Рат о коме се ћути: Зашто се у Судану још увек ратује? Владине снаге бележе напредак, али борбе и даље трају
Грађански рат у Судану, који траје већ 19 месеци, довео је до смрти десетина хиљада људи, док је више од 11 милиона људи било приморано да напусти своје домове.
Напетости су расле месецима пре него што су 15. априла 2023. у главном граду Кхартоуму избили сукоби између суданске војске и паравојних Снага за брзу реакцију (СБР).
Војска и СБР били су у крхком партнерству након што су срушили цивилну владу у пучу у октобру 2021., потезу који је избацио из колосека транзицију с власти исламистичког аутократе Омара ал-Басхира, који је свргнут током народне побуне 2019. године.
Супарништво између две стране избило је у јавност око међународно подржаног плана који би покренуо нову транзицију с цивилним странкама и који је требало да буде запечаћен непосредно пред избијање рата.
Према плану, и војска и СБР морали су предати власт, а два су се питања показала посебно спорна.
Један је начин интеграције СБР-а у регуларне оружане снаге, док се други односи на надлежности у заповедном ланцу између војске и вођа РСФ-а те питање цивилног надзора.
Зараћене стране се такође такмиче око широких пословних интереса који прелазе границе Судана.
С доласком сушне сезоне и појачаним испорукама иранског наоружања, сукоби између владиних снага Судана и побуњеничких Снага брзе реакције (СБР) улазе у нову, интензивнију фазу.
Борбе се воде у кључним регијама, а последњи догађаји указују на значајан напредак владиних трупа, иако се сукоб и даље не назире крај.
Напредак у Картуму: Деблокада у Самрабу
У северном предграђу Картума, суданске оружане снаге преузеле су готово потпуну контролу над подручјем Самраб.
Циљ ове операције је деблокада војника који су опкољени у "Корпсу везе" од априла 2023. године, када је СБР изненадним нападом започео једну од најтежих криза у историји Судана.
Да би операција успела, владине снаге морају пробити линије кроз густо насељене области Шамбат и Самраб или индустријске зоне, што отежава задатак.
Пресецање "Sennarskog испуста"
Један од кључних успеха владиних снага је пресецање тзв. "Sennarskog испуста", стратешког коридора који је омогућавао снабдевање побуњеничких јединица у областима Плавог Нила и Синдежа.
Током операције, војска је преузела контролу над градом Диндер, док је СБР у контранападу заузео село Тамбол, где су извршени масакри над цивилима.
Сукоби широм земље: Безнадежно насиље
На западу земље, у региону Дарфур, ситуација остаје без значајних промена.
У Ел-Фашеру, ни владине снаге ни СБР не успевају да остваре превагу, док се у Ед-Дувејму бележи напредак побуњеника, који су заузели неколико села северно од града.
Међутим, ови успеси долазе уз извештаје о насиљу над цивилима, укључујући пљачке и масовна убиства, што додатно продубљује хуманитарну кризу.
Покушаји мировних преговора: Амерички неуспех
Изостанак дијалога између сукобљених страна додатно отежава ситуацију.
Све мировне иницијативе, које долазе под покровитељством САД-а, нису наишле на прихватање ниједне стране.
Влада оптужује САД за пристрасност, док побуњеници траже веће гаранције за своју безбедност.
Економски интерес: Судан и Русија
Док сукоби бесне, суданска влада интензивира сарадњу с Русијом.
Министар енергетике Мохидин ал-Наим Саид најавио је долазак руских компанија на нафтна поља у сигурним областима земље, као и уговор о испоруци турбина руске компаније „Силовије машини“ за хидроелектрану у Меровеу.
Ова сарадња указује на то да Судан већ сада поставља темеље за послератну обнову, нудећи атрактивне пројекте међународним инвеститорима.
Хуманитарна криза
Више од 5 милиона људи је расељено, док је стотине хиљада људи изгубило животе.
Међународне организације упозоравају на све горе стање у избегличким камповима, где недостатак хране, лекова и основних средстава угрожава животе.
Русија ставила вето на нацрт резолуције Савета безбедности УН-а
Подсетимо, Русија је ставила вето на нацрт резолуције Савета безбедности УН-а, подржан од стране Велике Британије, који је позивао на прекид ватре у Судану.
Британски министар спољних послова Дејвид Лами назвао је руски потез "срамотом".
Међутим, Русија је оптужила Велику Британију за мешање у суданске унутрашње послове без консултација са самим Суданом.
Садржај резолуције
Нацрт резолуције, који су предложиле Велика Британија и Сијера Леоне, позивао је обе стране да одмах прекину непријатељства и започну преговоре о постизању националног прекида ватре.
Такође је тражено поштовање ранијих договора о заштити цивила, с посебним нагласком на нападе СБР-а у западном региону Дарфура и другим деловима земље.
Представник Судана у УН-у изјавио је да одређене клаузуле које је Судан желео нису биле укључене у текст резолуције.
Руски одговор и оптужбе
Руски представник у УН-у, Дмитриј Пољански, бранио је став Москве, наводећи да се резолуцијом игнорише суверенитет Судана и оптужио Велику Британију за покушај мешања у суданске послове.
- Срам вас било, Велика Британијо! - написао је Пољански на мрежи X. "Покушавате да прогурате резолуцију која долива уље на ватру суданске кризе, остављајући западне земље да у њој гурају своје колонијалне агенде."
Међународна забринутост и суданске реакције
Аналитичар за Судан, Алекс де Вол, оценио је руски вето као "потпуно изванредан аргумент" у светлу хуманитарне катастрофе и колапса државе.
Судански амбасадор при УН-у, Al-Harith Идрис al-Harith Мохамед, изјавио је да одређени "предуслови" нису били укључени у нацрт резолуције.
Судан је тражио да се у тексту осуди подршка Уједињених Арапских Емирата РСФ-у, што УАЕ негира, као и да се СБР класификује као терористичка организација због, како је навео, "рата истребљења против цивила".
Обе стране у сукобу, и војска и СБР, оптужене су за кршења људских права која би могла бити квалификована као ратни злочини.
Србија Данас