У Бриселу дискусија о агенди Европског савета: Проширење Уније и кризе у Украјини и на Блиском истоку у фокусу
У Бриселу је данас одржан састанак Савета ЕУ за опште послове, током којег је разговарано о припремама за агенду Европског савета у децембру, са фокусом на Украјину, Блиски исток и проширење Европске уније, саопштило је мађарско председавање ЕУ.
Током састанка разговарало се о усклађивању кохезионе политике ЕУ са стратешким улагањима ради побољшања конкурентности, као и о владавини права у Холандији, на Малти, у Аустрији и Пољској и најновијим информацијама из процедуре покренуте у оквиру члана 7 Уговора о ЕУ у вези са Мађарском, навело је мађарско председавање Савету ЕУ на друштвеној мрежи Икс.
Након састанка мађарски министар за европска питања Јанош Бока рекао је на конференцији за новинаре да је Савет ЕУ за опште послове започео припреме за састанак Европског савета 19. и 20. децембра разматрањем нацрта дневног реда са коментарима.
- Лидери ЕУ у децембру ће разговарати о ситуацији у Украјини, на Блиском истоку, улози ЕУ у свету, отпорности, спремности, превенцији и реаговању на кризе, миграцијама и другим стварима у зависности од међународне ситуације, најавио је Бока.
Европски комесар за правосуђе Дидије Рејндерс истакао је да се данас обележава 1.000 дана откако је Русија покренула рат у Украјини и нагласио да су министри држава чланица ЕУ потврдили посвећеност да питање подршке тој земљи буде високо на агенди Европског савета.
Рејндерс је указао да ће на дневном реду Европског савета бити криза на Блиском истоку и да ће Европска комисија нагласити своју континуирану финансијску подршку палестинским властима и Агенцији УН за помоћ палестинским избеглицама (UNRWA), као и хуманитарну помоћ палестинском народу и онима који су погођени нападима у Либану.
- Трећа и четврта тачка покриваће односе ЕУ и САД и миграције, рекао је Рејндерс и додао да је Комисија истакла своју посвећеност сарадњи са државама чланицама на дефинисању приступа ЕУ за јачање трансатлантских односа, као и да је подсетила на рад са државама чланицама на примени Пакта о миграцијама и азилу.
Што се тиче владавине права, Рејндерс је рекао да су разговори били веома корисни и најавио да ће извештај о владавини права бити проширен у будућности како би обухватио јединствено тржиште и питања која су важна за компаније, укључујући и најмања предузећа која се баве прекограничним активностима.
- А када и друге земље кандидати буду спремне, оне ће бити укључене у извештај, рекао је Рејндерс и подсетио да су Србија, Албанија, Северна Македонија и Албанија већ укључене у извештај Комисије о владавини права.
Када је реч о кохезионој политици, оценио је да она доприноси бољем функционисању јединственог тржишта јер стимулише раст и конкурентност.
Извор: Танјуг