ЗАШТО НЕМАЧКЕ КОМПАНИЈЕ СТРАХУЈУ ОД ТРАМПОВЕ ПОБЕДЕ?! Избори у Америци за "привредну локомотиву Европе" значе све, а ево и због чега
Без обзира на то да ли ће Камала Харис или Доналд Трамп победити на председничким изборима у САД, исход ће имати значајан утицај на Немачку. Који су то кључни аспекти од посебне важности за Немачку?
Прво: Камала Харис је јасни фаворит немачке владе, која се нада наставку блиских трансатлантских односа и мултилатерализма под њеним вођством. Осим тога, и велика већина немачке јавности подржава Харис, то показује и најновија анкета АРД-Дојчландтренд.
А који су кључни аспекти тренутно од посебне важности за Немачку када се ради о САД?
Украјина
Једно од најважнијих питања за немачку владу гласи: шта ће бити са подршком Украјини? САД су далеко највећи подржавалац Украјине, у оружју и финансијски, а одмах иза њих долази Немачка.
Камала Харис никада није довела у питање подршку Украјини, изјавивши да ће САД остати „чврсто на страни Украјине и наших НАТО савезника све док је то потребно". Баш тако је то увек изнова формулисао и канцелар Олаф Шолц.
С друге стране, Трамп заговара брзо окончање рата, што би вероватно значило да би Украјина морала да се одрекне дела територија под руском окупацијом. Но, како би америчка политика према Украјини изгледала под Трампом, није јасно, истиче стручњак за безбедност Нико Ланге. „Не можемо рећи да ће Доналд Трамп, ако победи, продати Украјину. Посебност Доналда Трампа је у томе што није предвидив."
НАТО/Међународна безбедност
Харис се изразила као снажна заговорница мултилатералне сарадње и НАТО. По њеном мишљењу, било би неразумно, угрозити глобалне савезе САД.
Трамп је, с друге стране, више пута довео у питање саму сврху НАТО. Пре свега захтева од савезника да више новца издвајају за сопствену одбрану – и при томе доводи у питање НАТО пакт (члан 5) о међусобној одбрани. Чак је неко време хтео да повуче америчке војнике из Немачке.
Нико Ланге и у овом случају каже да треба избећи црно-бело размишљање: „Ако не гледамо само на Украјину, већ на европску безбедност у целини, постоји разлог за претпоставку да би Европљанима било нешто лакше и предвидљивије ако победи Харис. Али треба рећи да је неопходност да Европљани више учине за сопствену безбедност присутна у оба случаја и да се то не може избећи."
Привреда/Трговина
САД су један од најважнијих трговинских партнера Немачке. Стога економска политика Вашингтона има снажан утицај на Немачку.
Трамп је у случају победе на изборима најавио царину од 60 процената на увоз из Кине и 20 процената на увоз из остатка света. То би немачке производе у САД учинило знатно скупљим. Посебно би били погођени аутомобилска и фармацеутска индустрија.
Зато многе немачке индустријске компаније страхују од Трампове победе. У истраживању Ифо института отприлике две недеље пре избора, 44 процента анкетираних компанија боји се негативних последица у случају Трамповог председништва. Само 5 процената очекује позитивне ефекте, док 51 проценат не очекује никакву разлику.
Према наводима у једној Ифо студији, само Трампова најављена царина могла би смањити немачки извоз у САД за скоро 15 процената. А то није све: могу се очекивати и индиректни ефекти царинских баријера на Немачку. „Може се претпоставити да ће трговински партнери, односно Кина, реаговати", каже Баур за DW, „и то је можда највећи страх, да упаднемо у спиралу ескалације, у којој би затим дошло до глобалног трговинског рата", каже Андреас Баур из Ифо института.
Међутим, без обзира на то ко победи 5. новембра, немачка привреда не очекује либерализацију америчке трговинске политике. Оба кандидата „фокусирају се на јачање домаће индустрије и желе да врате радна места у прерађивачкој индустрији у земљу", рекао је недавно председник Савеза немачке индустрије, Зигфрид Русвурм.
Андреас Баур из Ифо института то потврђује: „Постоје континуитети од Трампа до Бајдена, посебно у вези са трговинском политиком према Кини. Бајден је задржао високе царине које је Трамп увео на кинески увоз, недавно је чак повећао царине на кинеске електричне аутомобиле на преко 100 процената. Велика разлика између Трампа и Харис је однос према савезницима. Реторика код Трампа је јасна: САД против остатка света. Код Харис, бар ми се чини, постоји свест да су САД потребни савезници."
Заштита климе/енергија
Камала Харис сматра климатске промене „егзистенцијалном претњом" за човечанство. Као потпредседница подржава Закон о смањењу инфлације из 2022, пакет који је тежак више стотина милијарди и односи се на заштиту климе и социјалну заштиту.
У случају Трампове победе, очекивало би се удаљавање САД од заштите климе, како на домаћем тако и на међународном плану. То би немачкој влади, којој је заштита климе важан приоритет, додатно отежало постизање међународно обавезујућих правила за смањење емисије ЦО₂.
У предизборној кампањи Трамп је тврдио да се Немачка, након неуспешног одустајања од фосилних горива, поново окренула изградњи термоелектрана на угаљ, „једна електрана недељно", што нема везе са животом.
Трамп је већ неколико пута слично слично говорио, између осталог и у ТВ-дуелу с Харис. На то је реаговало немачко Министарство спољних послова на платформи X: „Свиђало се то Вама или не: немачки енергетски систем је потпуно функционалан, с више од 50 процената обновљивих извора енергије." Немачка све више искључује термоелектране на угаљ и нуклеарне електране, уместо да их гради. „Најкасније до 2038. угаљ ће бити искључен из мреже."
Србија Данас/DW