лајт вакцином пацијент вероватно имати имунитет три до четири месеца. Ефикасност вакцине је око 85 одсто (код Спутњика В се процењује на више од 90 одсто), а могуће је да код старијих људи тај показатељ буде и мањи, објаснио је стручњак. Формирање имунитета се може очекивати три недеље након вакцинисања.
Три месеца након вакцинисања Спутњиком Лајт, пацијент може да прими и другу дозу Спутњика В, чиме ће вакцинација бити потпуна, а заштита продужена.
Ускоро још једна вакцина и два лека
Како се наводи, Министарство здравља Русије доделиће одговарајућа средства центру "Гамалеја" за развој нове вакцине и лекова против короне. Документ је објављен на порталу "Госрасходи".
Главни циљ употребе такве вакцине је смањење броја смртних случајева од ковида-19 у земљама са веома високим бројем смртних случајева и високом стопом ширења вируса. Русија ће, у међувремену, наставити са употребом традиционалне вакцине са две компоненте.
У моменту несташице вакцина у Европској унији, неколико земаља разматра опцију да доступне дозе "развуче" тако што ће уместо да вакцинишу мањи број људи у две дозе, вакцинисати више људи једном дозом. Главни аргумент у прилог овој опцији је то што људи већ након прве дозе развију делимичан имунитет који их штити од тешке клиничке слике у случају заражавања.
Изгледа да су се том идејом водили и Руси када су одлучили да производе Спутњик Лајт, мада ктитичари таквог приступа тврде да ослањање на делимичну заштиту може да отвори простор за појаву нових мутација вируса.