ШТА СЕ ДЕСИ КАДА СЕ СУСРЕТНУ ИСТОРИЈА И КУЛТУРА: Општина Жабаљ је прави пример ова два споја (ФОТО)
Жабаљ је велико, уређено место, с карактеристикама градског насеља.
Општина Жабаљ се налази у Јужно-бачком округу у Шајкашкој области, а чине је следећа насељена места: Жабаљ, Чуруг, Ђурђево и Госпођинци.
Подручје општине Жабаљ обухвата територију од 405 квадратних километара и налази се у географском центру Војводине. Општина Жабаљ има 28.376 становника у четири насељена места и то: Жабаљ 9.887, Чуруг 9.250, Ђурђево 5.250 и Госпођинци 3.989 становника.
Како да нам живот буде лепши и бољи: Општина Владимирци има сјајан "рецепт" за просперитет (ФОТО)
Рибничка пећина јединствен драгуљ природе! Шалитра из њених шупљина коришћена за прављење барута у устанку (ФОТО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Жабаљ је велико, уређено место, с карактеристикама градског насеља. Најзначајније је место Шајкашке области коју карактерише низ културно-историјских специфичности. У православној цркви је познати иконостас - рад Ђорђа Крстића. Крај Жабља, на обали Тисе, смештена је богата Завичајна музејска збирка.
Жабаљ је на раскрсници путева између Бачке и Баната, са Зрењанином је повезан старим и новим путем. Поред тога кроз њега пролази пут који повезује Нови Сад и Тител, а преко Чуруга и Бечеја повезан је са Кањижом. Овако повољан географски положај утицао је на то да се преко Жабља изгради железничка пруга која је повезала Нови Сад са Бечејом и Сентом. Жабаљ је у развијеном пољопривредном подручју, где се налази велика шећерана и мањи привредни погони.
Територија општине је изузетно богата водним токовима и то реке Тисе, Мртве Тисе, Јегричке и разгранате каналске мреже која чини систем канала Дунав-Тиса-Дунав. На реци Јегрички се могу пецати шаран, бабушка, црвемперка, барски караш, деверика, штука, смуђ, сом, цвергл, чиков, па и лињак.
Од традиционалних минифестација истичу се виноградски бал у Чуругу, Жабаљски дани у Жабљу, међународни етно фестивал филма и фотографије Пауново перо, затим Веслачка регата на старој Тиси и још много тога.
Оно што још издваја ову општину од других општина у Војводини јесу и њени споменици по којима је и општина добила велики историјско-културни значај како у Војводини, тако и у читавој Србији.
Спомен комплекс Црна Ћуприја је комеморативни простор површине 472 хектара, који се налази 10 километара од Жабља, на путу од Новог Сада према Зрењанину. Године 1991, комплекс је проглашен за Споменик културе од великог значаја. На овом месту су мађарски фашисти 1942. године извршили стрељање родољуба из општине Жабаљ. Ово је био само део већег погрома, познатог као Новосадска рација, који су фашистички окупатори предузели против Срба и Јевреја у јужној Бачкој.
У знак сећања на жртве фашизма из овог краја и Народноослободилачку борбу народа Шајкашке, године 1962, унутар комплекса је подигнут монументални споменик жртвама рације, познат и под именом споменик споменик борби народа Шајкашке. Аутор споменика високог девет метара је вајар Јован Солдатовић.
У близини Солдатовићевог споменика налази се и споменик у виду цвета локвања, рад ликовног уметника Владислава Рајчетића. Око стилизованог цвета локвања налази се пет мермерних плоча са списком жртава фашизма из Жабља. Плоче и цвет били су бронзани, али су 2009. године украдени, а плоче после тога надомештени мермерним.
Споменик Соњи Маринковић у центру Жабља - прича се да је то заправо споменик жртвама страдалим у рату, односно поједини живи сведоци постављања споменика тврде да је то споменик који симболише страдале у рату.
Споменик палим борцима из општине за време Првог светског рата налази се испред Храма Светог Николаја у Жабљу.
Споменик палим борцима из општине деведесетих налази се у парку преко пута ОШ "Милош Црњански".
Ставови изражени у овом медијском садржају су одговорност аутора и његових сарадника и не представљају нужно званичан став општине Жабаљ.