ВУЧЕВИЋ НАКОН ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ У ИСТОЧНОМ САРАЈЕВУ: Приоритет је да не буде великих економских разлика између Србије и Српске
Велики део Срба са подручја Републике Српске населио је Нови Сад након Другог светског рата. Нови Сад као познат миграциони град их је примао и настајао њиховим постепеним стапањем и сједињавањем.
Након скоро 30 година градоначелник Новог Сада Милош Вучевић посетио је Источно Сарајево у Републици Српској. Гостујући на тамошњој локалној телевизији истакао је своје импресије како политичко-економске тако и друштвене, а подвукао је и паралеле које доводе у везу прошло и садашње гледање на овај део Босне и Херцеговине.
Вучевић: Градићемо јавне гараже иза зграде Бановине, у Улици Модене, на Тргу републике и у Шафариковој (ФОТО)
Вучевић: Брзу пругу већ користило више од 280 хиљада људи, морамо да водимо рачуна о стабилности града
ПРВОМАЈСКИ УРАНАК НА ПАЛИЋУ: Активности су разнолике, погледајте КОМПЛЕТАН ПРОГРАМ манифестације
- Пун сам позитивних утисака какву енергију има Источно Сарајево, какву има будућност, како се гради и како се развија. Нисам могао то да доживим и да видим док нисам дошао директно на лице места. Врло сам задовољан и импресиониран оним што видим. Јахорина је велики потенцијал. То је сад у фази развоја и треба бити трпељив док се не заврши. Након тога, Јахорина ће бити фантастична олимпијска планина са свим природним богатствима и предностима, са новом инфраструктуром, јер долазе нове генерације - истакао је Вучевић.
Људи овде више воле Србију него што ми доживљавамо да људи у Србији то показају
Подвукао је да сваки становник Новог Сада зна за Јахорину и да је уз Копаоник најпопуларније место како за зимске спортове, тако и у летњим месецима идеално место за одмор. Када се говори о Сарајеву мишљења је да код људи у Новом Саду и даље постоји виђење Сарајева из предратних времена.
- Свакако да морамо разумети неке нове реалности, да покушамо сачувати мир и стабилност, али и да разумемо да се наш народ определио да живи овде, баш у оваквим оквирима. Оно што је мој први утисак кад год посетим Републику Српску, било који њен део, јесте да људи овде више воле Србију него што ми доживљавамо да људи у Србији то показају. То је оно што ме увек опомене колико је Српска битна за цео регион и колико је обавеза Србије да води рачуна о свим људима који припадају овом народу - навео је градоначелник Новог Сада.
Велики део Срба са подручја Републике Српске населио је Нови Сад након Другог светског рата. Нови Сад као познат миграциони град их је примао и настајао њиховим постепеним стапањем и сједињавањем.
Мислим да је природно да направимо заједно тржиште
- Нови Сад је настајао кроз миграције, сталним сеобама. Од Арсенија III Чарнојевића до другог пада Београда под Турке када је практично елита Београда дошла почетком XVIII века у Нови Сад, па све до грађанског рата почетком деведесетих када је највећи број становника бивше Југославије управо дошао у Нови Сад, када се готово 100.000 становника определило да живи у Новом Саду. Тако је настајао, прихватајући сваког од њих - наставио је Вучевић
Нагласио је да је приоритет да не буде великих економскиг разлика између Србије и Српске, јер је један од примарних циљева Србије да српски народ настави да живи на овим просторима.
- Тренутно се разматра траса ауто-пута који ће повезати Сарајево са Западном Србијом, па горе према Београду и северу Војводине. Заглављени смо. Не можемо да се договоримо око граничног прелаза, дајте да релаксирамо административне граничне прелазе. Мислим да је природно да направимо заједно тржиште, да једни до других лакше путујемо. Пустимо људе да путују - апеловао је Вучевић.