Убиство које је потресло Нови Сад: Пратио га је по целом граду, па зарио нож НАСРЕД станице пред ГОМИЛОМ људи (ФОТО/ ВИДЕО)
Овај случај се и данас препричава
Нови Сад има чиме да се похвали када су историја и култура у питању, а један од разлога је и велики број еминентних личности које су рођене овде или својим радом из "Српске Атине" утицале на историју и развој целе земље.
Прочитајте и:
Један од њих је и Јаша Томић, познати новинар, политичар и књижевник, један од најутицајнијих људи у времену у ком је живео.
Рођен је 23. октобра 1856. године у Вршцу, студирао је медицину и књижевност, али се због политике окренуо на сасвим другу страну. Када су неке друге струје почеле да га вуку ка политици, он је напустио студије и основао групу вршачких социјалиста.
Почетком 1869. године формирана је Српска народна слободоумна странка Светозара Милетића, која је с временом стекла две јаке фракције – радикале на челу с Јашом Томићем и либерале на челу с Мишом Димитријевићем.
За време Милетићевог боравка у затвору, лист „Застава“ који је он покренуо, упао је у финансијске проблеме и изгубио политичку оријентацију. Краткотрајно уредништво Мише Димитријевића идеолошки је освежило "Заставу", али је он под притиском Милетићеве ћерке Милице, био принуђен да је напусти.
Проблем је неочекивано решен тако што је 2. јануара 1885. предата Јаши Томићу на уређивање, и фактички претворена у радикалски орган. Након тога склопљен је брак између Јаше Томића и Милетићеве ћерке Милице.
Жена крива за све?!
- Како Милици Томић није пошло за руком да Мишу Димитријевића дотуче пером, учиниће то њен супруг Јаша – Ножем- написао је чувени историчар Лазар Ракић у својој студији о Јаши Томићу.
Пошто им је "Застава" затворила врата, либерали на челу с Михајлом Мишом Димитријевићем покренули су свој лист "Браник". Међусобне јавне оптужбе између радикала и либерала почеле су брошуром "Некоји пријатељи Милетићеви" коју је објавила Милица Милетић, сада већ као Томићева супруга.
Био је противник кнеза Милоша, а онда је урадио нешто што Новосађани никада неће заборавити
Тиме је први пут на војвођанском подручју један чисто политички сукоб сведен на потпуно лични ниво, а за све то је имала и подршку свог супруга.
Јаша Томић, као Милетићев зет и уредник "Заставе", имао је амбицију да преузме и целу Српску народну слободоумну странку, али то није могао извести од либерала. Након више инцидентних ситуација, 1887. године радикали су се издвојили у засебну странку.
Истовремено су либерали на челу с Мишом Димитријевићем успоставили Српску либералну странку. Популарност радикала је расла, али не довољно да надмаше либерале, пре свега, захваљујући способности Мише Димитријевића.
А онда је Милица Томић оптужила Мишу Димитријевића да је на све начине покушавао да се докопа "Заставе". На то им је одговорио "Браник", наводећи да је најбољи доказ на који начин и по коју се цену долазило до "Заставе" писмо Милице Милетић из 1884. године, у којем је свом тадашњем веренику Бранку Петровићу обећала да ће у му у мираз донети те новине, те позвао све заинтересоване читаоце да изврше увид у то писмо.
Неколико дана касније, 4. јануара 1890. године, Јаша Томић је планирано, кришом, пратио Мишу Димитријевића од редакције до новосадске железничке станице, где га је, с очигледним предумишљајем, пред супругом, најближим пријатељем Николом Јоксимовићем и присутним грађанима изненада заклао, унапред припремљеним ловачким ножем.
Томић је робијао шест година у злогласној казниони у тврђави Вац (1891-1896). Године 1892. потписало је петицију за његово ослобађање 3000 Новосађанки, јер је бранио част своје супруге Милице.
Нови Сад има гробље "великана", а ево по чему је оно ЈЕДИНСТВЕНО (ФОТО)
Био је један од најугледнијих Срба на Народној скупштини, која је у новембру 1918. донела одлуку да се Банат, Бачка и Барања прикључе Краљевини Србији. Умро је у Новом Саду 1922. године.
Захвални сународници подихли су му споменике широм Војводине, а осим у Новом Саду, у Дунавској улици, споменик овом великану се налази и у Вршцу, насеље у Средњебанатском управном округу, општини Сечањ, носи његово име.