Опасна забава у НС: Нова игра КАТАКОМБА РУЛЕТ узима маха међу тинејџерима
Зна да траје сатима, а многи не могу нађу сами излаз из ње
Новосадски тинејџери осмислили су опасну игру - зове се катакомба рулет - уђу у Петроварадинску тврђаву и покушавају да реше њене лавиринте. Та игра зна да потраје сатима, ако излаз уопште и успеју да нађу сами.
Симбол Новог Сада: Овако је Петроварадинска тврђава добила име (ФОТО)
Историја кроз конструкцију: Како је "Мост слободе" постао један од симбола Новог Сада
Мистерије Петроварадинске тврђаве више од педесет година покрећу младе да тестирају своје психофизичке вештине управо на том месту.
- Ово је управо та тачка одакле је почињао тај адреналин да ради, чувена игра Зид смрти, одакле се бајсевима и набуџеним апен четворкама одавде управо кретало и ишло до краја Тврђаве и била игра клинаца седамдетих година који су одавде озбиљно могли да падну, али оно што је интересантно, никада нико од њих, никада, није пао - каже Леон Шурбановић, УГРИП Нови Сад.
Мрежа подземних ходника од 16 километара у четири нивоа налази се на Тврђави. Ту почињу и најспектакуларније легенде о подземљу Петроварадинске тврђаве. Најпознатија је она о мистичној аждаји. Алу у подземљу сигурно нећете срести, али опрезни морате бити.
- Пази, немој левом страном да идеш. Доле има рупа, рупчага, заправо ради се о варалици, како су је стари истраживачи звали, иначе је то контраминска галерија, тзв. Де-ер - наводи.
Кроз ходнике нас воде момци из УГРИП-а, који су истражили скоро 90 одсто подземља. За разлику од нас, у истраживање катакомби све чешће крећу најмлађи Новосађани, и то без пратње.
- Уколико би се клинци губили овде у контраминском систему, овај овде излаз један је од алтернативних излаза на који би они извукли живу главу, додуше морали би мало да се провуку, али ипак би успевали и на овај пролаз да изађу - објашњава Шурбановић.
Успевали су они који су имали среће. Било је и деце која, ни после десет сати проведених у подземљу Тврђаве, а играјући игру "рулет катакомбе", нису успели да пронађу излаз. Али јесу светлост дана. Кроз пушкарнице.
- Лутали су и овде су се задржали, јер је овде било светла. Да је пао мрак, било би много теже и њима да се снађу, јер кад падне мрак ове пушкарнице више немају смисла - наглашава он.
Када деца, без пратње, крену у походе истраживања подземних тунела, наступа паника, и код њих, јер излаз не могу да пронађу, и у њиховим породицама.
- Њихова мајка, то причам за ту шесту екипу, када је звала она је била у тоталном лудилу, звала је полицију, звала је хитну помоћ, направила се читава халабука око тога - наводи Шурбановић.
Тада, углавном, на сцену ступају момци из УГРИП-а, који катакомбе познају као свој џеп.
- Дали смо јој логистику како да изађу, јер сам ја с њом причао телефоном и она је после звала њих кроз пушкарницу, јер су они ставили телефон на спикерфон, и на тај начин им објаснила како треба да иду, пошто буквално, наша логистика је била да ходником иду право, овде скрену лево, па десно и на тај начин су изашли, иначе пре тога су лутали, били су пет сати, колико су имали заправо батерија, а заправо цела њихова авантура је отишла на девет сати - присећа се он.
Леон каже да до трећег нивоа подземља воде чак и ходници основне школе "Јован Поповић" и саветује да га деца избегавају, како не би завршили у лавиринту подземних катакомби.