ОВО ЈЕ ПРЕТЊА ЦЕЛОЈ ПЛАНЕТИ: Научници оживели "ЗОМБИ" вирус стар више од 48.000 година
Ово може да има епидемиолошке последице.
Све више температуре на Арктику отапају пермафрост, стално смрзнуто тло у регији, при чему се могу ослободити вируси који, након што су мировали десетинама хиљада година, могли би угрозити здравље животиња и људи.
- Пуно се тога догађа с пермафростом, што је забрињавајуће, а то стварно показује зашто је јако важно очувати га - рекла је Кимберли Минер, из НАСА-иног института Јет Пропулсион Laboratory.
ЗАПАД ИПАК У СТРАХУ ОД МОСКВЕ: Пентагон проценио опасност "сармата" - Један пројектил тежак 200 тона
ТРУДНИЦА КРВНИЧКИ УБИЈЕНА НАКОН ПОКУШАЈА ПЉАЧКЕ: Њено беживотно тело остављено на улици прекривено новцем
ОВО ЈЕ ДЕВОЈЧИЦА КОЈУ ЈЕ УСМРТИО ПТИЧИЈИ ГРИП: Мајка тврди да се заразила преко меса које је јела у школи (ФОТО)
Пермафрост прекрива петину северне хемосфере. Служи као својеврсна временска капсула, чувајући (осим древних вируса) мумифициране остатке бројних изумрлих животиња које су научници успели да ископају и проучавају последњих година. Овај вечни лед је добар за чување не само зато што је хладан већ и зато што се ради о окружењу без кисеоника кроз који не продире светлост.
Сада, због глобалног отопљења, температуре на Арктику расту до четири пута брже од остатка света, отапајући горњи слој пермафроста. Како би боље схватио које ризике представљају ови замрзнути вируси, микробиолог Жан Мишел Клавери са Универзотета Aix-Marseille у Француској тестирао је узорке тла из сибирског пермафроста да би видео има ли тамо вируса и јесу ли још увек заразни.
Кренуо је у потрагу за "зомби-вирусима", како их он назива, и гле чуда, успео је и да их пронађе. Наиме, Клавери проучава одређену врсту вируса коју је први пут открио 2003. године. Ради се о дивовским вирусима који су много већи од оних уобичајених те се могу видети и проучавати обичним светлосним микроскопом, односно за њих није потребан моћнији електронски микроскоп.
Он је 2014. године је успео да оживи вирус који су он и његов тим изоловали и из пермафроста. Ставили су га у култивиране ћелије и учинили га заразним први пут у 30.000 година. Клавери је ради сигурности одлучио да проучава вирус који напада само једноћелијске амебе, а не животиње или људе.
Подвиг је поновио 2015.године, изолујући другу врсту вируса која такође циља амебе. А у најновијем истраживању изоловао је неколико сојева древног вируса из више узорака пермафроста, узетих са седам различитих места делом Сибира, и установио да сваки од њих може заразити ћелије амебе.
Најстарији сој стар је готово 48.500 година, а Клавери и његови колеге су га пронашли у узорку тла узетом из подземног језера које се налази 6 метара испод површине. Најмлађи узорци, пронађени у желудачном садржају остатака вунастог мамута, били су стари 27.000 година.
Више вести из света можете прочитати ОВДЕ.