Власт дала смернице о томе ко добија РЕСПИРАТОР а ко не, грађани бесни: "ИГРАМО СЕ БОГА"
У Мексику су издате званичне смернице о томе ко, у случају пуних болница, добија респиратор, а ко не.
Предност има медицинско особље, а затим се бодује према очекиваном животном веку.
ЕВРОПСКИ ОБАВЕШТАЈЦИ СЕ УМЕШАЛИ У СПОР ИЗМЕЂУ САД И КИНЕ: Открили сазнање КАКО је заправо настао корона вирус
СВИ ПУШАЧИ СУ УГРОЖЕНИ: СЗО упозорава да корона вирус посебно погађа ову групу људи, морате упамтити овај ВАЖАН ДЕТАЉ
Поставио је себи циљ да пре него што напуни 100 година уради ово, и на тај начин скупио је новац за борбу против короне
То наилази на критике.
Документ под називом „Смернице за тријажу и расподелу ресурса на одељењима интензивне неге“ разбеснео је многе у Мексику. Још је нејасно да ли се те званичне смернице противе важећим законима. У документу се ради о деликатном питању: који би пацијент, у случају да су болнице преоптерећене, требало да добије респиратор, а који не.
„Играмо се Бога“, изјавио је за локални радио политички коментатор Мигел Анхел Вердуго, коментаришући садржај представљеног плана са бодовима. Документ на тринаест страница саставио је Савет за јавно здравље који је под надзором председника.
Што је пацијент старији и што више хроничних болести има, то је већи број бодова и то су мање шансе да добије респиратор. Код трудница се ради о спасавању најмање два живота – оне дакле имају веће шансе да добију апарат за дисање уколико им је потребан. Апсолутну предност, међутим, има тешко оболело медицинско особље, које је директно укључено у борбу против пандемије.
Религија, економски статус, националност, пол, инвалидитет, политичка опредељеност, као и време доласка у болницу, како се наводи, не играју никакву улогу. Није важно ни то да ли је пацијент здравствено осигуран или не. Уколико се деси да два пацијента имају идентичан број бодова, одлучује се насумично.
Брзо су уследиле реакције. Ректор мексичког Националног универзитета (УНАМ) и лекар, Енрике Грауе, који је према статуту заправо и члан Савета за јавно здравље, дистанцирао се од тог документа. Он није био позвао на састанак на којем се расправљало и гласало о новим смерницама.
Професорка микробиологије Лори Ан Хименс каже да је то срамота - То је документ за ратну медицину. Он је могао да се избегне да је наша влада пажљиво поступала као што се радило на Тајвану. Тамо не морају да брину о броју кревета у болницама и респираторима - истиче Хименес.
Према званичним подацима, мексички здравствени систем располаже са 6.175 респиратора и 4.291 креветом на одељењима интензивне неге. Додатних 3.000 кревета планира да обезбеди приватни сектор.
Према подацима америчког Универзитета „Џонс Хопкинс“, у Мексику је тренутно корона вирусом заражено 6.297 људи, а међу зараженима је умрло 486 људи. Процењује се да би наредних седмица на одељењима интензивне нега могла да буде потребна за преко десет хиљада пацијената.
Коментатор Вердуго сматра да би нове смернице првенствено могле да служе да се лекари заштите од тужби. Новинарка Сурија Паласиос међутим каже да документ ни за то није адекватан. Она сматра да тај документ не може бити правно обавезујући -То је опет један неправилан акт институције која је директно подређена председнику - пише новинарка. Такве одлуке би, сматра, требало да одобре судови.
Нове смернице су још један ударац на имиџ председника Андреса Мануела Лопеза Обрадора. Већ недељама Лопез Обрадор најављује да је Мексико најбоље могуће припремљен за пандемију и да су старији људи приоритет за његову владу. Али бодовни систем показује управо супротно.
Заменик министра здравља Хуго Лопез Гател је све то пред новинарима настојао да ублажи. Етичке смернице нису ништа ново, рекао је. Оне су, како је рекао, само прилагођене пандемији. Те смернице ће бити примењене само у случају ако капацитети достигну крајње границе и када пацијенте није могуће пребацити у друге болнице, казао је Лопез-Гател.
- Тако далеко пандемија није стигла. Надамо се да ће смернице бити примењене што је мање могуће - пише новинар Енрике Перез Квинтана и додаје - Али ако се осврнемо на велике гужве које смо имали претходних седмица, на тајне корона журке које су организовали млади и на многе који су наставили да излазе на улице, иако то нису смели, онда лекарима можда и не преостаје ништа друго.
Овај човек је један од 89 људи на целом свету које корона не може да зарази, а ево који је разлог за то
Вирус је драстично променио Венецију: Слике из сателита показују сасвим другачију туристичку атракцију (ФОТО)
ОВАКО ТРЕБА ПРОТИВ КОРОНЕ: Ова мала земља задала домаћи задатак свима, прошли десет пута боље од Француске
СВЕТ ПОСЛЕ КОРОНЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТИ: Стручњаци траже увођење ИМУНИТЕТНИХ ПАСОША, а то ће променити животе свих
СВЕ БЛИЖИ ПРОНАЛАСКУ ВАКЦИНЕ И ЛЕКА ПРОТИВ КОРОНЕ: Лек "ремдесивир" показао добре резултате