ДР ЗЛАТАН ЈЕ ПРВИ НА БАЛКАНУ ПРИМИО ФАЈЗЕРОВУ ВАКЦИНУ: Његове РЕЧИ сви морају да чују! (ФОТО)
Др Златан Ибраџић ради као лекар специјализант у Великој Британији
Међу првима људима на свијету који је примио Фајзерову вакцину је босански хирург Златан Ибраџић који је испричао о свом искуству примања вакцине у Енглеској, али и другим актуелним темама у вези с пандемијом.
СЛОВЕНИЈА ПРОДУЖИЛА СТРОГИ ЛОКДАУН: "Исцрпели смо све РЕЗЕРВЕ, имаћемо још мртвих и још болесних"
ОПШТИНА ЧИЈЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ "КРАСЕ" СЛИКЕ АНТЕ ПАВЕЛИЋА: Срби у Ливну огорчени (ВИДЕО)
ХРВАТСКИ ПАКАО КОРОНЕ: За један дан умрло 78 људи, Кризни штаб на мети критика
За себе у шали да каже да је први Балканац који је примио вакцину. Рођен је у Сиску, а родитељи су му из Босне и Херцеговине. Његов отац је пореклом из Велике Кладуше, а мајка из Босанске Крупе.
По струци је лекар на специјализацији из хирургије за опеклине и реконструктивну хирургију у Нотингаму у Енглеској, где живи и ради већ годину и два месеца. Медицину је завршио у Загребу, а током студија је боравио и на Универзитетима у Торонту и Оксфорду.
- Имао сам срећу што сам дошао пре свега овога. Имао сам три месеца за адаптацију пре распламсавања короне у марту. Овде сам био од првог дана на првој линији. Радио сам до аугуста на ротацији дечије пластичне и дечије хирургије. Радили смо и с одраслима током другог таласа - рекао је др Ибраџић.
Истиче како својим колегама често каже да је ово нешто о чему ће причати унуцима те ако сада неће дати свој максимум онда када ће.
- Ковид пацијената има у свакој болници, толико је раширен да нема чистих одељења. Ово је била толика сила ширења да је било готово немогуће издржати - додао је.
Велика Британија је прва у свету кренула са вакцинисањем против коронавируса, а пацијенти добијају вакцину коју су произвели Фајзер и БиоНТек.
- План је да ће прво бити вакцинисане особе старије од 80 година и медицинско особље. Причало се да ће вакцине прво добити анестезиолози и интернисти, али онда је дошао свакоме e-mail с линком да са личним кодовима резервише термин када желимо да примимо вакцину. Ја сам сматрао да ћу се вакцинисати кад тад, па чему онда одуговлачење - прича Златан Ибраџић.
Вакцинација у Британији је почела у уторак 8. децембра, а др Златан је свој термин заказао за дан после.
- Пре вакцинације сам прошао три формулара. При резервацији термина питан сам да ли имам алергије на вакцине. Конкретно ја сам алергичан на пенцилин односно антибиотик, а осталих реакција нисам имао при ранијим вакцинама. Дакле превише је филтера и провера пре убода вакцине. Дакле није то само 'ја дошао да се вакцинишем" - појашњава д Ибраџић.
Британски регулатори издали су упозорење да људи који имају историју значајних алергијских реакција тренутно не би смели да приме Фајзерову вакцину против коронавируса, након што су два члана особља НХС-а која су примила ову вакцину претрпела алергијске реакције.
- Ова два случаја што су била, то су особе анафилактичари сами по себи. Такве особе реагују на нпр. убод стршљена када има пада крвни притисак. Те особе увек морају носити ампулу адреналина. И њима је судбоносно и спасоносно да одмах приме адреналин. Најбољи пример за то су планинари који су алергични на убод стршљена. Они увек морају да имају ампулу адреналина за сваки случај. Дакле, ко има такве реакције мора носити са собом ампулу адреналина, било да хода по Башчаршији или по планини. То су људи у ризичној групи. Треба рећи хвала Богу што нас је велика већина који можемо нормално да примимо вакцину без да мислимо јесмо ли у једној од ризичних група - објашњава овај лекар са местом боравка у Nttingamu.
Каже да и међу Британцима има скептицизма у вези с вакцином, али да се види и национални понос јер први у свету, пре свих, добијају ту вакцину која ће их коначно вратити у нормалу.
- Сви ми у Европи можемо куцнути у дрво што живимо међу 20 посто светског становништва који има боље услове живота. У Јужној Америци ће буктати корона и целу следећу годину. Британија има 65 милиона људи, и то је кап у мору. За један Бразил то је скоро 250 милиона људи. Колико ће се лакше вакцинисати цели Лондон с 12 милиона становника, него нека подручја где је пуно малих села. Треба допремити вакцине у та места, у посебним условима, скупити људе и вакцинисати - каже он.
С Оксфордском вакцином, сматра Златан, која се може чувати на вишим температурама, биће и шира употреба јер неће бити проблема са складиштењем и инфраструктуром.
- У Великој Британији општа популација ће се почети вакцинисати кроз неколико недеља. Висока наука је рекла своје, те заслужују сав аплауз света што су нам направили вакцину и доставили је без преседана у најкраћем могућем року. Сада иде чиста логистика, дистрибуција и достава и складиштење. - појашњава овај лекар.
Специјализант пластичне и дечије реконструктивне хирургије каже како је разумљиво да се људи боје нечега непознатог, па кују теорије завере и о вакцини, чиповању и слично.
- Али ја сада кажем, људи ја сам се само вакцинисао, нисам ходао по Месецу. Али таква је тренутна ситуација да људи једноставно морају да виде обичног човека из народа који се вакцинисао и који нема никаквих проблема, да би добили поверење и вакцинисали се - додао је.
- Може се очекивати благо повишена температура неколико дана након примања вакцине. То је темпратура до 37,5 степени што се спусти обичним парацетамолом. Ако би неко добио и вишу температуру, то је сасвим нормална реакција. Може се осећати мала бол и утрнутост на подручју где је убод вакцине изнад надлактице - објашњава.
Наглашава да је он већ дан након примања вакцине одрадио смену од 10 сати на послу, а прекосутра цео дан био у операционој сали.
- Практично ме неко мора подсетити да сам се вакцинисао, све је најнормалније - додао је.
Вакцина се добија у две дозе, па ће и Златан другу дозу добити за четири недеље, односно 6. јануара.
- Имунитет се развија 10 дана након прве дозе вакцине. Данас, да дођем у контакт с ковид позитивном особом, могу још увек да развијем неку клиничку слику теоретски. Већ наредне суботе, 10 дан од примања, почеће ми се развијати имунитет - рекао је.
- Имуни систем је наша војска у телу. Беле крвне ћелије су пешадија, противтела су против-стрељива против вируса. Не могу одмах да се развију првог дана, него прво и основно организам човека као нека фабрика треба да види калибар метка који је специфичан за мету. Затим треба и мало времена да 'фабрика' почне производити стрељива. Након 28 дана ја сам потпуно сигуран. - објашњава лекар.
За крај је нагласио да ће упркос примљеној вакцини наставити да носи маску и придржавати се свих епидемиолошких мера.
- Још не знамо колико ја још могу бити клицоноша и преносити вирус на друге. То је поента. Драги народе, не носите маску због себе, него због других. Ја ћу и даље док сам на клиници и улици носити маску. То би требала бити грађанска одговорност, према свим знаним и незнаним људима. Ја као вакцинисан нећу моћи бити заражен али могу пренети вирус на друге. Зато је важна широка имунизација, дакле колективно вакцинисање, све док не стекнемо тај колективни имунитет како бисмо били сигурни. И све док нисмо сви вакцинисани, вакцинисањем ће се смањивати број заражених и биће мањи ризик од стварања жаришта у једном дану због једне особе - поручио је први Балканац који је примио вакцину против коронавируса.