У СОФИЈИ СУТРА "МИНИ ШЕНГЕН": Састанак лидера Балкана и ЕУ
Очекује се први корак реализацији "мини-Шенгена"
Лидери ЕУ и западног Балкана сусрешће се 10. новембра на самиту у Софији, а очекује се да би један од закључака могао бити усвајање првог конкретног корака ка реализацији идеје о "мини-Шенгену".
Где су наше комшије у свемиру? На Венери је пронађен извор живота, а ко уствари тамо може да живи? (ВИДЕО)
"СЕДЕЊЕ НА ДВЕ СТОЛИЦЕ" у режији Аустрије: Како деценијама одржати политички баланс у поларизованом свету?
ПУТИН СПАСАО ЈЕРМЕНЕ: Русија отворено помаже Нагорно-Карабаху (ВИДЕО)
Све земље из региона западног Балкана су већ добиле преднацрте докумената који имају за циљ стварање претпоставки за слободан проток робе, људи, капитала и рада у свим земљама западног Балкана.
План би обухватао правно обавезивање земаља да ће предузети конкретне кораке како би у оквиру свог законског оквира почеле са усвајањем легислативе како би се укинуле царинске процедуре и увела једнака правила у свим земљама, како би стандарди били истовјетни у свим земљама.
Новац из Европског инвестиционог фонда ће бити на располагању како би земље што брже и ефективније испуниле ове услове и провеле све неопходне процедуре.
Иначе, на сајту Берлинског процеса је наглашено да је основни разлог иницирања овог процеса јачање геополитичке позиције ЕУ на западном Балкану у светлу кинеских инвестиција у региону. Наглашавају да су две активности посебно забрињавајуће за ЕУ, а односе се на термоелектране, које загађују ваздух, и кинеску телекомуникациону опрему, коју земље у региону купују, посебно која се односи на кинеску опрему за видео-надзор и препознавање лица.
- Кинеске инвестиције су веома присутне у целом региону - од електрана и фабрика гума до опреме за 5Г мрежу. Кинески регионални приступ западном Балкану постао је важна тема, посебно у контексту европских интеграција, у време када у оквиру зелене транзиције ЕУ предлаже Зелени договор који ће водити ка више транспарентности и одговорности у смислу кинеских активности у региону - стоји на сајту Берлинског процеса.
Први састанак Берлинског процеса одржан је у Берлину 2014. године под покровитељством Немачке, која је организатор овог форума, а након тога уследили су годишњи форуми у Бечу, Паризу, Трсту, Лондону и Познању, који је одржан прошле године под пољским председавањем.
Фарис Кочан, истраживач с Факултета политичких наука у Љубљани каже да очекује потврђивање планова у вези са Зеленом агендом за западни Балкан и Европским инвестиционим планом, којим ће бити обезбеђено девет милијарди евра за унапређивање одрживе инфраструктуре и регионалне интеграције путем дигитализације, економске конкуренције и инклузивног раста.
- Овдје видим две јако битне ствари, једну на страни западног Балкана, а другу на страни ЕУ. Када је реч о западном Балкану, овде је битно да се представи логика Зелене агенде која ће отворити врата невладиним организацијама, владама, фирмама и медијима за унапређење стања на подручју климатских промена и циркуларне економије. То је и прилика за развој нових компанија, које могу регионално решавати заједничке изазове - сматра он.
И Кочан очекује конкретне документе у вези с "мини-Шенгеном" и свим плановима који се односе на регионалне економске интеграције. Он, даље, сматра да ће ова иницијатива бити једна од макрорегионалних стратегија, попут Јадранско-јонске иницијативе и Дунавске иницијативе.
Циљ је с једне стране балансирати стране утицаје у региону, а с друге стране помоћи земљама да регионалне изазове решавају на регионални начин - нагласио је Кочан.
Оно што, како каже, још остаје као неизвесно питање је зелено светло за даље европске интеграције Северне Македоније, која има спор с Бугарском око питања идентитета. Албанија, како је истакао, у овом тренутку није спорна да настави европске интеграције.