Дворац чува ЉУБАВ за коју цела СРБИЈА ЗНА: Ленка и Лаза једино су на овом месту ЗАУВЕК ЗАЈЕДНО! (ВИДЕО)
У оквиру комплекса налази се осим два дворца, управна зграда, ковачница, коњушница и житни магацин.
Дворски комплекс легендарне породице Дунђерски налази се на територији општине Бачки Петровац и представља прави музејски кварт.
Сам музеј је окружен парком од 4,5 хектара који представља природни споменик ретких и заштичених биљних врста. Парк у оквиру велепоседа је и некада представљао прворазредно уметничко дело хортикулурне и вртне уметности.
КОЦКА, БОЛЕСТ И ШКОЛА: Историја ЧУДЕСНОГ дворца у Јарковцима (ВИДЕО)
ЛЕПОТА И ШАРМ МОДЕРНЕ ОПШТИНЕ: Упознајте Инђију (ВИДЕО)
БИСЕР ИНЂИЈЕ: Језеро са два имена годинама представља прави рај за риболовце (ВИДЕО)
Историјски подаци говоре да су објекти грађени крајем 18. и почетком 19. века за племићку породицу Стратимировић. Марија Терезија је 1745. године овој породици поклонила посед за њихове заслуге у рату против Турака на страни Аустрије. Породица Стратимировић је била власник поседа у Кулпину око 120 година. Крајем 19. века посед прелази у власништво породице Дунђерски.
Били су власници до 1945 године када је имање национализовано. Стилски и временски обе грађевине припадају епохи класицизма. Велики дворац је добио данашњи изглед приликом рестаурације 1912 године. Мањи дворац тзв. Стари дворац је приземна зграда истог стила.
Парк испред дворца је уређен у стилу француске вртне архитектуре, док је иза дворца енглески стил. Сам комплекс има седам запослених који брину о дворцу. Наследник породице Дунђерски је Никола Танурџић, са женске стране. Његова мајка је била Надежда Кусика Дунђерски, а његов деда Ђорђе Дунђерски, последњи власник дворца.
Дворац је у саставу Музеја Војводине од 2004. године. После Другог светског рата из дворца су изнете све ствари, целокупан инвентар и мобилијар, те су остале само четири слике и три лустера. Годинама је био празан, а онда се 1993. године ситуација променила и неке ствари су враћене, а 2010. године се вратио и првобитни дворски намештај.
Најзанимљивији предмет је клавир Ленке Дунђерски израђен у Бечу 1852. у радионици "Штрајхер" који данас није у функцији, али може се видети и део њене спаваће собе, као и шиваћи сто и орман у ком је држала књиге. У врту у Алеји великана међу 11 бисти значајних људи српске историје стоје и бисте Лазе Костића и Ленке Дунђерски и то је једино место у нашој држави где су њих двоје заједно.
У дворцу се још може видети спаваћа соба Лазара Дунђерског, пренета из његове куће у Новом Саду, намештај припада стилу бидермајер, а посетиоци могу да виде и две наткасне, умиваоник, два брачна кревета и орман.
У дворцу су се снимале серије "Сва та равница", "Јагодићи 1 и 2", "Сенке над Балканом", "Санта Марија дела Салуте". У дворцу је снимљен и део серијала "Великани српске Војводине", као и један страни филм "Гавран".
Дунавска чаролија у Инђији: Чортановачка плажа увек је пуна, а ретко ко зна да је ту СНИМЉЕНА ЧУВЕНА СЦЕНА ИЗ ФИЛМА!
ЕТНО КУЋА МАРАДИК: Сремска традиција дуга више од 150 година (ВИДЕО)
ЧУВАР ПРОШЛОСТИ КОЈИ ГОДИНАМА НЕГУЈЕ СЕЋАЊЕ ВРШЦА: Градски музеј - понос свих грађана! (ВИДЕО)
Архитектура која оставља без даха: Вршац - град најлепших грађевина РАЗНИХ СТИЛОВА (ВИДЕО)
ЛЕК ИЗ ПАНОНСКОГ МОРА: Изузетне карактеристике Вршачког језера (ВИДЕО)