НЕДАВНО НАЈСЕВЕРНИЈИ ГРАД СРБИЈЕ ДОБИО ВЕЛЕЛЕПНИ СПОМЕНИК: Краљ Петар Први саставни део историје ГРАДА - солунски борци основали делове Суботице
На платоу испред Соколског дома, некада званог Дом краља Александра, данас је свечано откривен споменик једном од најомиљенијих и најзначајнијих српских владара - краљу Петру Првом Карађорђевићу.
Скулптуру краља Петра, рад академског вајара Зорана Ивановића, открили су Дарија Кисић Тепавчевић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, и градоначелник Стеван Бакић.
- У време владавине краља Петра, Србија је доживела своје најсјајније тренутке. Генерације памте славне победе у Балканским и Првом светском рату, као и ослобођење старе Србије од османске владавине, а резултат његове владавине било је и стварање Краљевине СХС у којој су се Срби нашли уједињени у једној држави - подсетила је Дарија Кисић Тепавчевић. - Свима нам је у аманет оставио да увек будемо на страни слободе, правде и мира, штитећи пре свега интересе свог народа и своје земље. Грађани Србије данас живе у демократској, уређеној, просперитетној, економски напредној и слободној држави. Пут до такве државе није био нимало лак. Наша држава се столећима градила, а многи појединци дали су велики допринос. Обавеза будућим поколењима је да никада не забораве светле тренутке наше прошлости.
"СУБОТИЦА ЈЕ ГРАД КОЈИ СЕ КОНСТАНТНО РАЗВИЈА" Одборник суботичке градске скупштине Марјановић најавио нове пројекте
СРПСКИ ГРАД КОЈИ ОДУЗИМА ДАХ: Суботица као из бајке украшена попут најлепших светских МЕТРОПОЛА - (ФОТО/ВИДЕО)
КОНАЧНО ИСТОРИЈА БОРАЦА СА КОШАРА: Промоција књиге "Кошаре - Нови Косовски бој" први споменик храборости и жртвама јунака
По речима градоначелника Стевана Бакића, ово је историјски и величанствен дан за Суботицу, јер данас најсевернији град у Србији одаје почаст краљу Петру.
- Достојан споменик откривамо у години богатој симболиком и значајним јубилејима. Прошао је један век од краљевског упокојења 1921. године, а Суботица је за њим искрено жалила. Сведочанства тог времена говоре о звоњави свих цркава у граду, без обзира на конфесију, а Скупштина града је одржала комеморативну седницу на којој су говорили угледни Срби, Мађари, Хрвати, Буњевци и Јевреји, свако са свога становишта - подсетио је Бакић. - Драго ми је што смо одлуку о подизању овог споменика донели у пуном сагласју и јединству, баш као што су то Суботичани учинили и на седници 20. јуна 1920. године, када је одлучено да се парк код Железничке станице назове по краљу Петру и да му се подигне споменик. Несрећне привредне и политичке кризе и погубне идеологије, осујетиле су ту племениту намеру, све до данас.
Споменик се подиже и у време када многа суботичка насеља, која су основали солунски добровољци, славе век постојања, а заборавља се да је међу њима било пет хиљада бораца из Бачке и Баната.
- Откривамо споменик последњем краљу Србије и то три деценије од откривања споменика последњем српском цару Јовану Ненаду. Између њих су куће старих српских породица, а биће то шетња на којој ће пролазнике поздравити и Карољ Биро и Матија Корвин - додао је градоначелник и подсетио да су споменици краљу Петру подигнути у Новом Саду, Кикинди, Зрењанину, Бачкој Паланци, Бечеју. - Суботица се данас придружује тој обнови државотворне свести, поноса и унапређења споменичке баштине у нашој земљи. Шаљемо слику братске слоге, љубави и јединства по чему је Суботица увек била препозната, шаљемо слику пристојне Србије.