ПАНИКА НА ЗАПАДУ! Кина повећава нуклеарни арсенал, а ОВАЈ план Пекинга ОЗБИЉНО забрињава Амере
Кина тренутно трећа на табели по броју нуклеарних бомби.
Кина је значајно проширила свој нуклеарни арсенал и залихе оружја за масовно уништење у последњих годину дана и тренутно поседује око 500 оперативних бојевих глава!
Русија: Из Тел Авива у Москву стигло 6.000 људи од 9. октобра
ИЗРАЕЛ УКИДА СЛОБОДУ ГОВОРА: Медијски гигант пред гашењем због неслагања са наративом власти
КРАЈ АГОНИЈЕ КОЈИ СУ МНОГИ ЧЕКАЛИ? Хамас жели да ослободи таоце, а од Израела тражи САМО ЈЕДНУ СТВАР
То се наводи у најновијем редовном годишњем извештају Пентагона, пренео је BBC.
У њему се истиче и да власти у Пекингу намеравају да дуплирају залихе нуклеарних бојевих глава на око 1.000 до 2030. године. Ипак, Пентагон тврди и да Кина остаје посвећена својој нуклеарној доктрини, а то је да неће прва извршити нуклеарни напад.
Док се у извештају изражава забринутост због наглог повећања нуклеарног арсенала у Кини, и даље се ради о далеко мањој количини овог оружја које поседују Русија и САД. Према Међународном институту за истраживање мира из Стокхолма, Русија поседује чак 5.889 нуклеарних бојевих глава, док Сједињене Државе имају 5.244.
- Не покушавамо да сугеришемо да се ради о изузетно великом одступању, али ради се о томе да су они премашили раније пројекције. Ово питање изазива много забринутости - рекао је један високи амерички војни званичник, који је желео да остане анониман.
BBC подсећа да је кинески председник си Ђинпинг објавио да ће Кина до 2049. године имати војску "светске класе". Од када је Си Ђинпинг дошао на власт 2012. године, уследило је константно повећавање издвајања за армију у циљу њене модернизације.
У извештају Пентагона од четвртка се наводи да је тренутни напор Кине да повећа свој нуклеарни арсенал био постављен да "премаши претходне покушаје и по обиму и по сложености".
Амерички званичници рекли су да је Пекинг вероватно завршио изградњу три нова кластера ракетних локација током 2022. Ова поља укључују најмање 300 нових силоса за интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ), наводи се у извештају. У питању су балистички пројектили чији је домет већи од 5.500 километара.
- Ракетне снаге Народне ослободилачке армије Кине развијају ракете које би омогућиле овој земљи да изврши ударе конвенционалним пројектилима на мете у континенталном делу Сједињених Држава, Хаваја и Аљаске - наводи се још у извештају.
Пентагон наводи и да је Пекинг појачао свој "дипломатски, политички и војни притисак" на Тајван током последњих месеци. Кинески председник Си Ђинпинг је наредио својим официрима да се развију способности армије да до 2027. године силом поврати контролу над Тајваном.
Последњих годину дана Кина је извршила серију поморских вежби и лансирања балистичких пројектила чији је циљ било увежбавање оружаних снага. Пентагон је у среду оптужио Кину да је од јесени 2012. извршила 180 рискантних маневара против америчких авиона изнад Пацифика.
- Русија 5.889
- САД 5.244
- Кина 410
- Француска 290
- В. Британија 225
- Пакистан 170
- Индија 164
- Израел 90
- С. Кореја 40