СПОМЕНИК КУЛТУРЕ У ШИДУ! Галерија Сава Шумановић привлачи огроман број посетилаца
Уметнички фонд броји 417 дела, од тога 350 слика урађених техником уља на платну и 67 скица у разним техникама.
Галерија слика „Сава Шумановић“ у Шиду је основана 1952. године на темељу даровног уговора госпође Персиде Шумановић сликареве мајке. Захваљујући њеној великој жељи, племенитости и упорности, десет година након смрти сина јединца, поклонила је граду Шиду легат непроцењиве уметничке и материјалне вредности. Према одредбама уговора, легат је смештен у породичну кућу Шумановића у којој је до тада био Општински суд.
Уметнички фонд Галерије у Шиду броји 417 дела, од тога 350 слика урађених техником уља на платну и 67 скица у разним техникама (цртеж, пастел, акварел, разблажена темпера)
Највећи број слика припада последњем стваралачком периоду (шидском), насликане су у Шиду током последње деценије сликаревог живота. Мањи део збирке, али само по броју, а не по значају чине слике које је уметник донео из Париза.
Након смрти Персиде Шумановић, у посед Галерије дошла су и многобројна документа која је она сачувала, а од великог су значаја за проучавање уметникове личности и дела!
Изложбени простор галерије износи 600 м² што пружа могућност да у сталној поставци буде изложен велики број слика. Посетиоцима галерије пружена је могућност да се у потпуности упознају са последњом деценијом стваралаштва Саве Шумановића!
У непосредној близини Галерије, у улици која данас носи његово име налази се Спомен кућа Саве Шумановића. Породичну кућу, која је под заштитом Завода за заштиту споменика културе, општина је откупила од наследника и од 1982. године је отворена за посетиоце. У овој кући сликар је провео детињство и последње године живота. У њој је сачуван породични намештај и атеље у ком је стварао ремек дела. Из ове куће је одведен 28. августа 1942. године.
Спомен кућа Саве Шумановића
У овој кући уметник је провео рану младост и последње године живота, и из ове куће је 28. августа 1942. године одведен на стратиште. Кућу је саградио 1867. године Паја Николић за потребе пиваре. Крајем 19. века, теча Саве Шумановића, др Драгутин Грчић, откупио кућу од П. Николића.
Млада породица Шумановић доселила се у ову кућу из Винковаца, када се Милутин Шумановић пензионисао. Сава је тада имао четири године. Породична кућа Шумановића, у којој је смештена галерија, била је издата за потребе суда.
Првобитно, кући су припадала и два суседна плаца где се налазио економски део домаћинства и објекти за послугу. Након Шумановићевог повратка из Париза, 1930. године, кућа је прилагођена потребама уметника. Сав намештај и предмети изложени у кући припадали су породици. У време национализације након другог светског рата, Персида Шумановић је успела да задржи кућу и у потпуности сачува синовљев атеље у ком је настало преко 600 слика. Госпођа Персида је овде примила Тита 1965. године, и у овој кући је преминула 1968. године.
Породица Шумановић је стара угледна шидска трговачка породица. Отац Саве Шумановића, Милутин (1862–1937), по струци је био инжењер шумарства. Око 1885. ступио је на функцију управника шумарије у Винковцима. Оженио се 1894. године Персидом Тубић (1875-1968), ћерком угледног шидског трговца Саве Тубића. Сава је био њихово једино дете.
Галерију посећују сви љубитељи уметности и сликарства Саве Шумановића како домаћи тако и страни.
У Галерији је тренутно актуелна стална поставка слика Саве Шумановића, а гостујућа је изложба "Шидијанке Саве Шумановића" у Галерији Матице српске у Новом Саду.