ДАН НАКОН ИЗБОРА: Огласила се РУСИЈА: "Резултати показују да људи желе ПРОМЕНЕ!"
Две највеће групације у Европском парламенту, Европска народна партија (EPP) и Социјалдемократе (S&D), иако су изгубиле одређен број мандата, и даље остају најбројније у ЕП, уз значајан раст Зелених и либералдемократа, показују резултати јуче завршених избора за европски параламент.
Јункерас се тренутно налази у затвору у Мадриду под оптужбом која укључује побуну у Каталонији и покушај одвајања тог региона од остатка Шпаније 2017. године. За Пуџдемоном и Комином расписана је потерница. Њима је дозвољено да се кандидују, али се наводи да че се суочити са правним препрекама, када буду хтели да заузму места у Европском парламенту.
Русија је спремна за дијалог са Европом
Став Москве о Европској унији након избора за Европски парламент се не мења, а Русија је спремна за дијалог, изјавио је новинарима заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко.
- Наш став према Европској унији се не мења. Ми смо спремни на сарадњу и дијалог, али на равноправној основи - одговорио је Грушко на питање да ли резултати избора за Европски парламент могу да утичу на односе Москве и Брисела.
Он је додао да резултати избора за Европски парламент одражавају захтеве и тежње људи који желе промене.
- Колико ће те тежње бити оличене у акцијама Европског парламента и у поступцима Европске уније, најтеже је питање на које данас нико не може да одговори. Али не можемо да не видимо да се конфигурација политичких снага помало променила, да ће већи утицај имати оне странке које су раније припадале опозицији - закључио је Грушко.
Тереза Меј незадовољна резултатима
Британска премијерка Тереза Меј изразила је данас жаљење због "врло разочаравајућих" резултата њене владајуће конзервативне странке на европским изборима.
Конзервативци су по резултатима на петом месту са готово девет одсто гласова на изборима за Европски парламент завршеним јуче, далеко иза Брегзит партије евроскептика Најџела Фараџа која је освојила 32 одсто гласова.
- То је била врло разочаравајућа ноћ за Конзервативце. Изванредни европски посланици изгубили су своја места, изванредни кандидати су потучени... то показује колико је значајно наћи споразум о Брегзиту - написала је Меј на Твитеру.
Штрахе добио довољно гласова за посланичко место у ЕП
Доскорашњи аустријски вицеканцелар и лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе добио је довољан број гласова на јучерашњим изборима за Европски парламент да може да уђе у клупе европске скупштине.
Штрахе, који је поднео оставку на све политичке функције због видео снимака у којима се види да је пре две године једној Рускињи нудио државне послове у замену за финансијску подршку његовој странци, добио је више од 33.500 гласова предности.
За директан мандат у Европском парламенту неопходно је сакупити 33.000 гласова предности.
Грађани Аустрије, наиме, на изборима, осим странкама, имају могућност да дају свој глас посебно и за једног од кандидата.
То је искористио велики број гласача ФПО који су гласали за Штрахеа који је био тек на месту 42. кандидата његове странке за Европски парламент.
Каталонски сепаратисти освојили посланичка места
Тројица каталонских сепаратиста, односно бивши председник Каталонске регије Карлес Пуџдемон, његов заменик Ориол Јункерас и бивши министар каталонске владе Тони Комин, од којих је један у затвору, а друга двојица у бекству освојили су посланичка места у Европском парламенту.
Јункерас се тренутно налази у затвору у Мадриду под оптужбом која укључује побуну у Каталонији и покушај одвајања тог региона од остатка Шпаније 2017. године. За Пуџдемоном и Комином расписана је потерница. Њима је дозвољено да се кандидују, али се наводи да че се суочити са правним препрекама, када буду хтели да заузму места у Европском парламенту.
Иронија избора
Иако је Велика Британија на путу да напусти европски блок, партија Брегзит коју је недавно основао Најџел Фараж у новом сазиву парламента има највећи број посланика - 29. Брегзит дели прво место са ЦДУ Ангеле Меркел, а само једног посланика мање има Северна лига Матеа Салвинија.
Занимљво је да се Фараж залаже за излазак Велике Британије из ЕУ без споразума, односно такозвани "тврди" Брегзит.
Фаражова партија Брегзит, као и сви британски посланици, напустиће ЕУ парламент када поступак изласка Британије из ЕУ буде финализован. Тада ће и број посланика бити смањен са садашњих 751 места на 705.
"Зелени су највећи добитници"
Америчка агенција "Блумберг" оцењује да су Зелени један од највећих добитника ових европских избора и могли би да играју кључну улогу у наредном програму политике блока. Зелени ће бити, наводи исти извор, четврта велика група у новом Европском парламенту, након што су постигли скок у мандатима са седам на више од девет одсто на овогодишњим изборима.
Салвини прави коалицију са Ле Пеновом и Фаражом
Лидер италијанске Северна лиге Матео Салвини најавио је данас на пресконференцији да је у контакту са Марин ле Пен и Најџелом Фаражом и да ће покушати да оформи коалцију са њима. Уколико успе у томе, та ултрадесничарска колиција имала би 150 посланика.
Резултати у Немачкој
У Немачкој су губитке претрпеле обје велике странке центра. Хришћанско-демократска унија Ангеле Меркел опала је са 35 одсто гласова 2014. године на 28 одсто, а Социјалдемократска унија са 27 одсто на 15 процената. Десно оријентисана популистичка Алтернатива за Немачку је, према пројекцијама, освојила 10,5 одсто гласова, што је мањи напредак од очекиваног у односу на 2014. годину.
Салвини: "Нова Европа је рођена"
Резултате избора за Европском парламенту (ЕП) италијански вицепремијер Матео Салвини прокомнетарисао је речима да је "нова Европа рођена".
- Правила се мењају у Европи - поручио је италијански заменик премијера и министар унутрашњих послова Матео Салвини у седишту своје ултрадесничарске Лиге.
Салвинијева Лига је освојила 33 одсто гласова, што је огроман скок у односу на 2014. годину када је партија на европском гласању освојила само шест одсто гласова, наводи америчка агенција.
Вебер: "EPP има мандат за састав нове Европске комисије"
Водећи кандидат Европске народне партије за место председника Европске комисије Манфред Вебер изјавио је да нема стабилне већине у ЕУ парламенту без ЕПП-а. Он је као два најважнија резултата издвојио излазност за коју каже да показује да је европска демократија жива и слабљење партија центра Европског парламента.
Вебер је додао да ЕПП неће сарађивати са са левим и десним екстремистима и нагласио да жели да "покрене Европску комисију за грађане, за шта се ЕПП борио и за шта има мандат".
Булман: ЕПП нема више политичку моћ, тражимо нову коалицију
Лидер групе Социјалиста и Демократа (S&D) у Европском парламенту Удо Булман изјавио је да је конзервативна ЕПП изгубила полтичку моћ на јучерашњим изборима.
- ЕПП нема резулате и политичку моћ да води ЕУ и Европску комисију. Орбанизација ЕПП није заустављена. ЕПП не може да тражи, као своје право, да буде у већини која ће да одлучује о томе ко ће бити нови председник Комисије - истакао је Булман.
"Макрон неће мењати своју политику"
Иако је пораз француског председника Емануела Макрона од Марин ле Пен на изборима за Европски парламент био разочаравајући, то неће променити политику владе, изјавио је високи званичник Јелисејске палате.
- Ови резултати су донекле разочаравајући, али председник неће мењати своју политику - изјавио је неименовани званичник, преноси Ројтерс.
Какав је распоред снага у парламенту?
Расподела мандата показује да највише посланичких места изгубила ЕПП (42), док су највише добили Либерали (40). На графици коју је објавио сајт Европске комисије можете погледати како изгледа распоред снага у новом сазиву парламента, а испод ње и какав је губитак, односно добитак посланичких места забележила свака од посланичких група у односу на претходни сазив.
Европска народна странка (EPP) - 179 места (-42)
Социјалисти и демократе (S&D;) - 150 места (-41)
Европска уједињена левица / Зелена нордијска левица (ГУЕ) - 38 места (-14)
Европски зелени / Европски слободни савез - 70 места ( 20)
Савез европских либерала и демократа (АЛДЕ) 107 места ( 40)
Европа народа и слобода (ЕНФ) - 58 места
Европа слободе и директне демократије (EFDD) - 56 места ( 8)
Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) - 58 места (-12)
ЕПП И S&D остају најбројније у ЕУ парламенту
Први резултати показали су да су две највеће странке задржале своје позиције, али уз значаја губитак мандата у односу пређашњи сазив парламента.
Европска народна партија (EPP) и Социјалдемократе (S&D) и даље остају најбројније, а значајан број мандата освојили су Зелени и Либералдемократе који ће вероватно бити кључни фактор у састављању нове већине.
Евроскептици и анти-имиграционе партије имају у плану да направе засебне групе након европских избора.
Више о самом гласању можете видети кликом на овај линк.
Од 23. до 26. маја грађани 28 земаља чланица ЕУ бирали су своје представнике за парламент који броји 751 место, с тим да ће након изласка велике Британије из блока тај број бити смањен на 705.